Okula dönerken siber saldırganların kurbanı olmayın

ahmetbeyler

Active member
Pandemi niçiniyle faaliyetlerini çevrim içi ortamlara taşıyan lakin yakın vakitte yenidendan fizikî eğitime dönmeyi planlayan okullar, kolejler ve üniversiteler siber taarruzlar için öncelikli gayeler haline geliyor. Yetersiz siber tedbirlere sahip okulların dijital öğrenmenin getirdiği siber tehditlerdeki artışla başa çıkmakta zorlandığını fark eden hackerler, maske zorunlulukları ve hibrit öğrenme üzere tartışmalı konulardan yararlanarak hücumlarını güçlendirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz yıl bildirilen tüm fidye yazılımı ataklarının %19’unun okulları amaç aldığını belirten Tipsin, bu oranın 2021 prestiji ile %86’ya yükselmesinin öngörüldüğüne dikkat çekerken, hücumlardan etkilenmemek için alınması gereken tedbirleri 5 adımda paylaşıyor.

Eğitim Bölümü Siber Hazırlıkta Son Sırada

Her ne kadar eğitim kesimi okul operasyonları, araştırmalar ve eğitim kalitesi için teknolojiyle olan bağını geliştirmiş ve dijital dönüşümde önde gelen kesimler içinde olsa da siber akınlar karşısında hazırlıksız kalıyor. Bilhassa Covid-19 niçiniyle yaygınlaşan uzaktan ve çevrim içi öğrenmeye yönelik baskının, eğitim kesimini güvenlikten daha da uzaklaştırdığı görülüyor. 17 dalın ortasında bulunduğu bir ankette eğitim dalının uygulama güvenliği, uç nokta güvenliği ve yazılım güncelleme kategorilerinde en yüksek güvenlik açıklarına sahip olduğuna ve siber güvenlik hazırlığı açısından son sırada yer aldığına dikkat çeken Gürsel Tipsin, bu durumun pandeminin çocukların eğitimine verdiği ziyanı daha da kötüleştirebileceğinin altını çiziyor.

Okula Dönüş Esnasında Siber Hücumlardan Korunmak için 5 İpucu

Tipsin, okula dönüş esnasında meydana gelebilecek siber taarruzlardan korunmak için 5 tesirli tedbiri aktarıyor.

1. Yazılımlarınızı yeni tutun. Yazılımın tertipli olarak güncellenmesi, hackerlerin fidye yazılımı atakları başlatmak için kullanabileceği güvenlik açıklarını ortadan kaldırır. Yazılımınızı ve aygıtlarınızı yamalamak, rastgele birinin sizin müsaadeniz olmadan sistemlerinize erişmesini engelleyecektir.

2. Makus gayeli yazılımdan ve virüsten müdafaa yazılımı yükleyin. Makûs emelli yazılımdan ve virüsten müdafaa yazılımı, berbat maksatlı yazılımların okul aygıtlarına bulaşmasını engellemenizi sağlar. Savunmanızı güçlendirmek için otomatik güncellemeler, virüs taraması ve kimlik avına karşı müdafaa takviyesi içeren tahliller kullanmayı tercih edin.

3. kuvvetli parolalar seçin. kuvvetli bir parola seçmek, siber hatalıların kurumsal hesaplara girmesini epey daha güç hale getirir. Büyük ve küçük harflerin, sayıların ve simgelerin karışımıyla kelamlık dışı sözcüklere dayalı parolalar oluşturun. Bu durum, başarılı bir bilgisayar korsanlığı teşebbüsü mümkünlüğünü azaltacaktır. Ağınıza uzaktan erişim için fazlaca faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirmek de ayrıyeten kıymetlidir.

4. Güvenlik eğitimi alın. Siber hücumlar daima olarak gelişmektedir. Çalışanlar ve eğitim üyeleri için güvenlik şuuru eğitimi düzenlemek, kimlik avı ve toplumsal mühendislik teşebbüslerini tespit etmek için gereken marifetleri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

5. E-posta temaslarına tıklamaktan yahut ekleri açmaktan kaçının. E-posta kontaklarına tıklamak yahut tanımadığınız göndericilerden gelen ekleri açmak, makûs maksatlı yazılım yüklemeye yol açabileceğinden güvenlik riski taşır. Çalışanlar ve öğretim üyelerine, rastgele bir şeye tıklamadan evvel gönderenin yasal olup olmadığını nasıl denetim edeceklerini tertipli olarak hatırlatın.