Oyuncuları “15/07 Şafak Vakti” sinemasını anlattı: Allah tekrar yaşatmasın

Perez

Global Mod
Global Mod
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe teşebbüsüne karşı Türk milletinin ortaya koyduğu destansı çabayı anlatan “15 07 Şafak Vakti” sineması 15 Temmuz’da seyirciyle buluşacak.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığınca desteklenen, Çengelköy ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşananlara odaklanan sinemanın oyuncu takımı, direktörü ve imalcisi, Hilton İstanbul Bosphorus’ta basın mensuplarıyla bir ortaya geldi.

“ALLAH KORUSUN, BİR DAHA BIŞIMIZA BU TÜRLÜ BİRŞEY GELMESİN”

Aktiflikte konuşan sinemanın başrol oyuncusu Erkan Petekkaya, 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünün Cumhutiyet tarihinde yaşanılan en makus hadiselerden biri olduğuna dikkati çekerek, “Aklıma geldikçe hala tüylerim diken diken oluyor. Sinemanın ortasında epey daha uygun anladım neler olduğunu. Bütün oyuncular epeyce etkilendik. Bence âlâ bir sinema yaptık. Türk halkı bağımsızlığına ve egemenliğine hiç kimsenin toz konduramayacağını tüm dünyaya gösterdi.” dedi.

Petekkaya, “15/07 Şafak Vakti”nin 15 Temmuz’da yaşanan olaylar konusunda bir belgesel niteliğinde olduğunu vurgulayarak, Türk tarihinde fazlaca değerli bir olayı anlatan bir sinemanın ortasında olduğu için keyifli olduğunu söylemiş oldu.

Üretimde Çengelköy’de pastane işleten Cevdet karakterine hayat verdiğini aktaran Petekkaya, şunları kaydetti:

“Film vatandaşın gözünden çekildi. Ben de kolay bir pastaneciyi oynadım. Sinemanın hoş yanı da bence o oldu. Her şey halkın gözünden anlatıldı. Sinemaseverlere sineması izlemelerini tavsiye ederim. İzledikten daha sonra da ahlak ölçülerini kaçırmadan tenkitlerini duymak da isterim. Yapan tenkide inanırım. Yaşananlar unutulacak bir olay değil. Çocuklarımız, torunlarımız her vakit konuşmalı ve Allah korusun, tekrar başımıza bu biçimde bir şey gelmesin. Şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizden de Allah razı olsun. Buna toplumsal bir olay diyemeyiz. Bu değişik bir şey, özgürlüğümüz, bağımsızlığımız gidiyordu elimizden. Toprağımıza göz diktiler. O yüzden izleyince hissedeceksiniz.”

Direktör Volkan Kocatürk de 15 Temmuz’a yetiştirmek için yüksek güçle çalıştıkları bir set ortamı olduğuna işaret ederek, “Büyük bir dekorda, kalabalık bir oyuncu kümesiyle çalıştık. Ağır ve güçlü bir müddetçti, hasarsız ve kazasız sineması çekmeyi başardık. Umarım seyirci de düzgün bir takdirle bizi takviyeler.” dedi.

Kalabalık oyuncu kümesiyle çalışmanın kolay olmadığına değinen Kocatürk, çekimlerin büyük kısmının kapalı alanda olduğunu ve o gece halkın yaşadığı duyguyu hakikat aktarmak gerektiğinin şuuruyla hareket ettiklerini tabir etti.

15 TEMMUZ SAAT 21.00’DE TÜM TÜRKİYE’DE VİZYONA GİRECEK

AA muhabirine açıklamalarda bulunan sinemanın imalcisi Fatih Özcan, 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü gecesi Çengelköy ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşananları insan kıssası üzerinden aktarmaya çalıştıklarını belirterek, “Kayseri’de gerçekleşen çekimler, 37 günde 25 bin metrekarelik bir alana dekorun kurulduğu kapalı bir yerde gerçekleşti. Aksama olmadan mart ayının ortasında çekime girdik ve 8 haftada tamamladık.” dedi.

Sinemanın 15 Temmuz saat 21:00’de tüm Türkiye’de vizyona gireceğini söyleyen Özcan, galasının da Atlas Sinemasında birebir saatte yapılacağını söz etti.

Özcan, toplumsal olayların sinema tarihinde sinemayı besleyen en büyük kaynaklardan birisi olduğunu aktararak, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Biz de tarihi olaylar bilhassa Cumhuriyet periyoduna ilişkin olaylar ziyadesiyle politikleştirilerek anlatıldı bu devirde kadar. Çanakkale’yi politikleştiremezsiniz ortada bir bağımsızlık sorunu vardır, Kurtuluş Savaşı’nı politikleştiremezsiniz ortada bir bağımsızlık sıkıntısı vardır, bir İstiklal Çabası vardır. Benim gözümde 15 Temmuz bu biçimde bir yerde, bir İstiklal çabası bir bağımsızlık uğraşı üzeredir. İkinci nokta toplumsal olayları ele alırken ya hayli minimaldir ya da yapım olarak öbür bir yere gidecek biçimde yapılır. Ben ikisini birleştirdim, hem yapımı insan öyküsü üzerine kurdum birebir vakitte kıssayı insan öyküsü üzerinden çıkmayacak bir yapıya taşıdım.”

“O ELİM GECEDE SOKAKTA BİREBİR YAŞANANLARI ANLATTIK”

Sinemanın oyuncularından Baran Bölükbaşı ise sinemada acıyı birebir yaşayan bir karakteri canlandırdığını belirterek, “Çekim süreci epey rahattı. Platoya girdiğinizde diğerlerinin sizdilk evvel oraya verdiği emeği görür görmez aslına bakarsan motive oluyorsunuz. Hakikaten yaşanan olaylarda karakterlerimizin altını daha düzgün doldurabiliyoruz.” biçiminde konuştu.

Oyuncu Aslıhan Karalar da 15 Temmuz 2016 gecesinde yaşananların Türk milleti için bir dönüm noktası olduğuna dikkati çekerek, herkesi sineması izlemeye davet etti.

Oyuncu Burak Haktanır ise sinemaseverleri kuvvetli bir sinemanın beklediğine vurgu yaparak, şöyleki konuştu:

“O elim gecede sokakta birebir yaşananları anlattık. Çok ağır bir emek verildi. Aslına uygun platolar hazırlandı ve süratle gelişen teknolojinin imkanları kullanılarak, epey kalabalık bir takımla çalıştık. Sineması çekerken o karanlık geceyi tekrar yine yaşadık.”

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı direnen vatandaşların gerçek öykülerinden esinlenilen sinema, Çengelköy’de pastane işleten Cevdet (Erkan Petekkaya) ve çocuklarının hikayesini merkeze alıyor.

Siparişleri yetiştirmeye çalışırken köprüde bir anda darbeci askerlerle karşı karşıya gelen Cevdet’in yolu, işine geç kalan güvenlik bakılırsavlisi Güray (Tugay Mercan) ve küçük kızıyla bir arada köprüde sıkışıp kalan Mustafa (Serkan Ercan) ve başka vatandaşlarla kesişir.

Tıpkı anda Cevdet’in oğlu Yusuf (Baran Bölükbaşı) da Çengelköy’de mahalledekiler ve güvenlik güçleriyle bir arada darbecilere karşı çabayı sürdürmektedir. O sırada hastanede ise hekim Aysel (Deniz Bolışık), sabaha kadar darbeciler tarafınca vurulan vatandaşları kurtarmak için uğraş göstermektedir.

Hazırlıkları Kasım 2020’de başlayan sinema için Türkiye’nin en büyük kapalı dekoru inşa edildi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Çengelköy 12 biner metrekarelik kapalı alana inşa edildi. Sinema için toplam 24 bin metrekare kapalı alan dekor hazırlandı.

3 Şubat 2021’de başlayan dekor inşa çalışması 40 günde tamamlandı ve 15 Mart’ta sinemanın çekimlerine geçildi. 8 hafta süren çekimler boyunca, 150 kişilik grup ve 7 bin 500 yardımcı oyuncu vazife alırken, 1250 aksesuar araç, tank ve askeri kamyon kullanıldı.

Sinemanın yapımcılığını Rafadan Hayat Sinema, ortak yapımcılığını ise TRT üstlendi. Koza Altın, İstikbal, Halkbank ve Ziraat Bankasının sponsor olduğu sinema 15 Temmuz’da vizyona girecek.

KAYNAK: AA