Peker konuştu ya o da konuşursa… Kim bu Mardinli Nejat Daş

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Peker konuştu ya o da konuşursa… Kim bu Mardinli Nejat Daş
Türkiye, hata örgütü başkanı Sedat Peker’in argümanlarının akabinde uyuşturucu piyasasına karşı gerçekleştirilen “bataklık operasyonu”nu konuşuyor. Operasyonun akabinde soruşturmayı tamamlayan savcılık iddianamesini mahkemeye sunmuş, iddianame de kabul edilmişti.

İddianamede ismi ön plana çıkan bir isim ise dikkat çekti. Escobar’a benzerliğinden dolayı “Türk Escobar” olarak tanınıyor.

İsmi: Nejat Daş. Mardinli… 54 yaşında.

Annesi Ayhan Daş, babası ise ünlü baron: Şeyhmus Daş.

NEJAT DAŞ NASIL YAKALANDI

Geçen yıl “Koronavirüs” niçiniyle getirilen şehirlerarası seyahat yasağını tahsis ettiği makam aracıyla deldiği ortaya çıktı. Bu yüzden de polis takibine hiç yakalanmadı.

Argümanlara nazaran Nejat Daş emniyet aracıyla Çorlu ve Edirne’ye giderek TIR’larla yurtharicinden getirilen uyuşturucu paralarını teslim aldı.

Büyükçekmece’de durdurulan TIR’dan “270 bin İngiliz Sterlini” çıktı. Paralara el kondu; eski Sultanbeyli Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek, muhafazası, sürücüsü ve Nejat Daş gözaltına alındı.

Hür bırakılıp; takibe alındılar.

Geçen yıl da Bataklık Operasyonu’nda bir daha gözaltına alındılar. Toplam meblağ: 18 milyon lira bedelinde İngiliz Sterliniydi.

UYUŞTURUCU KRALİÇESİ

“Türk Escobar”ın isminin duyulmasından daha sonra ise bir kişi daha öne çıktı.

İsmi: Derya Ayanoğlu.

Nejat Daş’ın sevgilisi. Kısmetim -1 gemisinin sahibesi. Duruşma salonundaki fotoğraflarında leopar desenli fuları ile dikkat çekmişti.

Savlara nazaran Nejat Daş ile telefondaki aşk sözcükleri dinlemeye takıldı.

ÇAKIL GAZİNOSUNDAKİ CİNAYET

İkilinin öyküsü ise geçmişe dayanıyordu.

Tarih, 31 Aralık 1991

Yer, Çakıl Gazinosu.

Assolist Bülent Ersoy sahnede olduğu bir akşam, Osman Ayanoğlu konukların içindeydı. beraberinde Derya Ayanoğlu’nun babası olan Osman Ayanoğlu’nun, masasına yaklaşan birilerinin ateş açması kararı o gece öldürüldü.

Olay bir mafya hesaplaşması üzere görülse de kısa vakit daha sonra Osman Ayanoğlu’nun da memleketler arası bir uyuşturucu kaçakçılığı hadisesinin baş aktörlerinden biri olduğu anlaşıldı.

çabucak hemen 17-18 yaşında olan kızı Derya Ayanoğlu babası öldürüldükten daha sonra şirketin başına geçti. Türkiye onun ismini ise Onur Denizcilik’e ilişkin; Kısmetim -1 yük gemisinin Akdeniz’de memleketler arası sularda batmasıyla tanıdı.

ABD İŞİN NERESİNDE

Kısmetim – 1 ile Türkiye’ye 3 tonun üzerinde baz morfin getirileceği tespit edilmişti. Tespiti yapan ise ABD’nin Uyuşturucu Çaba Teşkilatı, kısa DEA idi.

DEA, Afganistan, Pakistan, İran’ı da içine alan ve “altın hilal” olarak da isimlendirilen bölgeyi denetim altında tutuyorlardı.

Argümanlardan biri Ayanoğlu’nun sahibi olduğu Kısmetim- 1 ve bir ölçü para ile tertibe ortak olduğuydu.

Ama işler değişip ve kimi uyuşmazlıklar başlayınca, tabiri caizse Ayanoğlu yan çizmeye başlayınca “öldürüldü” dendi!

ABD UYDULARI TARAFINDAN TAKİBE ALINDI

DEA, bu operasyon için uzaydaki ABD uyduları üzerinden Kısmetim – 1’i takibe aldı ve geminin Hint Okyanusu – Umman Denizi – Kızıl Deniz – Akdeniz çizgisindeki seyrini günlük olarak izledi.

Devrin başbakanı Süleyman Demirel’in başkanlığındaki Bakanlar Konseyi’nden çıkartılan “Uluslararası Sularda Operasyon yapma” yetkisi daha sonrasında ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Emniyeti ve DEA vazifelilerinin katıldığı operasyon, 15 Aralık 1992 günü başlatıldı.

Güney Kıbrıs’ın 55 mil açıklarındaki operasyon sırasında gemi, işçisi tarafınca batırıldı. İddianamede ise mürettebat gemiyi muhakkak batırmadıklarını berbat hava kuralları yüzünden battığını söylemiş oldu.

İşçinin tamamı kurtarıldı ve 3.1 ton baz morfin, sırlarla birlikte Akdeniz’in derin sularına gömüldü.

İKİSİNİN BABASI DA ÖLDÜRÜLDÜ

İsmi: Şeyhmus Daş

Najat Daş’ın babası. Devlet yanlısı olarak bilinirdi. PKK’dan kaçıp İstanbul’a gelen biroldukca şahsa yardım ettiği söylendi oldukcaça. Attığı her adım İstanbul polisi tarafınca yakından izlendi. Telefon konuşmaları kayda alınan Daş için polis vaktinin birçoklarını geçirdiği Yenikapı’daki sahibi olduğu “Can Can Kafe”nin etrafında yakın takipteydi.

Oğlu Nejat Daş avukatına cezaevindeyken babasının yanına birtakım özel timcilerin gelip gittiğini de söylemiş oldu. Şeyhmus Daş 25 Aralık 1992 yılında ailesi ile bir düğüne giderken çapraz ateşe tutuldu ve öldürüldü.

Failler hiç bir vakit bulunamadı. vakit içindema manidardı…

Daş’ın öldürülmesinden iki hafta daha sonra bu sefer Lucky–S’de 14 ton uyuşturucu husus yakalandı. Bu defa Armatör Şevket Çubuk’ a ilişkin Panama bandıralı “Lucky- S” yük gemisi kullanıldı.

bir daha DEA ve Türk Emniyeti ortak operasyonuydu. Tıpkı “Kısmetim – 1” gemisinde olduğu üzere Bakanlar Heyeti sonucu çıkartıldı ve 11 Ocak 1993 de Lucky- S’ye baskın yapıldı.

Gemi, Marmaris Aksaz’daki üsse çekildi, aramalar kararında 3 bin kilo baz morfin ve 12 ton esrar ele geçirildi.

AŞIKLAR TUTUKLANDILAR

Nejat Daş ve Derya Ayanoğlu tutuklandıktan daha sonra Bayrampaşa Cezaevi’nde imam nikahı kıydı.

Daş’ın, Ayanoğlu ile müdürün odasında gizlice buluşmalarını vaktinde olay oldu.

daha sonrasında Bayrampaşa Cezaevi Hastanesindeki özel odasında jandarmaların yaptığı aramada da yatağının altında bir de taşınabilir telefon bulundu. Uyuşturucu trafiğini hapishaniçin yönettiği söylendi.

Olay basına niyet bir nevi sürüldü.

Ve… Metris’e, daha sonra da Sinop Cezaevine gönderildi.

JANDARMANIN ELİNDEN KAÇTI

Daş, 1994 yılında duruşma için İstanbul’a geldiğinde jandarmanın elinden kaçtı. Jandarmaya kardeşini ziyaret etmeye ikna ettiği ve Beyazıd’daki işyerine gittiği söylendi.

Vahdet Daş’ın ağabeyi mahpusta olduğu periyotta en büyük yardımcısı olduğu ve işleri yönettiği söylendi.

Nejat Daş evvel geçersiz pasaportla evvel Ukrayna daha sonra da Bükreş’e gitti.

Firar etmesiyle bir arada büyük aşk da bitti, Ayanoğlu iki yıl iki ay mahpus yatıp çıktı; daha sonra bir oburuyla evlendi.

TÜRKİYE’YE İADE EDİLMEDİ

Daş, 1997 yılında İspanya’da 14 kilo eroinle yakalandı; Türkiye’ye iadesi kabul edilmedi.

2003 yılında ise 700 bin euro karşılığında kefaletle hür bırakıldı.

Fakat birebir yılın Aralık ayında bu kere de 70 kilo uyuşturucunun ele geçirildiği operasyonla ilgili bir daha tutuklandı.

15 Şubat 2007’de Türkiye’ye iade edildi.

9 YIL KALA TAHLİYE OLDU

Tarih 6 Nisan 2012

Dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçıları içinde gösterilen Nejat Daş, 2007’den beri cezasını çektiği Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nden 1 milyon 250 bin TL kefalet karşılığında tahliye oldu.

Üstelik cezasının dbulunmasına daha 9 yıl daha vardı.

Geçen yıl eşi, bugünlerde epey konuşulan baldızı ve adamlarıyla yakalandı.

Bugüne geldiğimizde ise iddianame kabul edildi.

iddianamenin akabinde beklenti ise yargılamayla bir arada 90’ların sır perdelerinin birer birer aralanması bekleniyor.

İstek Ertuğrul

ALINTIDIR