Pereira’nın basın toplantısındaki performansı taraftarı mest etti: Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Chelsea nasıl oynuyor?

Firat34

New member
Avrupa Ligi play-off cinsinde Fenerbahçe, yarın deplasmanda HJK Helsinki’yle karşılaşacak. Sarı-lacivertlilerde teknik yönetici Vitor Pereira müsabaka öncesinde basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Tecrübeli hoca forvet transferine dikkat çekerken taktiksel birikimini ortaya döktüğü kelamları ise sarı-lacivertli taraftarların beğenisini kazandı.

Fenerbahçe Teknik Yöneticisi Vitor Pereira’nın açıklamalarından satır başları:

“KALİTEMİZİ, OYUNUMUZU, EKİP RUHUMUZU ORTAYA KOYMALIYIZ”

“5 sene daha sonra Fenerbahçe’de olmak epey büyük memnunluk. Burada tanıdığım yüzler var. Kimileri yaşlanmış doğal. Ekip olarak güzel bir dönem geçirip taraftarlarımızı tribüne çekebiliriz. Fizikî olarak epeyce kuvvetli ve organize bir gruba karşı oynayacağız. Düzgün oyuncuları var. Ritim olarak bizden uygun durumdalar. Ligleri daha evvel başladı. Kalitemizi, oyunumuzu, kadro ruhumuzu ortaya koymalıyız. Taraftarımızın önünde rövanş öncesi uygun bir sonuç almalıyız.

“İKİ FORVETİMİZİN SAKATLIKLARI DA CİDDİ”

Forvete tahlil bulmak için elimizden gelen çabayı göstereceğimiz. Yarınki maçta elimizden gelen her şeyi yapacağız taktiksel olarak. Agresif, baskılı, topu çeviren, geçişlerde dinamik bir ekip göstermek istiyoruz. İçinde bulunduğumuz güç bir durum var. İki forvetimizin sakatlıkları da önemli. Ekipten bir süre uzak kalacaklar. Fakat eminim ki oynayanlar da bizim istediğimiz her şeyi yapacaktır.”

“KULÜBÜMÜZ HAKİKATEN ÇOK ÇALIŞIYOR”

“Transfer periyodu herkes için, tüm kulüpler için zordur. Kolay değil. Kulübümüz sahiden epeyce çalışıyor. Bize istikrarlı ve yarışmacı bir kadro kurmak için hayli çalıştılar ve çalışmaya devam ediyorlar.”

“ÖNEMLİ OLAN FUTBOLCULARIN DAVRANIŞLARIDIR”

“Bence çağdaş futbolda artık taktik değil aslında, sistemler değişir. Farklı formasyonlara geçebilirsiniz. Kıymetli olan futbolcuların davranışlarıdır. Topla, topsuz ne yapmamız gerektiği, nasıl savunmamız, kontratak yapmamız gerektiğini anlamaları gerekiyor. Bunlar sistemden bağımsızdır. Geldiğimiz birinci günden beri buna çalışıyoruz.

“BEN GÜZEL FUTBOL İSTİYORUM”

Gol atan, bitirici, fırsatları pahalandıran bir forvet istiyorum. güçlü, istikrarlı, zeki, ilişki sağlayabilecek bir golcü olsun istiyorum. Ben tüm futbolcularımdan zeki, kollektif, teknik kalite katacak oyuncular olmalarını isterim. Ben güzel futbol istiyorum.

“FUTBOLDAN ÖTÜRÜ SAÇLARIM DÖKÜLÜYOR”

Futbol bu biçimde bir oyun, yanlışlar yaparsanız. Bir daha sonraki maçta bu kusurları düzeltmek istersiniz. Birinci maçta savunma manasında kusurlar yaptık. Mevcut olan kısa müddette bunları yapmaya çalıştık. Saha ortasında ve görüntülerle çalıştık. Sihirbaz değilim, sihirli değneğim yok. Çalışmaya devam ettikçe gelişeceğiz.”

“BEN ÇOK ÇALIŞMA KELAMI VERDİM”

Hayatta epeyce fazla kelamlar verilir ancak biroldukca insan verdiği kelamı tutamaz. Benim verdiğim kelam, spesifik bir muvaffakiyetten epey elimden gelen her şeyi yapmak, epey çalışmak isterim.”

“DIŞARIDAN DUYDUKLARIMDAN ÖZGÜVENİM ETKİLENMEZ”

Samatta aslında yeterli bir futbolcu. Özgüven içeriden gelir. Dışarıdan duyduklarımdan özgüvenim etkilemez. esasen burada konuşulanları lisan yüzünden anlamıyorum. Ben futbolcularıma özgüven aşılamaya çalışıyorum. Samatta, özgüveni yerine geldiğinde Belçika’daki üzere hayli fazla gol atacak.”

“CHELSEA DE 3’LÜ SAVUNMA OYNUYOR”

“Şampiyonlar Ligi’ni Chelsea kazandı. Nasıl oynuyorlar? 3’lü savunmayla. Avrupa şampiyonu İtalya, 3’lü savunmayla oynadı. Manchester City 4-3-3 oynuyor ancak daima topa sahip oluyor. Topa sahip olunca 3-4-3 oynuyorlar. Maç içerisinde 4-3-3’ü daima değiştiriyorlar. Sistemler sabit değildir. Maçta değişiklik gösterir. Ofansta ve defansta değişir. Kıymetli olan alandaki dinamiklerdir. İki grup birebir sistemle oynar fakat dinamikleri farklıdır. Bunu anlamak gerekiyor. 4’lü oynayan bir kadroda 2 bekle çıkıyor hamlede. 2 stoper ve ön libero kalabiliyor. Topu kaybedince City 4-3-3’e geri dönüyor. Çağdaş futbol bu biçimdedir. Sistemler oyunun geçiş evrelerinde değişebiliyor. Sistemi değerlendirirken bakış açınız hakikat değil. Bu benim fikrim. Yanılıyor olabilirim. Bakılması gereken grubun davranışı nedir, nasıl oynuyor. Sistemden fazla buna bakmalısınız. Ekip ne yapması gerektiğini fazlaca yeterli bilmelidir.”