Rusya'nın savaşını destekleyen Çeçen birliklerine dair bilgiler

Tuncer

New member
Fotoğraflar: Nanna Heitmann

Gönderen metin Neil MacFarquhar

Nanna Heitmann bir süre Rus birliklerinin Çeçenistan'daki eğitimini gözlemledi ve daha sonra Ukrayna'nın Bakhmut kentine gitti. Neil MacFarquhar New York'tan bildirdi.

16 Haziran 2024

Rusya'nın güneydoğusunda Çeçen Cumhuriyeti'nin başkenti Grozni'deki ana havaalanında devasa bir askeri nakliye uçağı asfalta çarptı ve Ukrayna'ya gitmek üzere yola çıkan 120 gönüllü savaşçıdan oluşan bir grup uçağa bindi.

Kamuflaj giysili yeni askerler, genel askeri eğitim için Rusya'nın her yerinden erkekleri kabul eden Grozni yakınlarındaki Gudermes'teki Özel Kuvvetler Üniversitesi'nde en az 10 günlük eğitimi yeni tamamlamışlardı.

Askerlerden bazılarının savaş deneyimi yoktu. Diğerleri, Kremlin'e karşı kısa süreli bir isyanın ardından 2023'te dağıtılan Wagner milislerinin eski paralı askerleri de dahil olmak üzere ikinci veya üçüncü kez Ukrayna'ya dönen gazilerdi.

Rusya Savunma Bakanlığı için çalışma fikrinden hoşlanmayan bazı Wagner savaşçıları, bunun yerine birimlerin tamamını, kısmen Rus ordusunun dışından savaşçıları barındıracak şekilde tasarlanmış, Akhmat taburları adı verilen Çeçen eğitimli kuvvetlere devretti. Misilleme riski nedeniyle yalnızca askeri çağrı işareti “Jedi” ile tanınan, altın ön dişli, ince bir adam da dahil olmak üzere Wagner gazileri genellikle ilk olarak hapishaneden işe alınırdı.

“Anavatanınız için mi? Nasıl bir vatan? Soygun ve dolandırıcılıktan hüküm giyen 39 yaşındaki inşaat işçisi Jedi, “Hayatım boyunca hapisteydim” diyor. 14 yaşından beri cezaevine girip çıkıyordu ve askere gittiğinde altı yıllık cezasının bitimine altı ay kalmıştı.

“Gönüllüler para için geliyor” dedi. “Burada bu ideolojiyi takip eden kimseye rastlamadım.” Kendisi de yeni bir başlangıç yapmak istediğini söyledi.

Devasa imza ikramiyeleri ve ayda yaklaşık 2.000 dolar tutarındaki ödemeler (Rusya'daki ortalama ücretin en az iki katı) işe alımları artırdı.

Grozni yakınlarındaki eğitim, bu savaşta açıkça görülen, gelişen etnik bağlılığın altını çiziyor. Şu anda orada eğitim görenlerin bir kısmı son zamanlarda Çeçenistan'da Rus ordusuna katılan genç askerlerdi ve ayrılıkçı hareketin bir parçası olan Çeçenlere karşı savaşmışlardı.

Bazı Çeçenlerin katılımı tarihin başka bir tersine dönüşünü temsil ediyor: Rusya ile yüzlerce yıllık düşmanlığın ardından Çeçenler, Moskova'nın oradaki savaşına katılmak üzere Ukrayna'ya gönderildi.

1990'lardaki ayrılıkçı hareket, Moskova'ya karşı on yıldan fazla süren iki acımasız savaşla doruğa ulaştı. Grozni şehri yerle bir edildi ve onbinlerce Çeçen öldü.

Çeçenistan'ın otoriter lideri Ramzan Kadirov, Rusya'nın Şubat 2022'deki işgalinden bu yana Ukrayna'yı agresif bir şekilde temsil ediyor. Çeçen güçleri, savaşın başlarında Mariupol kuşatması da dahil olmak üzere bazı önemli savaşlarda belirleyici bir rol oynadı.

Ancak Kadırov, diğer azınlık bölgelerindeki askerlere göre daha az Çeçen ölmesine rağmen savaşçılarını tam güçle savaşa göndermemekle suçlanıyor. Savaşçılarını bağışlayan özel milis kuvvetleri, Çeçenya'daki yönetimini sağlayan güvenlik güçlerinin çekirdeğini koruyor.

Bunun yerine Kadırov, bu askeri eğitim merkezine kaynak yatırarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin'e olan bağlılığını vurgulamaya çalıştı. Program canlı yangın tatbikatından, mayın temizleme ve mayın temizleme konusunda bazı eğitimlerden ve ilk yardımdan oluşmaktadır.

Çeşitli Akhmat taburlarına, Çeçenya'daki pek çok şey gibi, Kadırov'un ayrılıkçı mücadelede Moskova'ya katılmak için taraf değiştiren ve 2004'te suikasta uğrayan babası Akhmat Kadırov'un adı verildi.

Rusya, savaş çabaları için bulabildiği her yerde asker topladı ve zorunlu askerlik ihtiyacını en aza indirmeye çalıştı. 2022'de ayrılıkçı hareketin bir sonucu olarak Çeçenlerin Rus ordusunda görev yapmasına yönelik neredeyse tamamen yasağı kaldırdı.

Geçtiğimiz sonbaharda Grozni'deki asfalttan Ukrayna'ya gönderilen grubun çoğu 30'lu ve 40'lı yaşlarındaydı ve 10'dan azı Çeçendi. Jedi'ların iddialarına rağmen tek amaç para değil.

Bazıları zorlu özel hayatlarından kaçtı. Diğerleri günlük eziyetten kaçmak istiyordu. Bazıları elbette vatanseverlik uğruna savaştıklarını iddia ediyor. Erkeklerin çoğu, misilleme korkusu nedeniyle yalnızca adlarıyla veya askeri çağrı işaretleriyle tanımlanmaları koşuluyla konuşmayı kabul etti.

24 yaşındaki Anatoly, Altay'ın güneyindeki pitoresk bölgenin dağlarındaki küçük bir çiftçi köyünde birlikte gönüllü olan 10 erkekten biriydi. “Babam bana kar kürettirdi, çalıştırdı ve ineklerin gübresini temizletti” dedi. “Başka bir şey yapmak için o işten kaçtım. Her yıl aynı.” Paranın da bir teşvik olduğunu itiraf etti.

“Masyanya” çağrı işaretini taşıyan 45 yaşındaki çoban çobanı diğer bir çiftlik işçisi, eğitim için Hakasya Cumhuriyeti'nden yaklaşık 4.500 kilometre yol kat etti. “Savaş buraya gelmesin diye vatanımı savunacağım” dedi.

Akhmat taburuyla yapılan sözleşme yalnızca dört ay sürüyor ve bu, düzenli askerlerin daimi konuşlandırılmasıyla karşılaştırıldığında büyük bir teşvik.

Geçtiğimiz sonbaharda Kadırov, adını Rus İmparatorluğu'na karşı savaşan 18. yüzyıldaki bir imamın adını taşıyan Şeyh Mansur Taburu adında yeni bir birlik kurdu. Askerlerin tamamı Çeçen ya da Kafkasya'daki küçük komşu cumhuriyetlerden geliyor ve çoğunlukla yirmili yaşlarındalar. Ukrayna adına Rusya'ya karşı savaşan Çeçenler ilk olarak taburlarına Şeyh Mansur'un adını verdiler, şimdi Kadırov bu ismi geri almaya çalışıyor.

20 yaşındaki Turpal, yeni birime katılmak için babasından izin aldığında Moskova'daki büyük bir süpermarket zincirinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. “Ukrayna'da bulunan ve sapkın fikirlerini buraya getirmek isteyen bu şeytanlara karşı” mücadele etmek istediğini söyledi.

Anne ve babasıyla geçirdiği bir hafta sonundan sonra eğitim merkezine dönerken annesine sarıldı ve babasının elini sıktı. Turpal'ın babası Mayralı, “Rusya hayatı boyunca savaştı” dedi. “Onu yenemezsin. Çeçenistan'ın Rusya'ya karşı olmaktansa Rusya'nın yanında olması daha iyi.”

Wagner gazileri Şeyh Mansur Taburu'nda da görev yapıyor. “Dikiy” (Vahşi) çağrı işaretini kullanan 35 yaşındaki savaşçı, askere gittiğinde cinayet suçundan aldığı yaklaşık 10 yıllık cezanın 18 ayını çekmiş olduğunu söyledi. 11 ay boyunca Ukrayna'da savaştı, üç kez yaralandı ve hâlâ şiddetli baş ağrıları çekiyor.

Çeçenya'ya döndüğünde ayda 200 dolara çalışma fikrinin moralini bozduğunu gördü ve bu yüzden savaşa geri döndü. “Başka bir şeyi nasıl yapacağımı bilmiyorum” dedi.

Akhmat birlikleri normal orduya göre daha iyi donanıma sahiptir; Bazı sıradan Rus askerlerinin aksine, kendi temel ekipmanlarını satın almak zorunda değiller.

Jedi, Ukrayna'da Wagner'le birlikte görevlendirildiği ilk seferde Rus ordusundan bazı genç adamların koşarak gelip malzeme, yakıt ve ekmek için yalvardıklarını söyledi. “Akhmat'ta çoraplarımı bile yıkamam. Giyiyorum, atıyorum, tekrar giyiyorum” dedi. “Aynı şey iç çamaşırı ve yatak çarşafları için de geçerli. Her şeye sahibiz.”

Moskova Çeçen bütçesinin tahminen yüzde 80'ini sübvanse ediyor. Ancak askeri eğitime ne kadar para harcandığı belli değil.

Tabur havaalanından ayrılmadan önce kıdemli bir subay yeni askerleri sıraya dizdi ve onlara iyi şanslar diledi. “Savaşçılar hazır mı?” diye bağırdı. Hep birlikte “Evet efendim” diye bağırdılar ve ardından Müslümanların “Allahu ekber!” ya da “Tanrı büyüktür!” ifadesini ve Çeçen savaş çığlığı olan “Akhmat Sila!” ya da “Akhmat hüküm sürüyor!”

Doğu Ukrayna'nın Donbass bölgesine vardıktan sonra adamlardan bazıları, aylarca süren şiddetli çatışmalardan sonra artık sadece terk edilmiş bir kasaba olan Bakhmut'taki Rus kontrolünü sürdürmekle görevlendirildi.

Özellikle Ukraynalı dronların hedef aradığı gün boyunca sokaklar ıssız. Sisli günlerde savaşçıların bazen molozların arasında koşarken görülebiliyor.

Gece saatlerinde Bakhmut bölgesindeki çatışmalarda yaralılar tahliye edilirken trafik canlanıyor. Yanmış arabalar ve ambulanslar sokaklara saçılıyor.

Savaş yer üstünde acımasızca devam ederken, topların ve patlayan mermilerin uğultusu, Akhmat birliklerinin bir zamanlar Wagner tarafından inşa edilmiş bir sahra hastanesini ele geçirdiği yüzeyin çok altına kadar nüfuz edemiyor.

Bakhmut bölgesi bir zamanlar köpüklü şarabıyla ünlüydü ve hastane, duvarlarında onbinlerce şişenin depolandığı bir yer altı tünelleri labirentinde bulunuyordu. (Wagner ve Achmat'ın koyduğu içki yasağına büyük ölçüde uyulmuştu.) Eski turist mıknatısının eski dekoru hâlâ sağlam; Yaralıların üzerinde antik tanrıların tozlu alçı heykelleri yükseliyor.

Mağaralar yan yana en az iki nakliye aracını barındırabilecek kadar geniştir ve yaralıları ve ölüleri taşıyan araçlar günde birkaç kez karanlık, sisle örtülü labirentten geçer. Askerler araçlardan atlıyor ve sık sık inleyen yoldaşlarını sedyelerle hızla geçici stabilizasyon noktasına taşıyor.

Cerrahlardan biri olan 34 yaşındaki Bulya, 2017'den bu yana Wagner için ağırlıklı olarak Afrika'da çalışıyor. Moskova gezilerinde oradaki insanların onu üniformasıyla gördüklerinde sanki “tırnaklarının altında kir varmış” gibi tepki verdiklerini, ancak Çeçenya'da daha fazla saygı gördüğünü söylüyor.

Kayıplar artarken Bulya, Rus ordusunun Kiev'e ulaşmasını istediğini söyledi. Bir küfür kullanarak, “Onların müzakerelerine ihtiyacım yok” dedi. “Vladimir Vladimiroviç Putin'in bunu yapacağını ve sonuna kadar dayanacağımızı umuyorum. Başaracağız.”

Anastasia Trofimova, Grozni ve Bakhmut'tan gelen haberlere katkıda bulundu.