Samsunlu çiftin ‘dördüz’ bebek memnunluğu

sable

New member
FATİH, İSTANBUL (İHA) – Samsunlu çiftin ‘dördüz’ bebek memnunluğu

Doğumda yenidoğan ünitesinin olması hayati değer taşıyor

SAMSUN – Samsun‘da yaşayan Fatih ve Şeyda Himmetoğlu çiftinin 2 kız, 2 erkek olmak üzere dördüz bebekleri dünyaya geldi. Himmetoğlu ailesi, prematüre olarak doğan ve şu anda 3 aylık olan bebeklerini sıhhatle kucaklarına almanın memnunluğunu yaşıyor.

Dördüz bebek doğumu, tıpta 500 bin canlı doğumda 1 görülen az durumlardan biri olarak kabul ediliyor. Samsun‘da da tıp dünyasında az karşılaşılan bu doğumlardan biri yaşandı. Fatih ve Şeyda çiftinin; Betül, Hatice Feyza, Mehmet Semih, Ahmet Sufi, isimlerinde 2 kız, 2 erkek dördüz bebekleri dünyaya geldi. Doğduklarında 1 kilo 200 gram ile 1 kilo 500 gram içinde olan prematüre bebekler VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde yapılan ağır bakım tedavisi ve hekimlerin yakın takibi ile sıhhatlerine kavuştu. Himmetoğlu çifti, üçüncü aylarında bebeklerini kucaklarına aldı. Ayrıyeten bir de erkek çocukları bulunan aile birinci kere dördüz bebek haberini aldıklarında biroldukça farklı duyguyu bir ortada yaşadıklarını söylemiş oldu.

“İkinci bebeğim olsun istiyordum lakin Allah dördünü birden nasip etti”

Doğum sürecini anlatan anne Şeyda Himmetoğlu, “Bir çocuğumuz vardı. İkinci çocuğumu düşünüyordum. Rutin denetimlerimizin yapılması için doktora gittik. Tedaviden daha sonra tabip beyefendi 2’nci ayda gelmemi istedi. Gittiğimde ise gebe olduğumu öğrendim. Birinci gittiğimde 4 çocuğu da ultrasonda gördük. İkinci hafta 3 çocuk görülebildi. daha sonraki hafta gittiğimizde ise dört bebeğimiz de bize yenidendan göründü ve süreç olağan bir gebelik üzere devam etti. Gebelik sürecinin olağan gebelikten tek farkı, üçüncü ile beşinci ayı yaşamak. Beşinci ayda, yedinci ayın doğum yükünü taşımaktı. Bunun haricinde son 2 haftayı saymazsak, hayli ağır bir gebelik yaşamadım. Çocuklarımızın kiloları 1,2 kg ile 1,5 kg içindeydı. 2’si kız, 2’si erkek. Doğduklarında kızlar daha sağlıklıydı. Erkeklerden biri ağır enfeksiyon ile doğmuştu. Üçüncü aya yaklaşırken hepsini konutumuza sıhhatle götürdük. İkinci bebeğim olsun istiyordum lakin Allah dördünü birden nasip etti. Bir dördüze sahip olmak hayali bile sıkıntı bir fikirdi fakat epeyce çabuk benimsedik” dedi.

“Dördüz bebek sahibi olmak heyecan verici”

Biroldukca farklı duyguyu bir ortada yaşadığını belirten baba Fatih Himmetoğlu ise “Sevinç ve memnunluğu daima bir ortada yaşıyoruz. Anne ve bebeklerin sıhhati konusunda biraz kaygı yaşadık lakin hastane çalışanları, tabipler, sıhhat çalışanları ve yakın etrafımızın dayanaklarını daima yanımızda hissettik. Birinci öğrendiğimde tüm hisleri tıpkı anda hissettim. Kendi kendime nasıl olacak dedim. Çok ender bir durumdu zira. Lakin sonunda 2’sinin kız, 2’sinin erkek olması da epeyce hoş oldu” diye konuştu.

“En son 2011 yılında görmüştüm”

VM Medical Park Samsun Hastanesi Yenidoğan Ağır Bakım Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Didem Cemile Yeşilırmak, “Himmetoğlu ailesinin dördüzleri 30’uncu gebelik haftasında dünyaya geldi. Aslında bizim için de sürpriz oldular. Birinci kere dördüz ve prematüre olacaklarını duyduğumuz vakit nitekim endişelendik. Zira bu olay önemli bir donanım ve hazırlık gerekiyor. Çok şükür ki ünitemiz bu cins karmaşıklara alışkındı, daha da öncede bu mevzuda deneyimlerimiz vardı. Çok şükür, bebeklerimizin doğumunu muvaffakiyet ile gerçekleştirdik. Olağan ki 1,2 kilogram ile 1,5 kilogram ortası 4 bebek olunca 3’ü yaklaşık bir buçuk ay, doğumu başlatan sonuncu bebeğimiz ise 2 buçuk ay hastanede yattı” tabirlerini kullandı.

Dördüz bebek doğumunun fazlaca sık gördükleri bir durum olmadığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Didem Cemile Yeşilırmak, “Dördüz bebek doğumu, 500 bin canlı doğumda bir görülüyor. Yardımcı üreme teknikleri, bir ekip tedaviler yaklaşık 400 kat çoğul gebelik görülme sıklığı artıyor. Hem anne için badireler var tıpkı vakitte dünyaya gelecek çocuklar için ıstıraplar var. Çoğul gebelikler erken doğum riskini artırıyor. Annede de gebelik zehirlenmesi dediğimiz preeklampsi ve gebelik diyabeti tehlikesini artmaktadır. Lakin çoğul gebeliklerde de yeterli bir gebelik takibi ve bakımla tam donanımlı bir hastanede sağlıklı bir ömür mümkün olabiliyor. Çok şükür, Himmetoğlu bebeklerimizde de o denli oldu. Organize olarak, onları fazlaca düzgün takip ederek hem bayan doğum grubu tıpkı vakitte yeni doğan grubu olarak bebeklerimizi sıhhatle bugünlere getirdik. Ben dördüz doğumu en son 2011 yılında görmüştüm Samsun’da” halinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Son Dakika Haberleri