Selahattin Eyyübi’nin torunları Eyüpsultan’ın konuğu oldu

Perez

Global Mod
Global Mod
Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken, Diyarbakır’dan gelen 100 liseli genci Eyüpsultan’da ağırladı.

Birinci kere İstanbul’a gelen gençler iki gün boyunca kentin tarihi, kültürel ve cümbüş yerlerini gezerek unutamayacakları iki gün geçirdiler. Sabah saatlerinde uçakla İstanbul’a adım atan öğrenciler, Eyüpsultan Belediyesi Toplumsal Tesisi Ensari Konağı’nda yaptıkları kahvaltının akabinde Lider Deniz Köken’le Eyüpsultan Meydanı’nda bir ortaya geldi.

Lider Deniz Köken’le sohbet edip bol ölçüde hatıra fotoğrafı çektiren gençler Eyüpsultan Camii ve türbesini de ziyaret etti. Fahri Korutürk Caddesinde gezdikten daha sonra İsfanbul Tema Park’a hareket eden gençler, iki saat boyunca Adalet Kulesi, Nefes Kesen, Viking, Maceraperest üzere cümbüş üniteleriyle adrenaline doydu.

Öğlen yemeğinin akabinde tarihi yarımadada ziyaretler gerçekleştiren konuklar, İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Meydanı’na bakan ana giriş kapısında hatıra fotoğrafı çektirdi. Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en kıymetli anıtları içinde yer alan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif ve Süleymaniye Camii’ni ziyaret eden ve bu anları çektikleri fotoğraflarla ölümsüzleştiren Diyarbakırlı gençler, tekne tipi yapmak için Karaköy limanına hareket etti.

Karaköy Limanı’nda kendileri için özel olarak hazırlanan tekneye geçen öğrenciler üç saat süren boğaz gezisi sırasında akşam yemeklerini yiyip, boğazın hoşluklarının tadını çıkardılar. Tekne gezisi sırasında müziklerle eğlenen, halay çeken gençlere Lider Deniz Köken de eşlik etti.

“BU HOŞ PROJEYİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Tüm çocukları tek tek ziyaret ederek sohbet eden, İstanbul’un tarihi yapıları hakkında bilgiler veren Lider Deniz Köken, “Bu hoş bir proje ve devam ettireceğiz. Diyarbakır Valiliği ile anlaşarak 100 gencimizi İstanbul’a getirdik. Sabah Eyüpsultan Camii’nin avlusunda kahvaltı ile başladılar. Artık de vapur gezisi ile devam ettiriyorlar. Bir gün daha cinslerine devam edecek, akabinde Diyarbakır’a dönecekler. Çocukların hepsiyle tek tek görüştüm, mutluluklarına diyecek yok. Kars’tan Edirne’ye, Diyarbakır’dan İstanbul’a kadar Türkiye bir bütündür. Bu bütünlüğü çocuklarımız da gördü. İstanbul öteki bir kent, Türkiye’nin gözbebeği. Lakin Anadolu’nun her köşesi bizim gözbebeğimiz. Oradaki çocukların İstanbul’a gelmeye hakları vardı. Hiç gelmemişlerdi” dedi

“AMACIMIZ KADİM KENTLERİ GENÇLERİMİZLE BULUŞTURMAK”

Projenin hedefi hakkında bilgi veren ve gayelerini anlatan Lider Deniz Köken, şu biçimde konuştu:

“Projemizin hedefi, kadim kentlerimizi gençlerimizle buluşturmak. senelerca imparatorluklara konut sahipliği yapmış bir medeniyet. Doğu’daki çocuklarımız, gençlerimiz, öbür fikirlerin ve ideolojilerin tesiri altında yanlış bilgilere sahip olabiliyorlar. Gelsinler, görsünler. Türkiye’nin her tarafında her şey birebir. Oradaki anadolu lisesi ile buradaki Anadolu lisesinin bir farkı yok. Onu da görüyorlar. Bu yüzden Türkiye’nin doğusuyla batısı içinde bir köprü olmaya çalışıyoruz. Bu kervanın devam ettireceğiz”

İstanbul seyahatinin ikinci gününde Eyüpsultan Belediyesini ziyaret eden gençler çabucak sonrasında Panaroma 1453 Tarih Müzesini ve Piyer Loti’ye geçtiler. Piyer Loti’nin eşsiz manziçinde kucak dolusu fotoğraf çeken öğrenciler öğlen yemeğinin akabinde biriktirdikleri birbirinden hoş, pahalı anılarla İstanbul’a ve Eyüpsultan’a veda ettiler.

İstanbul’a birinci sefer gelen, kentin tarihi ve kültürel güzellikleriyle tanışan Diyarbakırlı gençler hislerini şu sözlerle lisana getirdiler.

İstanbul’a birinci kez geldiğini söyleyen 19 yaşındaki Fatma Betül Yetmiş, “Çok memnunum ve hayli keyifliyim, birinci kez uçağa ve gemiye bindim. Bize bu imkanı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bizi fazlaca memnun ettiler, yakın ilgi gösterdiler. İstanbul’u fazlaca sevdim, nir daha gelmeyi isterim. Yalnızca nemli havası bizi zorladı” dedi.

İstanbul’a gelmenin en büyük hayali olduğunu tabir eden Yahya Yeprem ise, bu hayalini gerçekleştiren Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken’e teşekkür ederek şunları söylemiş oldu:

“Ayasofya’yı görmek ve amacım olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni gezmek hayalimdi. Bu gün gittik gezdik. Çok keyifli oldum. Eyüpsultan Belediyesi’ne epeyce teşekkür ediyorum hayli misafirperver ve samimiydiler. Biz de Eyüpsultan Belediyesi’ni ve İstanbullu kardeşlerimizi Diyarbakır’a bekliyoruz.”

Eyüp Furkan Eşik, “19 yaşındayım evvela Eyüpsultan Belediyesi’ne epey teşekkür ediyorum, bizimle fazlaca yakından ilgilendiler. Ayasofya ve İsfanbul’a gittik. Bilhassa Ayasofya’ya gittiğim için epey epeyce mutluyum” dedi.

KAYNAK: HABER7