Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca İstanbul’daki vahim korona tablosunu deklare etti: Olay artışı yüzde 500

sable

New member
Türkiye genelinde koronavirüs olayları süratle artıyor. Hem yeni varyantların tesiri tıpkı vakitte kış aylarına girilmesiyle bir anda yükselen koronavirüs hadise sayılarının nasıl düşüreceği halindeki soru işaretleri gündemdeki yerini korurken, İstanbul‘daki hadise artışı korkutan düzeylere ulaştı. Sıhhat Bakanı Koca, bu artışın yüzde 500 düzeyinde olduğunu lisana getirdi.

TEZLER ÜZERİNE ALTAYLI’YI ARADI

Gazeteci Fatih Altaylı, Habertürk’te bugün yayınlanan köşe yazısında koronavirüs olay sayılarıyla ilgili Sıhhat Bakanlığı’na tenkitte bulundu. Altaylı, “Biz yazmasak Sıhhat Bakanlığı 20 bin civarı ile devam edecekti. Bugün Türkiye’de günlük hadise sayısı 200 binin altında değil ve olamaz da. Tespit edilmiyor olması olmadığı manasına gelmez lakin bana sorarsanız şu anda tüm vakit içinderın en yüksek sayısına ulaşmış olmalıyız Bakanlığın tek yapabildiği ise sayıları saklamak” üzere tabirler kullanmıştı. Fatih Altaylı’nın bu yazısı üzerine Sıhhat Bakanı Koca, Altaylı’yı aradı.

“İSTANBUL’DA ARTIŞ YÜZDE 500”

Altaylı ile konuşmasında, sürecin en başından beri şeffaf davranmaya çalıştığını belirten Bakan Koca, “Fatih Beyefendi, ben başından beri şeffaf ve net olmaya çalışıyorum. Yanlışsız ayrıntıları paylaşmak için itina gösteriyorum fakat siz bugünkü yazınızla bizi töhmet altında bırakıyorsunuz” diyerek sitem etti. Bakan Koca, çabucak sonrasında İstanbul‘daki olay durumunu açıklayarak, ” İstanbul‘a bakarak Türkiye’yi değerlendirmeyin. İstanbul‘da artış tam tamına yüzde 500. Latife üzere lakin oran bu” tabirlerini kullandı.

Fatih Altaylı’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Bugünkü yazım üzerine Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca çabucak aradı. “Fatih Beyefendi, ben başından beri şeffaf ve net olmaya çalışıyorum. Hakikat ayrıntıları paylaşmak için ihtimam gösteriyorum lakin siz bugünkü yazınızla bizi töhmet altında bırakıyorsunuz” diye sitemle başladı.

daha sonra ekledi. “Olaya İstanbul özelinde bakarsanız, İstanbul’a bakarak bir kıymetlendirme yaparsanız haklısınız.”

daha sonra da felaket tablosunu aktardı: “İstanbul’a bakarak Türkiye’yi değerlendirmeyin. İstanbul’da artış tam tamına yüzde 500. Latife üzere lakin oran bu. Geçen hafta İstanbul’da günlük hadise sayısı 4 bindi. Bu hafta kaç biliyor musunuz! Tam tamına 20 bin 500. Artış beş katı.

Şayet İstanbul’daki olay artış oranı Türkiye genelinde olsaydı bugün en az 100 bin olaydan bahsediyor olurduk. Allahtan bu oran çabucak hemen genele yansımadı. Olağanda İstanbul Türkiye nüfusunun 5’te biri. Lakin toplam olay sayısının yarısından fazlası İstanbul’da. Tüm hadiselerin yüzde 52’si İstanbul’da tespit ediliyor. Tam manasıyla İstanbul patladı diyebiliriz.”

Bakan Koca’ya bunun niçinlerini sordum. En değerli nerden olan Omicron varyantını gösterdi Bakan.

“Şu anda İstanbul’da Omicron’a bağlı olayların oranı devasa yükseklikte. Zira İstanbul dışarıya en çok teması olan kent. Omicron da Türkiye’ye İstanbul üzerinden girdi. Ve yayıldı.

Bakın latife değil. 10 günde 5 katına, 1 haftada 3,5 katına çıktı İstanbul’daki hadise sayıları. Büyük kentlerdeki yükseliş üzücü.

Ankara’da da 2 katına çıktı olaylar. Geçen hafta 1200’dü Ankara’nın günlük olay sayısı. Artık 2200. Aşikâr ki, 1 hafta daha sonra Ankara’da patlayacak. daha sonra tüm Türkiye. Günlük olay sayıları bir süre daha sonra günlük 60 bin, tahminen 70 bin olacak. Gidişat bunu gösteriyor. Tek tesellimiz olay sayılarındaki artışın hastaneye yatışlara ve ağır bakımlara ve alışılmış vefatlara birebir oranda yansımıyor olması.”

Son Dakika Haberleri