Son dakika haberi… Erzincan’da sıhhat çalışanları ve öğrenciler trafik kazalarına faal müdahale için tatbikat yaptı

sable

New member
ERZİNCAN (AA) – Erzincan‘da sıhhat çalışanları ve öğrenciler, ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarına faal ve hakikat müdahale konusunda tatbikat yaptı.

Vilayet Sıhhat Müdürlüğüne bağlı 112 Acil Sıhhat Hizmetleri takımlarına yönelik organize edilen ve öbür sıhhat çalışanlarına da verilmesi planlanan 5 günlük ilkyardım modül eğitimi 112 Acil Servis Hizmetleri binasında yer alan ambulansların bulunduğu alanda gerçekleştirildi.

Bu çerçevede ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarına müdahale için eğitmenlerin nezaretinde yapılan tatbikata sıhhat çalışanlarının yanı sıra Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ) Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencileri de katıldı.

Senaryo gereği iki aracın karıştığı trafik kazasında hayli sayıda meyyit ve yaralı bulunduğu istikametindeki ihbar üzerine 112 Acil Servis grubu olay yerine ulaştı.

Takımlar birinci vakit içinderda kazada yaralıları teker teker denetim ederek birinci müdahale edilmesi gereken hastayı belirleyip hastaneye sevk etti.

Sıhhat takımları bir daha senaryo gereği hastaneye sevk ettikleri yaralılardan birini, kalp krizi geçirdiğinin tespit edilmesi üzerine hastanede müdahale ederek hayata döndürmeye çalıştı.

Vilayet Sıhhat Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, gerçeğini aratmayan tatbikatın akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 112 Acil Sıhhat Hizmetlerinde hizmet kalitesini en yeterli düzeye ulaştırmak ve kaliteyi arttırmak için uygulanan modüler eğitimlerden birini gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu.

Kentte tüm modüler eğitimlerin uygulandığını aktaran Hirik, şu tabirleri kullandı:

“Burada temel eğitim modülündeki triyaj uygulamasının uygulamalı olarak eğitimini gördük, gerisinde da simülasyon maketleri üzerinde mümkün bir kalp krizi durumunda olması gereken senaryoda eğitici arkadaşların nezaretinde kursiyer arkadaşlara pratik eğitim verdik. Acil sıhhat hizmetinde epey kıymetli olan triyaj, oldukcalu kazalarda hastalığın ya da kaza daha sonrası oluşmuş hasarın hastalara bakılırsa sınıflandırılmasıdır, olayı aciliyetine nazaran sınıflandırmaktır. Burada da Türkiye’de bir birinci vakit içinderda bu eğitimlerin uygulamasını bizim eğitim modüllerinde görmüş olduk” dedi.

Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Sıhhat Hizmetleri Lideri Yasin Alım de bu eğitimlerin, fazlacalu yaralamalı trafik kazalarında yaşanan düşünceleri minimuma indirmek hedefiyle verildiğini tabir ederek, bu eğitimlerle kazalarda yaralanan hastaların en hakikat, güzel ve kısa müddette hastaneye sevkini sağlamayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

EBYÜ Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Birinci ve Acil Yardım Kısmı öğrencisi Abdurrahim Topuz da “Yaptığımız triyaj eğitimiyle alanda olaylarla karşılaştığımızda hangi kodlarla, nasıl bir müdahale gerçekleştireceğimizi uygulamalı biçimde gördük.” diye konuştu.

AA / Barış Yalçınkaya – Son Dakika Haberleri