Susurluk çamur kaplıcaları doğal şifa kaynağı

sable

New member
İSTANBUL (İHA) – Susurluk çamur kaplıcaları doğal şifa kaynağı

Ilıcaboğazı şifalı çamurlu suları her sıkıntıya deva

BALIKESİR – Meşhur Susurluk tostu ile bilinen İzmir- İstanbul üzere biroldukça ili birbirine bağlayan transit yol güzergahında bulunan Balıkesir’in Susurluk ilçesi art bahçesinde barındırdığı hoşluklarla keşfedilmeyi bekliyor.

Tanınan özelliklerin yanı sıra şifalı suları ve çamur banyoları ile ziyaretçilerin beğenisini toplayan ilçe turizm alanında da alternatif potansiyele sahip.

Susurluk İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Ilıcaboğazı köyünde bulunan şifalı çamurlu suyun ortopedik ağrı ve sorunlara, eklem ağrılarında, romatizma, kireçlenme, bel fıtığı, çocuk felci, kırık çıkık daha sonrası hareketsizlikler üzere rahatsızlıklarda tedaviyi destekleyici özelliklere sahip olduğu belirtiliyor. Su sıcaklığı 45 dere yavaşça kükürt kokulu bir yapıdadır. Kaplıca bölgesinin birinci sefer Cenevizliler tarafınca işletildiği de rivayetler içinde yer almaktadır.

Banyo kürü uygulandığında romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, felçler ve ankilozlar ile bayan hastalıklarına düzgün geldiği bilinmektedir. Çamur kürü uygulandığında bütün romatizma çeşitleri, nevralji, nefrit, polinefrit, kırık, ve çıkıktan daha sonraki hareketsizliklerde ve bayan hastalarına düzgün geldiği bilinmekte.

“Tesis içerisinde hem de tarihi Türk hamamı da bulunuyor”

senelerdan bu yana tedavi maksatlı tesisleri yeğleyen Ayşe Süratli ” Ağrılara epey güzel geliyor. Benim bilhassa ayaklarımın altı sabah kalktığımda epey acıyor. Lakin burada bataklara girdiğimde bir sene epey rahat yürüyorum. Bir hafta bir girmeyle bir sene epeyce rahatlıyorum. Onun için geliyorum. Her tarafıma çamur sürüyorum. Her kaygıya uygun. Diğer termallere de gittim. Fakat buradaki üzere şifa bulamadım. daha sonra burada içme suyu var. O da biroldukça hastalığa güzel geliyor. Bağırsak hastalıklarına uygun geliyor. O da kaynar su, elini sokamıyorsun lakin bardağa dolduruyorsun, direk dikip içiyorsun” dedi.

Ağrıları birinci başta tetiklediğini lakin nizamlı tedavide epey rahatladığını belirten Zülbiye hanım ise ” Buraya şifa için geliyoruz. Bütün yıllarden beri biliyoruz. Buranın hayli şifalı olduğunu, bu köylüyüz esasen. Herkes buraya gelsin romatizma, bel fıtığı, siyatik artık aklına gelen her şeye uygun geliyor. Burada otellerimiz hoş, pak bakımlı. Öbür termallere de gittim bu biçimde şifa bulamadım. Suya girdiğinde çabucak bir şey fark etmiyorsun. Kimi ağrı yerlerin birinci başta biraz daha fazla ağrıyor. Ancak bir hafta daha sonra hiç bir şeyin kalmıyor” dedi.