‘Tarihi sevdiren adam’ için Esenler’de merasim

Perez

Global Mod
Global Mod
Esenler Belediyesi, “Tarihi Sevdiren Adam” olarak tanınan tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun 1. vefat yıl dönümünde anma programı düzenledi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen anma programı, TBMM Eski Lideri İsmail Kahraman, Bahadıroğlu’nun oğlu, hukukçu Mücahit Birinci, müellif Mehmet Paksu, muharrir İsmail Fatih Ceylan, müellif Fatih Duman ve müellif Abdullah Arıdoru’nun iştirakleriyle gerçekleşti. Kur’an tilaveti ile başlayan programda, Bahadıroğlu’nun hayatını anlatan bir sinema gösterimi de yapıldı. Programda ayrıyeten iştirakçilere Bahadıroğlu’nun “Biz Osmanlıyız” isimli kitabı takdim edildi. Program, Bahadıroğlu’nun fotoğraflarından oluşan bir standa de konut sahipliği yaptı.

BİR İRFAN İNSANIDIR

TBMM Eski Lideri İsmail Kahraman, “Tarih, bir deniz feneridir. Geleceği gösterir. Tamir ettirir. Geçmişi anlatır. Mevcudu da kıymetlendirme imkânı sağlar. Lakin tarihin gerçeği lazım, uydurma tarih değil. Ismarlama tarih değil. Yavuz Bahadıroğlu’nun farkı, gerçek tarihi sevdirmesi ve müdafaa etmesidir. Yavuz Bahadıroğlu, bir irfan insanıdır” dedi.

TARİHİMİZLE GURUR DUYMAYI ÖĞRETTİ

Esenler Belediye Lideri M. Tevfik Göksu, “Yavuz Bahadıroğlu deyince ben üşürüm. Niçin diyeceksiniz? Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde imam-hatip ortaokulu okudum. Göksu Kitabevi diye bir kitabevi vardı. Kitabevine gittiğimde daima Bahadıroğlu’nun kitaplarını alırdım. Tabi akşam gelir, dersi çalıştıktan daha sonra sobalı odada nöbet biterdi. 8 kardeşli bir ailenin çocuğuyum. Sobalı odaya fakat birkaç kişi düşerdi. Dersler bittiğinde gece yatmaya kalktığımda Yavuz Bahadıroğlu ağabeyin kitaplarını okurdum. Üzerime yorganı çeker, altında kitapları okurdum. Bu niçinle Yavuz Bahadıroğlu deyince ben üşürüm. Üşüyerek okurdum ben onun kitaplarını. O kitapların serilerinde okumadığım fazlaca az kitap kalmıştır. daha sonra ortadan vakit geçti ve Yavuz Bahadırıoğlu ağabeyi burada Esenler halkıyla buluşturduk. Uzun uzun tarih sohbetlerine vesile olduk” halinde konuştu.

Göksu, Bahadıroğlu’nun bizlere tarihimizle gurur duymayı öğrettiğini belirterek “O, bize tarihi sevdirdi. bununla birlikte tarihi de öğretti ve en değerli şeyi yaptı, tarihimizle gurur duymayı öğretti. Bizim tarihimizde utanılacak bir şey olmadığını, gurur duyacak altın sayfaların olduğunu, tarihimizde bizim ecdadımızın, yolumuzu açanların her birinin büyük bir medeniyet inşası için yola düştüklerini ve bütün insanları selameti ve istikameti için yola çıktığını bize altını çize çize anlattı” tabirlerini kullandı.

VEFATINDAN daha sonra DAHA ÂLÂ TANIDIK

Yavuz Bahadıroğlu’nun oğlu Mücahit Birinci ise “Babam yalnızca sokakta, televizyon ekranlarında ve radyoda değil, ailesinde de mümin ve Müslüman bir insandı. Babamızın en büyük özelliği çalışkan olmasıydı. Haznedar’daki konutumuzda daktilo tıkırtılarıyla uyurdum. Sabahlara kadar yazardı. Çok fazla uyumazdı. Bedeninin buna nasıl dayandığını ben merak ederdim. Vefatından daha sonra biz babamızın ne kadar epey şahsa temas ettiğini gördük. O denli telefonlar geldi ki. O denli kardeşlikler kurmuş ki. Ahmet Yesevi üzere, milletin erkeklerindan biri olarak dokunmuş milletimize. Vefatından daha sonra babamızı daha yakından tanıma fırsatımız oldu. Afyon’dan, Rize’den, Diyarbakır’dan, Yozgat’tan, Antalya’dan hiç tanımadığım beşerler beni aradı ve tıpkı kardeşlik hukukunu artık biz kurduk. Onlarla tanışma gururuna nail olduk. Milletimiz sahiden bu tip kişiselyetlere her noktada sahip çıkıyor. Sahip çıkmaya da devam ediyor” diye konuştu.

“Vefatının 1. yılında Yavuz Bahadıroğlu” paneli, müellif Mehmet Paksu, müellif İsmail Fatih Ceylan, müellif Fatih Duman ve muharrir Abdullah Arıdoru’nun konuşmaları ve çiçek takdimiyle bitmiş oldu.

KAYNAK: AA