Tayvanlı çip devinden ABD’de ikinci fabrika planı

sezer

New member
Dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC Arizona’da taahhüt ettiği 12 milyar dolarlık yatırımın dışında yeni bir üretim tesisi daha kurmayı planlıyor.

WSJ’nin haberine nazaran TSMC, Phoenix’in kuzeyinde imal etabındaki fabrikanın bitişiğinde diğer bir tesis kurma planını duyuracak. Haberde yeni yatırımın birinci projeye misal olacağı açıklandı.

Biden idaresi, son devirde Çin’in hırslı amaçlarına karşı koyma ve ulusal güvenlik için hayati kıymet taşıyan bileşenleri garanti altına alma uğraşlarının bir kesimi olarak ABD’de çip üretimi dalına yatırım çekmeye çalışıyor. Bu gayret, 2020 ve 2021 civarında başlayan yaygın darboğazın akabinde çiplerin arabalardan akıllı telefonlara kadar her şeyin üretiminde nasıl merkezi bir yer tuttuğunu göstermesiyle hızlanmıştı.

ABD’de yüksek üretim maliyetleri devlet teşvikleriyle karşılanıyor

Yeni projeler için yaklaşık 50 milyar dolarlık teşvik sağlayan Washington idaresi, TSMC’nin Arizona’daki tesis planını ABD’ye ileri teknoloji çip imalini geri getirme uğraşlarında kıymetli bir muvaffakiyet olarak niteledi. Öte yandan Tayvanlı şirket ABD’de yarı iletken üretmenin epeyce daha değerliye mal olduğunu fakat bu yüksek masrafların devlet dayanağıyla yönetilebilir olduğunu söylemiş oldu.

Üretim tesisleri büyük oranda Tayvan’da bulunan TSMC, yerli çip üretimini desteklemek isteyen büyük ülkelerdeki talebi karşılamaya yardımcı olması için geçtiğimiz yıl ortasında üretim tesislerinin bulunduğu bölgeleri çeşitlendirmeye başladı. Önde gelen çip üreticilerinden Samsung da daha evvel Teksas’ta 17 milyar dolarlık bir çip üretim tesisi kuracağını açıklamıştı.

Japonya ve Almanya’da yeni fabrikaların kurulması planlanıyor

Bloomberg News’in haberine nazaran TSMC Japonya’da 7 milyar dolarlık bir tesis kuracak ve bunun yanında Alman hükümetiyle muhtemel bir üretim tesisi kurma konusunda ön görüşmeler yürütüyor.

TSMC’nin ABD planlarında yapacağı büyük bir genişleme Biden idaresinin ülkenin çip teknoloji yarışında Çin’in önünde kalma eforlarını destekleyecek değerli bir gelişme olarak bedellendiriliyor.

ABD mahallî çip üretimine sağladığı teşviklerin yanından Çin’in askeri ve teknoloji kesimine yardımcı olacak çiplerini akışını kısmak emeliyle Çin’e ileri teknoloji sevkiyatına fazlaca sayıda kısıtlama getirmişti.

Şi Cinping’in geçtiğimiz ay yaptığı ve dönüm noktası olarak nitelendirilen konuşmasında ABD ile teknolojik üstünlük için yapılan yarışta üstün gelmek için teknolojide kendi kendine kâfi olma taahhüdü vermiş ve hayli sayıda uzman bunu Pekin’in yapay zeka ve çip üzere bölümler için sağlanan politik ve finansal dayanağı iki katına çıkaracağının işaret olarak yorumlamıştı.