Telefonların güvenliği için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar

ahmetbeyler

Active member
Siber zorbalıktan dolandırıcılığa kadar biroldukça alanda çocukları gaye alan tehditler bu vakitte göz arkası edilmemeli diyen siber güvenlik şirketi ESET, ebeveynlerin ve öğrencilerin akıllı telefonları nasıl itimatla kullanabileceklerine yönelik ipuçlarını paylaştı.

Birinci adım inançlı parola ve şifre oluşturmaktan geçiyor

Düzgün oluşturulmuş parolalar savunma sınırının birinci adımını oluşturur. Çocukların eğitim, bağlantı ya da cümbüş için kullandıkları farklı uygulamalar vakit içinde pek epey datanın de depolandığı mecralar haline dönüşür. Bu niçinle veliler, çocuklarına gerçek güvenlik alışkanlıklarını öğretirken parola oluşturma konusuna da itina göstermelidir. Telefonlarda birden çok uygulama kullanmaya başlayan çocukların hatırlamaları gereken şifre ve parola sayısı da arttığı için parola yöneticisi kullanmak hakikat ve pratik bir tahlil olacaktır.

Ekran kilidi kullanın

Ekran kilidi kullanmak bir savunma sınırının kıymetli bir kesimini oluşturur. Ekran kilitleri, rastgele bireylerin aygıtlara erişmesini maniler. Bu, çocuğunuza akıllı telefonunu aldığınızda yapmanız gereken birinci süreçlerden bir adedidir. Bilhassa, akıllı telefonlar inançlı olmayan alanlara bırakıldığında, ilgisiz şahıslar özel iletileri görüntüleyebilir, telefon ortasındaki uygulamalar içinde dolaşabilir; elde ettikleri dataları siber zorbalık için kullanılabilirler. Telefonlarda geçiş kodları, desen kilitleri, biyometrik kilitler üzere kullanılabilecek hayli sayıda kilit seçeneği bulunmaktadır. Farklı kilit seçenekleri bir ortada kullanılabilir. En uygun kombinasyon, biyometrik kilit ve şifre üzere iki farklı kimlik doğrulama faktörünü kullanmak olacaktır.

Güzel bir güvenlik tahlili kullanın

Bir daha sonraki adım, çocukların telefonlarında âlâ bir güvenlik tahlili kullanmak olmalıdır. Güvenlik yazılımları çocukların telefonlarını pek fazlaca tehdit çeşidinden koruyabilir, tehlikeli yazılımların bulaşmasını engelleyebilir.

Cihazımı bul, ayrıntıları sil

Çocuklar telefonlarını olmadık bir yere bırakabilir hatta kaybedebilirler. bu biçimde bir durumla karşılaşıldığında tedbir olarak, “cihazımı bul” seçeneğinin heyeti ve aktif olması en güzelidir. Android ve iOS işletim sistemleri, akıllı telefon üreticileri bu kapsamda kendi tahlillerini sunuyorlar. Hangi seçeneği tercih ederseniz edin, telefonu çocuğunuza vermedilk evvel bu uygulamanın çalışır durumda olduğundan emin olun. Telefonu bulamamanız durumunda, bir ek tedbir olarak, çocuğunuzun telefonundaki bilgilere uzaktan erişip silebilirsiniz. Bu tahlile âlâ bir güvenlik yazılımı kullanarak da sahip olabilirsiniz.

Ebeveyn denetim uygulamaları

Ebeveynlerin çocuklara hudut koyma, çocukları denetim etmeye yönelik tutum ve davranışları farklılık gösteriyor. Birtakım ebeveynler internet kullanmasında çocuklarına hoşgörülü davranırken, başkaları yasakları benimseme eğiliminde olabiliyor. Ebeveyn denetim (Parental Control) tahlilleri, çocuklara cep telefonlarını kullanmaları için kâfi özgürlük verirken, ebeveynlerin çocukların faaliyetlerini izlemeleri ve onlara internette gerçek sonlar koymaları için kullanışlı bir araç da olabilir. Anne babalar bu uygulamaları kullanarak zaman hudutları belirleyebilir; makûs hedefli ve yaşa uygun olmayan içeriği filtreleyebilirler. Çocuklarının online etkinliklerini takip edebilir; internette geçirilen mühlet, oyunlar ve içerik tipleri için kurallar oluşturabilirler.

Çocuklarınızı eğitin, bir arada öğrenin

Çocuklarınıza hakikat siber güvenlik alışkanlıklarını aşılamak istiyorsanız onlarla interneti birlikte keşfetmeye çıkın. bir arada vakit geçirirken gerçek alışkanlıkları kazanmalarına yardımcı olun, tehlikeler hakkında bilgi verin. Yapmaları ve yapmamaları gerekenler hakkında çocuklarınızla konuşun.