Türk Kızılay ve Microsoft Türkiye’den iş birliği

ahmetbeyler

Active member
Türk Kızılay, Türkiye’de kayıt altında bulunan ve yardıma muhtaç olan göçmen ve sığınmacılara yönelik acil yardım ile ahenk, müdafaa ve psikososyal takviye hizmetleri, tıpkı ve nakdi yardımların sağlanması üzere biroldukça alanda çalışma yürütmektedir. Bu hizmetlerden biri olan Aile Bağlarının bir daha Tesisi aracılığıyla, göç yolunda farklı düşmüş aile bireylerinin bir daha birleşmeleri ya da akıbetlerinin belirlenmesi ve tertipli bağlantı kurması konusunda kolaylaştırıcı rolü üstlenmektedir. Bu muhtaçlıktan yola çıkılarak Microsoft ve Türk Kızılay işbirliğiyle hayata geçirilen platform ile kayıp araştırma, aile birleştirme ve aile bildirisi iletimi hizmetlerine ulaşım için müracaat imkanları çevrimiçi ortama taşınırken, yapay zekâ teknolojileri ile kayıp arama sürecine sürat ve aktiflik kazandırılması amaçlanıyor.

AI ve bulut teknolojileri ile insani yardım alanında tahliller geliştirmeye odaklanan Microsoft’un AI for Good programı kapsamındaki bu işbirliği, insani yardım alanındaki operasyonların kapasitesini güçlendirme, bu faaliyetlere sürat ve verimlilik katma, AI odaklı tahlilleri insani yardım alanında ölçekleyebilme ve bu alanda bir uygulama alanı gösterme açısından ilham verirken 6-7 ay üzere kısa müddette faaliyete geçmesiyle bu adımların ne kadar süratli atılabildiğini de kanıtladı.

Aile bireylerinin akıbetlerini öğrenme yahut bir daha bir ortaya gelme sürecinin başlaması için, göçmenlerin Türk Kızılay’ın Türkiye çapında bulunan 16 Toplum Merkezinden birine yahut öteki ülkelerdeki Kızılay ve Kızılhaç kurumlarına müracaatta bulunması gerekiyor. Kızılay ve Kızılhaç uzmanlarının yüz yüze yaptığı görüşmelerde hazırlanan müracaat formunun Türk Kızılay’daki ABYT takımına iletilmesiyle arama süreci resmi olarak başlamış oluyor. Müracaat formunu sisteme giren takım, başta yaklaşık 3.5 milyonluk yararlanıcı data tabanı olmak üzere, Türk Kızılay içerisinde farklı ünitelerin data tabanlarında araştırma yapılması üzere gruplarla irtibata geçiyor. Akabinde Göç Yönetimi, kolluk kuvvetleri ve hadise ile ilgili olabilecek tüm kurumlarla bağlantıya geçilip, aranan kişinin akıbeti araştırılıyor.

ABYT kaynaklarına nazaran, bir hadisenin olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılması 2 yıla kadar sürebiliyor ve her bir etap titizlikle takip ediliyor. Tüm bu eforlara karşın kimi vakit sonuçsuz kalan olaylar olabiliyor. Kayıp araştırma sürecinin zorluğu ve ailelerin ortasında durumların hassasiyetinden dolayı olaylardaki muvaffakiyet oranının %1 olduğu belirtiliyor. Ayda ortalama 30 olayın arama sürecini başlatan takımını bekleyen 2.000 civarında müracaat bulunuyor.