Türk Özel Kuvvetler Subayı Odatv’ye deklare etti: Askeri şehit eden kurşun İncirlik’ten kalkan ABD uçağından çıktı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Türk Özel Kuvvetler Subayı Odatv’ye deklare etti: Askeri şehit eden kurşun İncirlik’ten kalkan ABD uçağından çıktı
İncirlik Üssü’den PKK terör örgütünün Suriye’deki kolu YPG’ye nasıl bir takviye verdiği bugüne kadar merak konusu oldu. Odatv’ye konuşan ve bölgede bakılırsav yapmış Türk Özel Kuvvetler mensubu bir subay Fırat Kalkanı harekatı devrinde ABD’nin YPG’ye İncirlik’ten verdiği takviyesi, “ABD, İncirlik’ten kalkan uçaklarla YPG’lilere atma yapıyorlardı. Yani İncirlik’ten kalkan uçaklarla YPG’lilere cephane ve yardım gereci atıyorlardı. Bu duruma Zekai Aksakallı (Dönemin Özelk Kuvvetler Komutanı) büyük reaksiyon gösterdi. Fırat Kalkanı vaktinde ABD’lilerle, bu durumu engellemek için dünyanın hengamesini etti.” kelamlarıyla anlattı.

SURİYE’DEKİ ABD ÖZEL KUVVETLERİNİN VARLIĞI

ABD idaresinin 2023 yılı için Senato’ya 813 milyar dolarlık savunma bütçesinden 187 milyon doları IŞİD’le çaba kapsamında PKK’nın Suriye’deki kolu olan YPG ile yürütülen faaliyetlere harcanacağını açıkaldı. Her yıl bu bütçeyi arttıran ABD, Suriye’nin kuzeyindeki varlığını özel kuvvetler mensuplarıyla sürdürüyor.

Odatv’ye konuşan askeri kaynak, “ABD özel kuvvetleri Suriye’nin kuzeyinde yüklü olarak eğitim faaliyetleri yapıyor. Çatışmalarda yer almazlar. Bu mevzuda kumandanlarının vermiş olduğu buyruk ‘çatışmaların 1.5 km gerisinde olacaksınız’ halinde. Bunu yapmasındaki gaye hem kendi askerini korumak tıpkı vakitte öbür bir ülke ile kriz çıkmasını önlemek” diye konuştu.

Bu eğitimlerin içeriği hakkında da bilgi veren askeri kaynak, “Eğitim faaliyeti olarak klasik baskın, pusu, üs tesisi, terör maksatlı kullanılacak EYP düzeneğinin hazırlanması, meskun mahal muharebe eğitimi, üzere eğitimler veriliyor. Bu eğitimleri de o andaki konjoktürel duruma bakılırsa belirleniyor. Bu eğitimleri direkt kendileri yahut daha evvel eğitim verdikleri YPG/PKK’lı teröristlere verdirtiyorlar” formunda konuştu.

Eğitimlerin yalnızca askeri eğitimlerden oluşmadığını söyleyen askeri kaynak, askeri eğitimlerin yanıda siyasi eğitimlerin de verildiğini vurgulayarak ABD Özel Kuvvetlerinin yapısına ait şu ayrıntıları veriyor:

“ABD Özel Kuvvetleri dediğimiz vakit yalnızca askerler aklınıza gelmesin. Orda konun uzmanı dışişlerinden yetkililer de gelebilir, diğer konularda eğitimler veren bireyler de olabilir.Bunlar özel kuvvet timin ortasında bulunan olağan bireylerdir.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye alanına yönelik çalımlarına da katılmış olan askeri kaynak, ABD Özel Kuvvetlerin sayısının dönemsel olarak değiştiğini kaydederek şu biçimde konuştu:

“Buradaki ABD özel kuvvetlerinin sayısı dönemsel olarak değişir. ABD Özel Kuvvetleri mensupları Suriye’de daima kalmıyor. O bölgede mesela dört yıldır çalışıyordur ancak rotasyonlu değişimler yapıyorlar. Gitmiştir dört ay kalmıştır, altı ay kalmıştır, daha sonra geri dönmüştür, daha sonra tekrar gelmiştir. Lakin o alanda uzmanlaşıyorlar alışılmış ki. “

Temiz Gök

ALINTIDIR