Türkiye Dışişleri Komitesi İsveç’in NATO teklifini onayladı

Tuncer

New member
TBMM Dışişleri Komisyonu, İsveç’in NATO’ya katılım başvurusunu Salı günü onaylayarak İskandinav ülkesini askeri ittifaka katılmaya bir adım daha yaklaştırdı.

Tedbirin artık Parlamentonun tamamı tarafından onaylanması gerekiyor, ancak oylama için herhangi bir tarih belirlenmedi ve Dışişleri Komitesi başkanı gazetecilere, hızlı bir şekilde uygulanmasını beklememelerini söyledi.

İsveç’in geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO’ya katılmak için başvurmasından bu yana Türkiye, İsveç, ABD ve Kanada’nın Türkiye’nin tüm taleplerini karşılaması gerektiğini söyleyerek süreci defalarca erteledi.

Hem İsveç hem de Finlandiya, ittifakın 31 üye devletinin oybirliğiyle desteğini gerektiren bir süreç olan NATO’ya katılmak için başvurdu. Türkiye başlangıçta her ikisini de engelledi ve o zamandan beri Finlandiya’ya teslim olup Finlandiya’nın Mart ayında NATO’ya katılmasının önünü açmış olsa da, Türkiye İsveç’in yanında olmaya devam ediyor.

Yine de İsveç, komitenin kararını takdir ettiğini belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Salı günü sosyal medya platformu X’te şunları yazdı: “Türkiye Dışişleri Komitesi’nin İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bir sonraki adım Meclis’in konunun oylanmasına karar vermesidir.”

Birçok NATO lideri, İsveç’in katılım için gereken her şeyi yaptığını ve Türkiye’nin İsveç’in katılımını onaylamada defalarca gecikmesinin, Türkiye’nin konumunu kendi avantajına kullandığına inanan ittifakın diğer üyelerini kızdırdığını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’in ülkesinin terörist olarak gördüğü muhaliflere karşı daha güçlü adımlar atması gerektiğini savunmakla kalmadı, aynı zamanda İsveç’in üyeliğine onay verilmesini Türkiye’nin diğer NATO üyeleriyle yaşadığı anlaşmazlıklara da bağladı.

Türkiye, ABD’den 20 milyar dolarlık ABD yapımı F-16 savaş uçağı paketi ve mevcut uçaklar için yükseltme kitleri istiyor. Biden yönetimi satışı desteklediğini söyledi ancak Kongre üyeleri, Türkiye’nin insan hakları sicili ve İsveç’e yönelik tutumunu gerekçe göstererek itiraz etti.

Sayın Erdoğan ayrıca İsveç’le ilgili kararın kendisine değil Türk parlamentosuna ait olduğunu, ancak partisinin ve siyasi müttefiklerinin bu tedbiri kolayca geçirebilecek önemli bir oy oranına sahip olduğuna da dikkat çekti.

Sayın Erdoğan, 8 Aralık’ta Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sizin kongreniz varsa, benim de parlamentom var” dedi. “Kongreyi geçtikten sonra F-16 konusunda hamle yapacağınızı söylüyorsunuz. Benim de parlamentom var.”

Ayrıca her iki meselenin de aynı anda çözülmesini önerdi.

“Eğer iki NATO müttefikiysek o zaman yapmanız gerekeni eş zamanlı ve dayanışma içinde yapın, parlamentomuz gereken kararı verecektir” dedi.

Sayın Erdoğan, İsveç’in NATO teklifini, Türkiye’nin insansız hava araçlarında kullandığı optik ekipmanlara ihracat kısıtlamaları getiren bir diğer NATO üyesi Kanada üzerinde baskı oluşturmak için de kullanmaya çalıştı.

Erdoğan, “Onlardan istediğimiz drone kameraları konusunda Kanada ısrar ediyor: İsveç, İsveç” dedi.

Salı günü, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi milletvekillerinin çoğunluğu tedbirin lehinde oy kullandı, bu da kararın Genel Kurul’a gönderileceği anlamına geliyordu.

Ancak Salı günkü oylamanın ardından komite başkanı Fuat Oktay gazetecilere, tedbiri meclis takvimine koymanın Meclis Başkanı’na bağlı olduğunu söyledi. Sayın Oktay, hızlı bir oylamanın beklenmediğini de sözlerine ekledi.

Adımların herhangi biri için sabit bir zaman çizelgesi yoktur.

İsveç’in katılımını henüz kabul etmeyen diğer tek NATO üyesi Macaristan’dır, ancak Macar yetkililer Türkiye’nin yolundan gideceklerini söylemişlerdir.

Şafak Timur İstanbul’dan gelen raporlara katkıda bulundum.