Üsküdar Kitap Fuarı 7.kez açıldı: 115 yayınevi 450 müellif katıldı

Perez

Global Mod
Global Mod
Üsküdar kitap fuarı 2 yıllık pandemi ortasının akabinde açıldı. 27 Şubat’a kadar sürecek fuar 450 müellif, 115 yayınevi ve 550 aktifliğe konut sahipliği yapacak. Onur konuğu ise Türk hikayeciliğinin usta ismi Yeni Şafak müellifi Mustafa Kutlu. Ayrıyeten fuarın açılışında konuşan Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen 2015’ten bugüne kadar devam kitap fuarını daha da zenginleşerek devam ettireceklerini tabir ederek, şunları kaydetti: “Hakikaten görüyorum ki büyük bir hasretle, büyük bir hasretle bilhassa gençler bugünü bekliyormuş. Bu hoş fuarın açılışında bu salona konuklarımızla bir arada adeta bacadan girdik. Ana kapıdan giremedik. bu biçimde mükemmel bir izdiham, bu biçimde mükemmel bir sevgi dünyaya bedeldir. Sevgili gençler, sevgili kitap severler. Sizi tebrik ediyorum. Size teşekkür ediyorum. Sizleri yürekten alkışlıyorum.”

115 YAbir dahaVİ 450 MÜELLİF KATILDI

Fuarın onur müellifi Mustafa Kutlu’nun Kovid-19 salgınına yakalandığı için açılışa katılamadığının bilgisini de veren Türkmen, şöyleki devam etti: “Üsküdar’da kitap kokusuyla deniz kokusu bugünden itibaren bütün İstanbul’a karışacak. Üsküdar Belediyesi olarak yaptığımız ve en çok keyifli olduğumuz projeler gençlere ve kitaba dair yaptığımız projelerdir. Halihazırda 3 tane Nevmekanımız var. İnşallah 2022 sona ermeden Üsküdarımıza toplamda 5 kütüphane daha kazandıracağız. Bunların 2 tanesi de Nevmekan olacak. Bunların birisi Kandilli başkası ise Kuzguncuk’ta olacak.”

DÜNYA BİR KİTAPTIR

Yayıncılar Federasyonu Lideri Münir Üstün de dünyayı bir kitap olarak gördüğünü vurgulayarak, “Zamanın ruhu kitaptır, kitabın ortasındakiler ve kitabın ortasından dışarıya saçılanlardır. Salgın, tedarik zinciri sorunları, temel ham hususlardaki daralma… Farkındayız, bütün bunlar dünyayı kıtlık iktisadı dediğimiz bir gerçekle yüzleştiriyor, kitabın da ruhunu daraltıyor.” biçiminde konuştu.

KUTLU AÇILIŞA KATILAMADI

Üstün, refah ortasında bir dünyanın lakin kitaplarla kurabileceğini değinerek, yayıncıların, kitap ve etrafındaki mevzularla ilgili otoritelerden, hükümet ve belediyelerden müspet ayrımcılık beklediğinin altını çizdi. Mustafa Kutlu’nun oğlu Murat Kutlu ise babasının açılışa katılmadığı için üzgün olduğunu belirterek, “Çok selamlarını iletti, sizlerden dua bekliyor. İnşallah önümüzdeki günlerde hastalığı atlatınca katılacaktır.” dedi.

27 ŞUBAT’A KADAR DEVAM EDECEK

Pelin Çift’in sunuculuğunu yaptığı açılış programına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kültür Siyasetleri Konseyi Lider Vekili ve müellif İskender Pala, İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Medeniyet Üniversitesi Rektörü Gülfettin Çelik, hattat ve muharrir Uğur Derman’ın yanı sıra hayli sayıda muharrir katıldı. Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen fuar, 27 Şubat’a kadar devam edecek.