Ukraynalı savaş esirlerinin çoğunda travma ve cinsel şiddet belirtileri görülüyor

Tuncer

New member
Ukraynalı denizci, bir Rus savaş esiri olarak dokuz ay boyunca fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kaldı, ancak birliğine geri gönderilmeden önce yalnızca üç ay dinlenme ve rehabilitasyon gördü.

Kimliğinin yalnızca Smiley çağrı işaretiyle tanınmasını isteyen piyade, isteyerek göreve döndü. Ancak sonraki haftalarda yoğun bir dövüş eğitimi aldığında psikolojik ve fiziksel yaralanmalarının ciddiyeti ve kapsamı ortaya çıktı.

“Geçmişe dönüşler ve kabuslar görmeye başladım” dedi. “Sadece iki saat uyudum ve uyandığımda uyku tulumum sırılsıklam oldu.” Travma sonrası stres bozukluğu teşhisi konulan kendisine psikolojik bakıma sevk edildi ve tedavisi sürüyor.

Ukrayna, Rus esaretinde savaş esirlerinin yaşadığı travmanın kalıcı etkisini yeni yeni anlamaya başlıyor, ancak eski mahkumlar, yetkililer ve psikologların bireysel sorunlara aşina olduğunu söylüyorlar, ancak onlara gerektiği gibi davranmıyor ve onları çok erken hizmete geri gönderiyor. vakalar.

İşgalin başladığı 2022'den bu yana, esir değişimi kapsamında Rusya'dan yaklaşık 3.000 Ukraynalı savaş esiri serbest bırakıldı. 10.000'den fazla kişi hâlâ Rusya'da gözaltında tutuluyor ve bunların bir kısmı iki yıldır Birleşmiş Milletler uzmanının korkunç olarak nitelendirdiği koşullarda acı çekiyor.

Eleştirmenler, Ukrayna hükümetinin genellikle iki ay sanatoryumda ve bir ay evde kalmayı kapsayan rehabilitasyon programının yetersiz olduğunu ve Ukraynalı mahkumların yaşadığı travmanın, savaş boyunca katlandıkları istismarın süresi ve şiddeti arttıkça arttığını söylüyor.

Birleşmiş Milletler, Rusya'nın savaş esirlerine uyguladığı işkenceyi çok iyi belgeledi. Eski mahkumlar acımasız dayaklardan, elektrik şoklarından, tecavüzden, cinsel şiddetten ve sahte infazlardan o kadar söz ediyordu ki, bir uzman bunları sistematik, devlet destekli bir politika olarak tanımladı. Pek çok mahkûm ayrıca beyin sarsıntısına neden olacak kadar şiddetli kafaya tekrarlanan darbelerden kaynaklanan bayılma nöbetleri ve bilinç kaybı gibi kalıcı semptomların da olduğunu bildirdi.

Ukrayna Başsavcısı Andriy Kostin Eylül ayında yaptığı açıklamada, “Ukraynalı savaş esirlerinin yaklaşık yüzde 90'ının işkenceye, tecavüze, cinsel şiddet tehditlerine veya diğer kötü muamele türlerine maruz kaldığını” söyledi.

Rus ordusu, Ukraynalı savaş esirlerine kötü muamele yapıldığı iddialarına ilişkin yorum talebine yanıt vermedi.

Serbest bırakılan mahkumların çoğu, yaklaşık üç aylık dinlenme ve rehabilitasyondan sonra aktif göreve geri döndü; zira Ukrayna ordusu, ön saflarda asker eksikliği nedeniyle eski savaş esirlerine nispeten az sayıda tıbbi muafiyet tanıdı.

Bu ay kabul edilen bir yasa, eski savaş esirlerine göreve dönme veya ordudan terhis edilme seçeneği verecek; zira bunların birçoğu ağır zihinsel ve fiziksel işkenceye maruz kalmış ve uzun süreli rehabilitasyona ihtiyaç duymuş durumda. Ukraynalı yetkililer, eski mahkumlara yeterli bakımın sağlanmasında sorunlar yaşandığını kabul etti, ancak artık en iyi uluslararası uygulamaları kullanarak onlar için özel merkezler kurduklarını söyledi.

Ukraynalı savcılar, Rus bireyleri ve yetkilileri mahkûmlara kötü muamele yapmakla suçlamak üzere Ukrayna mahkemeleri adına hazırladıkları davada tanık olarak görev yapabilecek 3.000 eski askeri ve sivil mahkûmu tespit etti. Savcılar eski mahkumlardan ikisini Haberler'a konuşmaya teşvik etti.

Bunlardan biri, savaşın başlarında Rus donanmasının Karadeniz'deki Yılan Adası'ndaki Ukrayna mevzilerini ele geçirmesi sırasında yakalanan 22 yaşındaki Smiley'di. Serbest bırakıldıktan bir yıl sonra yaptığı konuşmada, Rus hapishanelerindeki koşullara ışık tutmanın sadece kendisinin rehabilitasyonuna değil aynı zamanda hâlâ esaret altında olan binlerce savaş esirinin de rehabilitasyonuna yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

“Kız kardeşim beni ilk röportajımı yapmaya ikna etti” dedi. “'Söylemek zorundasın' dedi. Belki konuşursak çocuklarımızın tedavisine yardımcı olur.”

Savcıların sağladığı ikinci bir Ukraynalı asker ayrıntılı bir röportaj verdi ancak maruz kaldığı kötü muamelenin damgalandığını öne sürerek adını veya çağrı işaretini vermeyi reddetti.

36 yaşındaki asker, Mayıs 2022'de Mariupol'daki Azak Vadisi Demir ve Çelik Fabrikası'nın uzun süre kuşatılmasının ardından birkaç bin asker ve denizciyle birlikte yakalandığını söyledi. Geçen yılki esir değişimi kapsamında erken serbest bırakılmadan önce dokuz ay boyunca Rusya'da esaret altında kalmıştı.

Zamanının çoğunu Rusya'nın Taganrog, Kamensk-Shakhtinsky ve Kursk şehirlerindeki üç gözaltı merkezinde geçirdi. Geri döndüğünde, aşırı derecede zayıftı ve omurilik yaralanmasından muzdaripti ve diğer birçokları gibi bayılma, baş dönmesi ve kafasına sık sık alınan darbeler nedeniyle kulaklarda çınlama şikayetleri vardı.

Asker, “Artık bayılmıyorum” dedi, “ama sırtımda sorun var, beyin sarsıntısı geçiriyorum ve kalbimin çevresinde sürekli bir ezilme var.” Yaralarına rağmen sadece iki ay sonra sanatoryuma yatırılması emredildi. gardiyan olarak hafif göreve dönmek için dinlenme.

“Bir mil koşabilir miyim bilmiyorum” dedi.

Mahkumların her gün bacaklara, sırtlara ve parmaklara acımasızca dayak yediğini, sorgulamalar sırasında zihinsel ve fiziksel işkenceye maruz kaldıklarını, ayrıca açlık, soğuk ve tıbbi bakım eksikliğine maruz kaldıklarını söyledi. Kendisi gözaltındayken, biri ortak hücrede ölen biri de dahil olmak üzere üç kişinin gözaltında öldüğünü söyledi.

İki eski mahkum, mahkumları koruyan veya sorgulayan bazı Rus birimlerinin diğerlerinden daha kötü olduğunu, ancak çoğu gözaltı tesisinde her sabah yoklama sırasında dayak ve işkencenin gerçekleştiğini söyledi. Sorgulamalar 40 dakika sürdü ve sıklıkla elektrik şoku, kafaya darbe ve gerçek ya da tehditle cinsel istismar uygulandı.

Asker, “Maksimum güçle başlıyorlar” dedi. “'Yalan söylüyorsun, bize her şeyi anlatmıyorsun' diyorlar. Kulağınıza bıçak dayıyorlar ya da parmağınızı kesmeyi teklif ediyorlar.”

Bazıları da kafalarının arkasına o kadar sık vuruyor ki bilinçlerini kaybediyorlar, dedi.

“Biri yorulduğunda başkası işi devralır” diye hatırlıyor. “Düştüğünüzde sizi tekrar ayağa kaldırırlar. 30 ila 40 dakika sürebilir. Sonunda diyorlar ki: 'Neden bize her şeyi anlatmadın?'”

Smiley, şiddetin çoğunun doğası gereği cinsel olduğunu söyledi. Cezaevi biriminin mahkumları cinsel organları da dahil olmak üzere vücutlarının her yerine coplarla defalarca dövdüğünü ve bunun sonucunda elektrik şoku verildiğini söyledi. Başka bir olayda, bir hücre arkadaşının yoklama sırasında cinsel organlarına defalarca tekme atıldığını, mahkûmların koridorda bacakları iki yana açık ve duvara dönük şekilde sıralandığını söyledi. Smiley, bir cop darbesi sonucu leğen kemiğinin tedavi edilmeden kırılması nedeniyle kalıcı bir yaralanma yaşadı ve iki hafta boyunca yardım almadan eğilemedi veya yatamadı.

Rusya'da tutulan savaş esirlerine erişimi çok sınırlı olan Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin, dokuz aylık gözaltı süresi boyunca kendisini ziyaret etmesine izin verilmediğini de sözlerine ekledi.

İkinci asker, sorgulayıcıların onu cetvelle dövdüğünü ve üzerine bıçak dayayıp hadım etmekle tehdit ederken, kendisinin soyunmaya ve cinsel organını bir sandalyeye koymaya zorlandığını söyledi.

Sorgulayıcılar, gözleri bağlıyken yanına yaylım ateşi açarak ona karşı sahte bir infaz gerçekleştirdi. Asker, onu tecavüzle tehdit ettiklerini ve ne kullanacağına karar vermesine izin verdiklerini söyledi: paspas sapı mı yoksa sandalye ayağı mı? “Kendin mi yapmak istiyorsun, yoksa sana yardım etmemizi mi istiyorsun?” diye alay ettiler.

Kendisine hiçbir zaman tecavüz edilmediğini ancak diğerlerinin tecavüze uğradığını söyledi. “Bundan sonra normal şekilde yürüyemezsin” dedi. “Haftalarca acı çekiyorsun. Diğer oğlanlara da aynı şekilde davranıldı.”

“Sanırım hayatta başka hiçbir şey istemememiz için bizi psikolojik ve fiziksel olarak parçalama emri aldılar” dedi ve Taganrog Hapishanesi'nde intiharların yaşandığını ekledi.

Asker, “Bütün gün çığlıkları duyabiliyordunuz” dedi. “İmkansız çığlıklar.” Bazen mahkumların teneffüs sırasında dışarıda oynayan çocukların sesini duyabildiğini söyledi.

Eski mahkumların evdeki çilesi henüz bitmedi.

Asker, “En zor şey etrafta çok fazla insanın olması” dedi. “Herkes parkta huzur içinde yürüyor ve siz hala birinin sizi dinlemesinden, itilmenizden ya da yanlış bir şey söyleyeceğinizden korkuyorsunuz.”

Kendisi de Azak Vadisi'nde yakalanan ve Rusya'daki kadın cezaevlerinde bir yıl geçiren askeri basın görevlisi ve eski gazeteci Binbaşı Valeria Subotina, geçtiğimiz günlerde Kiev'deki eski mahkumlar için YOUkraine adında bir buluşma yeri açtı.

“Çok sayıda tetikleyici faktör var ve insanlar hala bakıma ihtiyaç duyduklarının farkında değiller” dedi.

Geçen Nisan ayında serbest bırakıldıktan üç ay sonra göreve döndü ama ofiste oturmak bana zor geldi. “Birinin arkamdan gelmesine veya arkamda durmasına dayanamıyorum” dedi.

Hükümet psikologlarının pek yardımcı olmadığını söyledi. “Genellikle bize nasıl yardım edeceklerini bilmiyorlar” dedi ve siviller sıklıkla dikkatsiz sorular soruyor.

Bu nedenle birçok eski mahkum cepheye dönmeyi sivil hayata dönmekten daha kolay buluyor ve yalnızca hayatta kalanlar onların neler yaşadığını gerçekten anlıyor.

“Merhamet duymak istemiyoruz” dedi, “çünkü hayatta kaldığımız ve bunu atlattığımız için gurur duyuyoruz.”