Ukraynalılar savaş çabalarını desteklemek için kitle fonlamasını artırıyor

Tuncer

New member
Bu yılın başlarında, Kievli fotoğraf rötuşçusu Daria Chervona, Ukrayna ordusu için 78 milyon Ukrayna Grivnası (yaklaşık 2 milyon dolar) toplamakla meşguldü ve sosyal medyada her gün paylaşım yaparak arkadaşlarını ve tanıdıklarını bağışta bulunmaya çağırıyordu. Bu çok yüksek bir çıtaydı ama birkaç hafta sonra bunu yaptığını ve amacına ulaştığını açıkladı.

Ocak ayı sonlarında Instagram'da takipçilerine topladığı sekiz haneli miktarı büyük siyah harflerle gösterdiği bir gönderide “Başardınız” dedi.

Bayan Chervona, başarısını geçen yaz uygulamaya koyduğu bir sisteme bağlıyor: İşi, büyük miktarda para getireceğini söylediği bir süreçte her biri arkadaşlarından para toplamakla görevli düzinelerce insan arasında paylaştırıyor. Daha sonra her bağış toplama etkinliği, sivil halkın savaş çabalarının aktif katılımcıları olarak tanınma arzusunu onurlandıran bir sosyal medya gönderisinde görselleriyle birlikte vurgulanıyor.

28 yaşındaki Bayan Chervona yakın zamanda yapılan bir röportajda “Kendi kendinize 'Bir şeyler yapıyorum, yardım ediyorum' diyebilmelisiniz” dedi. 50.000 Ukrayna Grivnası'na (yaklaşık 1.300 dolar) atıfta bulunarak, “Instagram'da makul derecede aktif herhangi bir kişinin 50.000 kazanabileceğini şimdi anladım” diye ekledi.

Savaşın başlangıcından bu yana binlerce gönüllü, Ukrayna ordusuna kritik ekipmanların sağlanmasında hayati önem taşıyan kitlesel fonlama faaliyetleri gerçekleştirdi. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre onlar Ukrayna'nın sosyal dokusunun bir parçası haline geldiler. Artık nüfusun neredeyse yüzde 80'i bağış yapıyor.

Ancak bağış toplayanlara göre, çatışma uzadıkça ve savaş alanı dinamikleri Rusya'ya doğru kaydıkça, bağış toplamak daha da zorlaşıyor. Bu, Bayan Chervona gibi insanların, bağış akışını sürdürmek için büyük ölçüde satış ve pazarlama tekniklerine güvenmelerine yol açtı. Açık artırmalar düzenlediler, yarışmalar düzenlediler ve fenomenleri reklam kliplerinde yer almaya davet ettiler.

Batı tarafından bağışlanan gelişmiş silahlar büyük ilgi görse de, Ukrayna'nın kitlesel fonlaması yoluyla toplanan sıcak tutan giysiler, kurşun geçirmez yelekler ve insansız hava araçları gibi öğeler, askerlerin ihtiyaç duyduğu ve morallerin yükselmesine yardımcı olan şeyler.

En iddialı kitlesel fonlama kampanyaları, yalnızca eldiven gibi küçük eşyaların değil, aynı zamanda ağır savaş ekipmanının da satın alınmasına yetecek kadar para topladı. Örneğin, Bayan Chervona'nın en son operasyonu askeri tugaya beş zırhlı personel taşıyıcı satın almak üzere para toplamaktı. Ukrayna hükümeti eylül ayında kitle fonlamasının savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna'nın toplam askeri harcamalarının yüzde 3'ünü oluşturduğunu söyledi.

Ukrayna'nın en büyük çevrimiçi bankası Monobank'ın kurucu ortağı Oleg Gorokhovskyi'ye göre kilit nokta, diğer alanlarda başarısı kanıtlanmış teknikleri benimsemektir. “Bunu bir iş gibi yapmalısınız” dedi ve bankasının savaşın başlangıcından bu yana yaklaşık 1 milyar dolarlık bağış işlediğini ekledi.

O ve Bayan Chervona, Haberler'a, bağış toplama çabalarının toplam miktarını gösterdiğini söyledikleri mali belgelerin kopyalarını verdiler.

İnsanlar, Ukraynalıların “ekip bağış toplama” olarak adlandırdığı, kullandıkları daha geniş yaklaşımları benimsediler çünkü bu yaklaşımların operasyonları genişletme ve kullanılmayan bağışçılara ulaşma potansiyeli var. Monobank verilerine göre, yalnızca Aralık ayında, bu sistemi kullanan kampanyalardan yaklaşık 115 milyon dolar bağışlandı; bu, Almanya'nın Ukrayna'ya yönelik son kısa vadeli askeri yardım paketiyle hemen hemen aynı.

Ukrayna ordusunun kitlesel fonlaması, sivillerin doğu Ukrayna'da ayrılıkçı bir isyanı kışkırtan Rus vekilleriyle mücadele eden zayıf bir askeriyeye yardım etmek için para toplamaya başladığı 2014 yılına kadar uzanıyor.

Ancak Kiev merkezli Yeni Avrupa'nın ortak araştırmacılarından Kateryna Zarembo, bunun Şubat 2022'deki geniş çaplı Rus işgalinden sonra dramatik bir yükselişe geçtiğini ve o zamandan bu yana Ukraynalı siviller arasında “sivil direnişe katılmanın açık ara en popüler yolu” haline geldiğini söyledi. Merkez.

Bugünlerde, sosyal medya hesabı olan her Ukraynalı, ön saflarda savaşan bir tugayın ihtiyaç duyduğu diğer şeyler için bir kamyonet veya telsiz satın alınmasına yardım isteyen günlük çağrılar alıyor. Birim komutanları bazen doğrudan takipçilerine ulaşıyor ve onları yeni saldırı dronları satın almalarına yardım etmeye teşvik ediyor.

“Haber akışınızda geziniyorsunuz ve arkadaşlarınızın para topladığını görüyorsunuz ve 'Tamam, bağışlayacağım' diye düşünüyorsunuz. Tamam, ikinci kez bağış yapacağım. 28 yaşındaki tasarımcı Illia Pavlovych, “Eh, üçüncü kez bağışta bulunabilirim” dedi.

Sadece Ukrayna ruhundan, vatanseverliğinden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin'e duyulan öfkeden faydalanmak, ülkeyi kasıp kavuran dayanışma dalgası nedeniyle savaşın başlarında işe yaradı. Ancak çatışmalar devam ettikçe yorgunluk başladı ve insanların bağış yapma yeteneği azaldı.

Yakın zamanda orduya bir Jeep satın almak için kitlesel fonlama kampanyası düzenleyen ürün müdürü Valeriy Tkalich, “Klasik yöntemleri kullanarak para toplamaya çalıştım” dedi. “Ve bu bana giderek daha küçük sonuçlar verdi.”

Sorunu aşmak için bağış toplayanlar yaratıcı oldu: Ukraynalı ünlü bir sanatçı “Just the Two of Us” şarkısını uyarladı ve nakaratı “Just Drop the Donation” olarak değiştirdi. Kiev Belediye Meclisi'nin eski bir üyesi, ana ödülün Porsche olduğu bir çekiliş açtı.

Ancak belki de hiçbir girişim, arkadaşlar ve tanıdıklardan oluşan bir bağış toplama merdiveni yaratan girişim kadar başarılı olmamıştır.

Bağış toplama faaliyetlerini yürüten ve aynı zamanda rötuşçu olarak çalışan Bayan Chervona, kendisinin ve bazı arkadaşlarının, daha küçük bağışlarla büyük meblağlar toplamaya devam edebilmek için bağışçı tabanını genişletmenin bir yolunu ararken sistemi denemeye karar verdiklerini söyledi.

Geçen Temmuz ayında Instagram'da, 100 kişilik bir ekip oluşturup arkadaşlarından yaklaşık 1.300 dolar toplayıp, 12. Azak Özel Kuvvetler Tugayı'na insansız hava aracı satın almak istediğini söyleyen bir gönderi paylaştı. Ukrayna Ulusal Birlik Muhafızı ve milliyetçi bir mirasa sahip – toplam hedefi 130.000 dolar.

Ekip üyelerine “Azov'un destekçileri” adı verildi, fotoğrafları sosyal medyada yayınlandı ve kitlesel fonlama tamamlandıktan sonra kendilerine askeri kalkanı andıran bir jeton sözü verildi.

Bayan Chervona, bir ay içinde operasyonun hedefinin çok ötesine geçerek toplam 860.000 $ topladığını söyledi.

Bayan Chervona'nın kitlesel fonlamasına katılan Bay Tkalich, yöntem hakkında “Çok etkili” dedi. “Bunu neden daha önce yapmadığımızı merak ediyordum.”

Bay Tkalich, sürecin oyun endüstrisindeki işinde kullandığı pazarlama tekniklerini taklit ettiğini söyledi: katılımcıları başkalarını kaydolmaya iten “viralite”; insanların popüler ürünleri satın alırken aradıkları “sosyal tanınma”; arkadaşlarınızı taklit etme arzusu.

Kısa süre sonra Ukrayna'da aynı teknikleri kullanan birkaç kitlesel fonlama kampanyası ortaya çıktı. Monobank verileri, bireysel bağışların Temmuz ve Aralık 2023 arasında iki kattan fazla arttığını gösteriyor.

Kitlesel fonlama çabaları, katılımcıları sosyal medyada öne çıkararak Ukrayna'da büyüyen bir duyarlılığa yanıt verdi: sivil toplumun daha fazla katılımı yönündeki çağrıların yanı sıra, savaş çabalarının aktif oyuncuları olarak tanınma arzusu.

Bayan Zarembo, “Bağış yapmak artık sosyal bir görgü kuralıdır” dedi. “Bu, kendi itibarınızı öne çıkarmakla ilgili.”

Bayan Chervona, bağış yapmak için taranabilecek bir QR kodunun yanı sıra, katılımcıları katkıda bulunanlar olarak vurgulayan katılımcıların görsellerini içeren çıkartmalar oluşturdu. Geçtiğimiz günlerde, Kiev'in merkezindeki popüler bir mahalledeki kafelerde birkaç çıkartma bulundu. Bazen katılımcılar çıkartmalarının fotoğraflarını sosyal medyada yayınlıyorlar.

Pek çok Ukraynalının artık kendilerine şu soruyu sorduğunu söyledi: “İki yıllık savaşın ardından hâlâ gönüllü müyüm?”

Savaşın başlamasından bu yana düzinelerce kitlesel fonlama kampanyası başlatan Bay Tkalich, bağışların orduda savaşmamış olmanın getirdiği suçluluk duygusuyla başa çıkmaya yardımcı olan “küçük cankurtaran simitleri” olduğunu söyledi.

Bayan Chervona'dan aldığı rozeti boynuna takarak yakın zamanda yapılan bir röportajda “Doğrudan çatışmaya katılmasam da, bu diğer anlamlı eylemlere katılıyorum” dedi. “Ya savaşta savaşırsın ya da savaşın sona ermesine yardım edersin.”