Ulusal Kadro’da şiddet ve alkol krizi! Fatma Uruk ve Su Sporları Federasyonu Lideri birbirine girdi

Firat34

New member
Geçtiğimiz yıl peş peşe üç gün üç dünya rekoru kırarak ismini tarihe yazdıran ulusal özgür dalışçı Fatma Uruk, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Ulusal Ekip kampında ruhsal şiddete ve federasyon tarafınca ayrımcılığa maruz kaldığını duyurdu.

İşte Uruk’un paylaşımları:

“Milli ekip kampımda, ruhsal şiddet ve federasyon tarafınca ayrımcılığa maruz kalmaktayım. Bu olayları daha evvel yaşadığım için kampa gelmeme talebimi daha evvel kendilerine iletmiştim lakin kabul edilmedi. Artık de buradan ayrılmama müsaade verilmiyor.

Yaşadığım cendere bu tweetle kayda geçsin. Kederden ne yazacağımı bile bilmiyorum. Fiziken de ruhsal olarak da çökmüş durumdayım. Hakkımı kanıtlayabildiğim ölçüde arayacağım.

Bana Meksika’da kalmaktan korkmadın mı, nasıl dayandın diye soruyordunuz, yanlışsız yanıtı artık vereyim. O şartlar bile burada yaşadıklarımdan yeterliydi ve devam etmek için öbür bahtım yoktu. Ve ben bir daha yoluma devam edeceğim hiç merak etmeyin. Evet bu tweeti utanarak atıyorum fakat atıyorum.”

“ALKOL FOTOĞRAFINI KENDİSİ PAYLAŞMIŞ”

Türkiye Su Sporları Federasyonu Lideri Prof. Dr. Şahin İhtimam, dünya rekortmeni hür dalışçı Fatma Uruk’un toplumsal medya hesabından ortaya attığı tezler hakkında Sözcü’ye konuştu.

İşte Özen’in açıklamaları:

“FORMA ODADA DURUYOR”

“Ben dün akşamdan beri kendisiyle görüşmek için hem haber gönderdim tıpkı vakitte telefonla şahsen aradım. Telefonlarıma katiyen karşılık vermiyor ve bir ortaya gelmek istemediğini iletmiş. Bu şampiyonaya 1 gün kala Ulusal Kadro’ya yapılan bir suikasttir. Bunun planlı bir tertip olduğunu düşünüyorum. Kendisinin Ulusal Grup’tan ayrılmak istemesiyle alakalı bize ilettiği bir dilekçesi falan da yok. Ulusal Ekip formasını bile hala almamış. Antrenörün odasında duruyor forma.

“ALKOLLÜ FOTOĞRAFI KENDİSİ PAYLAŞMIŞ”

Biz burada bir beraberlik sağlamaya çalışıyoruz lakin kendisi Ulusal Kadro’yla birebir yemekte bile bir ortaya gelmekten kaçınıyor. Attığı tweetlerde bahsetmiş olduğu “Alkol fotoğraflarını basına servis edin” söylemi külliyen uydurma. bu biçimde bir talimat ya da yönlendirmede bulunmadım. Kendisi Ulusal Kadro’nun kampının olduğu otelin haricinde bir yerde yemek yemiş ve alkol almış. Bunu da kendi toplumsal medya hesabından paylaşmış aslına bakarsan. Ulusal Ekip kampında olan bir atletin bu harekette bulunması sizce yanlışsız mu? Ben burada yaşanan huzursuzluk ve sıkıntılarla ilgili kulübüne bir rapor yazılmasını istedim. Rapora toplumsal medyada paylaştığı o fotoğrafın da koyulmasını istedim yalnızca. Hepsi bu kadar. Kendisi Ulusal Grup sportmeni üzere davranmıyor. Toplumsal medyada yaptığı paylaşımlar da büsbütün bizi karalamaya yöneliktir.”

Federasyon Lideri Şahin İtina Fatma Uruk hakkında tutulan tutanağı da paylaştı.

İşte Ulusal Ekip kampında Uruk hakkında hazırlanan tutanak:

“08-12 Eylül 2021 tarihleri içinde Kaş’ta düzenlenen Özgür Dalış Outdoor Türkiye Şampiyonasındaki derecesi ile 18-29 Eylül 2021 tarihleri içinde Hür Dalış Aday Ulusal Grup kampı için davet edilen sportmen Fatma URUK Ulusal Grup baraj derecesini geçerek Ulusal Kadro Atleti olarak gorevlendirilmiştir.

Kamp öncesi Federasyon Başkanlığı tarafınca yapılan toplantıya iştirak etmiş, kamp ile ilgili tüm bilgilendirmelere sahip olmuştur. Bu görüşmede Ulusal Kadro Kamp uygulama sürecinin işleyişi, tavır davranış kılık kıyafet ve toplumsal medya paylaşımlarına ait uyulması gereken kurallar konusunda da tüm sportmenler bilgilendirilmiştir.

Kamp müddetinde Ulusal Grup ruhunu yansıtan davranışlarda bulunulması ve ulusal ekip kıyafetlerinin giyilmesi gerektiği, idman sürecinde atletlerin isterlerse asistan kullanabilecekleri, performans deklarasyonları ile ilgili bildirimlerinin nasıl yapılacağı, kamp programı ve başka imkanların kullanılmasıyla ilgili ve gibisi bilgiler kendilerine açıkça anlatılmıştır. Ülkemizde yapılacak bu şampiyonada Ulusal Kadro atletlerimizin başarılı olabilmesi ismine Federasyonumuzun tüm imkanları seferber edilmiştir. Kampa katılan bütün atletler bu süreçten duydukları memnunluğu kamp yöneticilerine biroldukça kez şahsen söz etmişlerdir.

19 Eylül tarihinde başlayan idman süreciyle sportmenler her gün artan performanslarıyla Dünya Şampiyonası için umut vermişlerdir.

Ama Kamp Sorumlusu Özgür ALEMDAR’ ın Ulusal Ekip Atleti Fatma URUK hakkında görüşleri aşağıdaki üzeredir:

Fatma Uruk, kampın birinci gününden itibaren kamp otelinin evcil hayvan kabul etmemesi üzerine kedilerinin açıkta kalacağını, onlara yer bulunması gerektiğini ve bunun federasyonun sorumluluğu olduğunu yapan olmayan bir üslupla belirtmiştir. Ulusal ekip antrenörünün önerisi üzerine bir hayvan pansiyonu ile anlaşmış ve sorun bu türlü çözülmüştür.

Lakin sonrasındasında ulusal grup ile daima bir arada yenilen akşam yemeklerine iştirak göstermek istemediğini, takımda bulunan birtakım şahısların kendisini olumsuz etkilediğini öne sürerek bu durumu Özgür ALEMDAR’a özel olarak bildirmiştir.

30 Eylül-01 Ekim 2021 tarihleri içinde her yıl olduğu üzere Dünya Şampiyonası öncesi düzenlenen Özgür Dalış Kaş Öbür Outdoor Dünya Kupasında Ulusal Kadro Sportmeni Fatma URUK’un hiç bir performansı olumlu sonuçlanmamıştır. Katılacağını bildirdiği disiplinlerde yarışmazken, yalnızca bir disiplinde epeyce kısa bir derinliğe (6 metre) dalış gerçekleştirmiştir.

Dünya Şampiyonası öncesi bir prova müsabakası olan Kaş Diğer World Cup yarışı 30 Eylül ve 01 Ekim tarihlerinde gerçekleşmiştir. Atletimiz birinci gün sabah seansında başarısız bir dalış gerçekleştirmiş, akam seansındaki yarışına ise katılmamıştır. İkinci gün için tekrar deklarasyon vermesine rağmen teknik takımı bilgilendirmeden müsabakaya katılmamış, yarış teknesine dahi gelmemiştir. Kamp sorumlusu olarak bildiri yoluyla yapılan ihtarlara sert ve uygunsuz bir lisanla karşılık verilmesi üzerine kendisiyle bağlantı Kamp Sorumlusu Özgür ALEMDAR tarafınca sonlandırılmıştır.

Fatma Uruk’un idman performansları istediği düzeyde gelişmeyince olumsuz halleri ve talepleri de artış gösterdiği, Ulusal kadro kafilesinin 28 Eylül Çarşamba günü müsabaka oteline geçiş yapmış olduğu lakin odasını beğenmediği ve değiştirmek istediği tarafında Özgür ALEMDAR’ a ve otel idaresine ısrarlı talepleri olduğu, otel idaresinin tüm müsait odaları göstermesine karşın hiç birisini beğenmediği, bir daha kimi sportmenlerin da talepleri ile birlikte resmi müsabaka otellerinden bir başkasında oda müsaitliği yaratılarak Fatma Uruk ile birlikte iki atletimizin daha otel değişikliği yapıldığı, bu süreçte Fatma Uruk’un ekipten büsbütün uzak durduğu ve irtibat kurmadığının gözlendiği bildirilmiştir.

Kaş Diğer World Cup yarışının sonraki günü, 02 Ekim sabah saatlerinde ulusal ekip atlet ve yöneticilerinin bulunduğu WhatsApp kümesine bir dizi ileti göndermiş ve akabinde kümeden ayrılmıştır. Tıpkı metni federasyonumuzun e-posta hesabına da gönderdiği daha sonradan öğrenilmiştir. İletilerde Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunu, teknik grubu, birtakım atletlerimizi suçlayıcı ve tehdide varan ithamlar yer almaktadır. Toplumsal medya hesaplarında da ulusal grup kampı için “işkence ortamı” ve “sistematik işkence” üzere tabirleri tüm takipçilerine açık biçimde kullandığı görülmüştür. Dünya Şampiyonası üzere değerli bir yarış öncesinde, sportmenlerin moral ve motivasyonlarını üst seviyede tutabilmek gayeli gösterilen tüm esnekliklere karşın atletimizin bu davranışı mutlaka kabul edilemezdir. Öbür atletlerimizin da yansısını çeken bu davranışın ulusal gruba ziyan verdiği, kamp ve yarış motivasyonunu olumsuz etkilediği hayli açıktır.

04/10/2021 tarihinde Federasyon Liderimiz Prof. Dr. Şahin ÖZEN’in başkanlığında Ulusal Grup toplantısı yapılacağı daveti whatsapp kümesinden yapılmış, sportmen daha evvel kümeden çıkmış olduğundan cep telefonundan aranmış karşılık vermediğinden, oda dahilisi aranmış fakat ulaşamayınca oda servisi gönderilerek kendisine toplantı bilgi verilmiştir. Fatma URUK toplantıya hiç bir münasebet göstermeden katılmayacağını bildirmiştir. Atlet çağrıldığı biçimde saat: 10.00′ daki toplantıya iştirak etmemiştir.

İşbu tutanak ve ekleri (gruptan çıkış fotoğrafı, aranma saati ve ileti görüntüleri) 04.10.2021 tarihinde aşağıda imzaları bulunanların hür iradeleri ile imza altına alınmıştır.”