Valeria Solarino: “Tenis takıntılıyım”

mett

New member
“SPOR bir hobi değil, bir saplantıdır”. Valeria Solarino Pilates tipi değildir. “Spor salonuna gittiğimden daha fazla katıldım. Ama eşofmanla koşan birini gördüğümde vakit kaybediyorum ama eve gel, nereye gidiyorsun? Kendimi sportif hissetmiyorum, bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyorum.” . Spor yapmıyorum: hatalar yapıyorum”. Ve sonuncusu raket için. Claudia Cardinale yerine Agassi olmak istiyordu: “Bu bir çılgınlık. Tenisi düşünerek uyanıyorum ve televizyonda Supertennis’teki maçları izleyerek uyuyakalıyorum. Tenisin kölesiyim”.

Hadi hakkında konuşalım. “Haftada dört beş saat oynuyorum. Aklıma başka bir şey gelmiyor. Oynamaktan asla vazgeçmem. Her şeyi kapsıyor, beni aldı, sürükledi. Hatta ayak tabanlarımın altında kalan kırmızı toprağın bile hoşuma gitti.” sonra ertesi gün çiğnenmek üzere evin her yerine yayılıyor. Hastayım, biliyorum. Ama tenis benim çılgınlığım, ötesine geçen bir şey: hayatımı kurtardı.”

Hatta hayat? “Geçen yıl Nisan’dan sonbahara kadar işim yoktu ve kendimi böylesine güçlü yeni bir tutkunun içine atmak bana anlam kazandırdı. Şimdi gerçekten iyiyim ve mutluyum: Biliyorum ki setim olmadığında, tenis kortu, disiplini, hedefleri var. çok rekabetçiyim, hiçbir zaman sadece eğlenmek için oynamadım. dağlarda snowboard yaparken bile rekabet edecek birine ihtiyacım var, yoksa sıkılırım. orayı seviyorum Bana bakıp beni yargılayan biri, ben de hakemlik yapıyorum, yoksa bir anlamı yok” dedi. Refah ve rahatlama dışında, sadece rekabetçi ruh. “Hobi kelimesini sevmiyorum, anlamıyorum. Altı yaşımdayken annem beni sanatsal ve ritmik jimnastik yapmaya götürdü, kızlara yaptırılan o şeyler. Yandaki spor salonunda daha büyükleri kirişler ve halkalar üzerinde dönerek yarıştı. Ben öyle olmak istedim ama öğretmen bana o seviyelere gelemeyeceğimi söyledi: Cimnastiği daha başlamadan hemen bitirdim”.

Ve basketbol geldi: on üç yıl, 9’dan 21’e, Torino eyaletindeki Moncalieri’de Serie C’ye kadar. “Basketbol, çocukluktan yetişkinliğe geçiş demekti, beni büyüttü, şekillendirdi, bana en iyi arkadaşlarımdan biri olan Sara’yı verdi ve bana ancak kendini geliştirerek kazanılır ilkesini öğretti. Ne kadar iyiysen o kadar iyisindir.” siz devam edin: evet spor meritokratiktir. guard’dım, benim uzmanlık alanım şut değil savunmaydı: bana hep karşı takımın en güçlü takımını verirlerdi. , takım arkadaşlarıyla birlik Son maçlardan birini hatırlıyorum: Koça kendimi tiyatroya adamak için takımdan ayrılacağımı söylemiştim, sinirlendi ve inadına beni devam ettirmek için beşliden çıkardı. Yedek kulübesinde Kötü bir şekilde kaybettik ve bir noktada diğerlerinin en iyisini işaretlemem için beni sahaya gönderdi: tekrar gol atmadı, kazanamasak bile geri döndük. şu anda tenis için sahip olduğum dürtünün aynısı basketbol için de olsaydı, devam ederdim”.

Jailbird kitaptı. “Geçen yaz okudum açık Andre Agassi’nin fotoğrafı. Hayat hakkında harika bir kitap: babayla ilişki, görev, saygı, nefret ve sevgi hakkında. Tenise yaklaşımındaki mistik duygu beni ikna etti: Mükemmelliği hedefleyen bir robot gibi hareketlerini durmaksızın tekrarlamaya devam etmesi, kaybetmede bile kararlılığı, yenilgiden ve hatalardan öğrenmesi. Hedef saplantısı. Hep aynı olan bir hayat fikri beni üzüyor ve hayal kurmamı sağlayan bir işim olduğu için ayrıcalıklı olduğumu şimdiden anlıyorum. Üstesinden gelebileceğim fiziksel sınırlarım olduğunu hissetmek bana çılgın bir adrenalin veriyor. Bu yüzden kendimi tenise verdim.”

Gerçekten de atıldı. “Bir gün o kısa topu alabileceğimi veya dediğim gibi o şutu atabileceğimi bilmek beni sarhoş ediyor. Bir geleceğin olduğunu bilmek. Arkadaşlarla asla oynamam, sadece hocalarla oynarım. Çünkü Orada hata yapan biri varsa, bu beni rahatsız ediyor, tıpkı filenin diğer tarafında, ortağım Giovanni veya kardeşi Sandro gibi, filenin diğer tarafında kasıtlı olarak yavaşça bana fırlatan birinin olması gibi, beni küçük düşürüyor. Amacım onlarla eşit olarak oynamak, bir turnuvaya katılmak ve rakiplerin benden korktukları için “hayır, işte bu” dediklerini duymak. Ve bunun için küçük küçük zaman kaybetmeden sadece ustalarla antrenman yapıyorum. Bir turnuvaya kaydolduğumda hazır olmam gerekecek: Kaybetme fikrini pek sevmiyorum. Yenilgi için bile ağlayabilirim”. Duyguları kontrol etme, başka bir gol: “Basketbol oynadığımda belirleyici serbest atışları kaçırdım. Her zaman çok duygusal oldum. Şimdi bile, belki de mükemmel bir forehand ortası yaptıktan sonra, en iyi atışım, koç “bunu yapan kazanır” diyor. ” ve yanılıyorum … Gerekli berraklığı ve soğukluğu fethetme hedefine sahip olmayı gerçekten seviyorum”.

Çantasından Roma uluslararası tenis turnuvası için geçiş kartı alıyor. “Davis Kupası’nı görmek için Torino’ya gittim. Ve bu hafta her gün Foro Italico’ya gittim. Roger Federer ile tanıştım ve hayatımın ilk imzasını istedim. Bruce Springsteen’den bile istemedim. küçüklüğümden beri kahramanım: odamda posterleri vardı, patron gibi bandana taktım ama birkaç yıl önce onu bir kokteylin önünde bulduğumda, almayan tek kişi bendim onunla bir hatıra fotoğrafı Federer hayır o başka bir şey Nadal’ı daha da çok seviyorum Yetenek güzelliğine sahipler Oyunculara aşık oluyorum sokakta görsem dönüp dönüp bakmıyorum bile yani estetik olarak, bana ne olduğunu hala anlamam gerekiyor: tenis hayatımı değiştirdi…”. Ve kendini biraz alay ederek söylediği gülümseme, Sharapova’nın diş etlerine çarpması gibi.