Vali Çeber’den Rize’de artan olaylarla ilgili açıklama: “Arzu etmediğimiz bir liderliği yaşıyoruz”

sable

New member
– Vali Çeber’den Rize‘de artan hadiselerle ilgili açıklama: “Arzu etmediğimiz bir liderliği yaşıyoruz”

Rize Valisi Kemal Çeber:

“Şu anda fiili olarak Rize’nin nüfusu 700 binlerde”

“Bir vatandaşımız telefondan ileti atarak bana ulaşıyor; bana gelen bildiride ‘Utanıyorum. Söylerken bile yüzüm kızarıyor. Biz annemin aşısını ihmal ettik işte sonucu de bu’ diyor”

RİZE – Rize Valisi Kemal Çeber, annesi korona virüse yakalanan bir vatandaşın kendisinden yardım talep ederken, “Utanıyorum; söylerken bile yüzüm kızarıyor. Biz annemin aşısını ihmal ettik işte sonucu de bu’ tabirlerini kullandığını lisana getirerek, “Lütfen aşımızı ihmal etmeyelim” dedi.

Sıhhat Bakanlığı tarafınca yayınlanan son pandemi haritasında nüfusa oranla en yüksek olay görülen vilayet Rize oldu. Her 100 bin şahısta 538,10 olayın görüldüğü kentte aşılama oranı ise yüzde 78,5 sayısına ulaştı. Aşılama oranına göre hala olayların yüksek olduğu vilayette insan yoğunluğu dikkat çekiyor. Çay ve turizm dönemiyle bir arada kente farklı vilayetlerden ziyaretlerde bu duruma etken oldu. Rize’nin başka kentlere göre daha sıkışık bir kent olduğunu söyleyen Rize Valisi Kemal Çeber, çay döneminin akabinde olağana döneceklerini söyleyerek maske, ara ve paklık kurallarına vatandaşların titizlik göstermelerini önerdi.

Rize’de coğrafik şartlar niçiniyle başka vilayetlere nazaran daha kısa alanda toplumsal ömrün olduğunu hatırlatan ve yaz mevsimi niçiniyle nüfus yoğunluğunun 700 binlere kadar çıktığını lisana getiren Çeber, “Bizim dilek etmediğimiz bir liderliği yaşıyoruz. En epeyce olay görülen vilayet değil nüfusa oranla hadise yoğunluğu en çok olan vilayet Rize. Şu anda fiili olarak Rize’nin nüfusunun 700 binlerde olduğunu biz biliyoruz. Köyler, yaylalar tıklım tıklım. 600- 700 bin kişinin testi yapıldığında ve testi müspet çıktığında bunlar Rize’ye yazılıyor. Oranlama yapılırken bizim gerçek nüfusumuz 350 bin üzerinden değerlendirildiği için bu pozitiflerde otomatik olarak Rize’ye yansıyor. Biz dar alanda kısa paslaşmalar yapan bir vilayetiz. Coğrafik ve fiziki özelliklerimizden dolayı öteki geniş alanlı vilayetlerin 2-3 kilometrekare yaşadığı toplumsal hayatı biz 150-200 metrekarede yaşıyoruz. Bunun yanı sıra çay dönemindeyiz. 3.sürgünümüz başlamak üzere, öteki vilayetlerde yaşayan üreticiler bölgeye geldiler. örneğin bu sabah Covid-19’dan merhum olan bir vatandaşımızı Manisa’ya gönderiyoruz. Manisa’da defnedilecek. Buraya gelip burada Covid olup merhum olan bir vatandaşımız. bahsetmiş olduğum tipik sosyo kültürel bir duruma örnektir” dedi.

Okulların başlamasıyla insan yoğunluğunun azalacağını bu niçinle hadise sayılarının da süratle düşüşe geçeceğini lisana getiren Çeber “Okulların açılma süreciyle birlikte ilimiz kendi nüfusuyla baş başa kaldığında süratli bir biçimde toparlayacağımızı düşünüyorum. Zira Rize beşerinin ben genel manada kurallara uyduğunu değerlendiriyorum. Beşerler epey vakittir bıkkınlıkları, yorgunlukları var fakat hepsini üst üste koyduğumuzda biz Rize’de insanlarımızın hassas davrandığı kanaatindeyiz. İnşallah kendi kendimize kaldığımızda biraz daha süratli toparlayacağımızı değerlendiriyoruz” sözlerini kullandı.

“Mesajda ‘Biz annemin aşısını ihmal ettik işte sonucu de bu’ diyor”

Olay sayısına karşın aşı konusunda Rize’nin mavi listede yer aldığını ve yüzde 78’leri bulduğunun altını çizen Çeber, “Aşılama noktasında yüzde 78’leri bulduk. Bu değerli bir oran. Bilhassa son 20-25 gündür ortalama yedi bin civarı aşı yapıyoruz. Bir yerde 10-15 kişi bir ortaya gelip biz şurada şu gün aşılanmak istiyoruz dediğinde biz sıhhat takımlarımızı oraya gönderiyoruz. Muhtarlarımıza diyoruz ki köy meydanında aşısı olmak isteyenleri toplayın size aşı grubumuzu gönderelim aşılayalım. Bu hassasiyetle ilgili dün yaşadığım bana gelen bildirisi size göstereyim. Bir vatandaşımız telefondan ileti atarak bana ulaşıyor. Annesi Covid entübe duruma girmek üzere. Trabzon’da yer bulunamadığı için Rize manasında dayanak istiyor. İletide, ‘Utanıyorum. Söylerken bile yüzüm kızarıyor. Biz annemin aşısını ihmal ettik işte sonucu de bu’ diyor. Lütfen aşımızı ihmal etmeyelim. Bu husustaki en kıymetli silahımız. Biz Rize olarak bu silahı kuşandık. Aklınıza aşı oranı yüzde 77, hadise niçin bu kadar yüksek diye gelebilir. Hastanelerimizde kaybettiklerimizin yüzde 90’ı ikinci doz aşısını olmayan vatandaşlarımız. ötürüsıyla ben aşıya ilgi gösteren tüm Rizeli hemşerilerime canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu süreci devam ettirmemiz gerekiyor. Yakında okullarımızı açacağız. Her türlü hazırlığımız tamam. Aşıyla birlikte önlemi elden bırakmayacağız” biçiminde konuştu.

Lider Metin: “Rize şu anda maske probleminde Türkiye’de epeyce yeterli bir noktada”

Rize Belediye Lideri Rahmi Metin ise, pek epeyce vilayette maskenin ortadan kalktığını, vatandaşların Rize’ye nazaran kurallara uymadığını gördüklerini lisana getirerek, “Eylül’ün ortalarına hakikat Rize’nin Türkiye’de fazlaca âlâ bir noktada olacağını düşünüyorum. Zira hem okulların açılmasıyla Rize’de yerleşik nüfusun büyük kentlere gitmesiyle birlikte, çay döneminde bitmesiyle birlikte olağan nüfusumuza geri döneceğiz. Bir öbür dikkat cazibeli konu yüzde 78-80 oranında aşılanmayla maviye dönen bir kent. 5-10 gün daha sonra istatistiklerimizin epey aşağıya gerçek düşeceğini düşünüyorum. Son bir aydır Ankara’da İstanbul’da hatta Ege’de belli bölgelerde bulunduk. Beşerler birtakım bölgelerde neredeyse maskeyi terk etmiş durumda. Sokaklarda yüzde 60-70’inde maske var. Buradan Rize’ye geldiğimiz vakit fazlaca güzel durumdayız. ‘Türkiye’de genel hava uyguna gidiyoruz aşılandık’ üzere bir hava empoze edildiği vakit beşerler maskelerini çıkarmaya başlıyor. Bu genel bir esinti oluyor. Lakin Rize şu anda maske sorununda Türkiye’de epeyce güzel bir noktada” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasan Fehmi Demir