Xiaomi’nin kârı beklentileri aştı

sezer

New member
Xiaomi Corp. tatil tedarik sorunlarına karşın satışlarını artırdı. Şirket analistlerin varsayımlarının üstünde bir çeyreklik kâr deklare etti. Akıllı telefon devi 2021’in son çeyreğinde düzeltilmiş net kârını yüzde 40 artırarak 4,47 milyar yuana (702 milyon dolar) çıkardığını bildirdi.

Bloomberg anketine nazaran analistlerin beklentisi 4,2 milyar yuandı. Şirket satış sayılarında da ortalama kestirim olan 81,5 milyar yuanı aşarak yüzde 21 artışla 85,6 milyar yuana gelir elde etti.

Dünyanın üçüncü en büyük akıllı telefon üreticisi güzelleştirilmiş kamera ve işletim sisteminin de tesiriyle son çeyrekte akıllı telefon ihracatını da yüzde 3,9 artırmayı başardı. International Veri Corp.’un datalarına göre tıpkı periyotta Apple ve Oppo üzere şirketlerin ihracatı yüzde 3,2 azaldı.

Xiaomi 2021’in ikinci yarısında uzayan modül tedarik badireleri ve dalgalanan üretim fiyatlarıyla karşı karşıya kalmıştı. Rusya Ukrayna savaşı da şirketin denizaşırı işlerinde aksamalara niye olsa da Citigorup analistleri Andre Lin ve Arthur Lai’ya nazaran bu sorunun tesirleri yönetilebilir seviyede olacak.

Rusya satışlarında 3 milyonluk düşüş bekleniyor

İkili firmanın 2022’de Rusya’ya olan ihracatında kıymet kaybeden ruble, nakliye sıkıntıları ve son kullanıcının yaşadığı finansal gerilimler üzere konulardan dolayı 3 milyon satışlık bir kayba niye olabileceğini belirtti.

Pekin merkezli firma Aralık sonunda marquee isimli eserini en yeni Qualcomm çipleri, Sony kamera sensörleri ve özel olarak düzenlenmiş Android işletim sistemi üzere özelliklerle güncellemişti. En kıymetli modeli yaklaşık iPhone 13 küçük modeliyle tıpkı fiyattan satılan firma Hindistan’da bir üretim merkezi açarak ayakizini genişletmeyi planlıyor.

“Şirketin en uygun akıllı telefonunun üretim bandını genişletmesi satışları artırabilir ve son teknoloji eser piyasasında daha fazla Pazar hissesi kazanmasına yardımcı olabilir” diyen Bloomberg Intelligence Analisti Steven Tseng kesim tedarikindeki dertlerin rahatlaması ve gelişen ülkelerde ulaşım altyapılarının inşasının da büyümeye yardımcı olacağına dikkat çekerek, “Büyüyen kullanıcı sayısı ve kıymetli telefonların satışı firmanın internet servislerini güçlendirebilir ki bu durum uzun vadeli büyüme sağlamak için anahtar konumunda” değerlendirmesini yaptı.

Elektrikli araç seri üretimi 2024’te başlayacak

Xiaomi’nin milyarder kurucularından Lei Jun bununla birlikte 10 milyar dolarlık bir elektrikli araç projesi de yürütürken bu atılımın şirketi Çin elektrikli araç pazarında değerli bir oyuncu haline getirme maksadı olduğu belirtiliyor.

Çinli dev bu kapsamda mühendisler işe almasının ve oto-sürüş startuplarına yatırım yapmasının yanında Pekin’de 2024 yılında seri üretime başlaması planlanan bir fabrika inşaatına da başladı