Yerli Fikir Mecmuası’nın ‘Türkistan’ özel sayısı tanıtıldı

Perez

Global Mod
Global Mod
Her ay farklı bir mevzuyu gündeme alan ve uzman muharrir takımı ve takımıyla ülkemizin fikir ömrüne yeni bir soluk getiren Yerli Niyet Mecmuası, haziran ayı bahsiyle bir daha ses getirdi. Türk Kurulu Devlet Liderleri Zirvesi’nde “Türk Dünyasının Manevi Başkenti” ilan edilen Türkistan’ı husus edinen Yerli Niyet Mecmuası, geniş bir iştirakle “Türkistan Özel Sayısı” toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı, beraberinde Elbaşı, Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 81. yaş gününe atfedildi.

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Milletlerarası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Yerli Fikir Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği toplantıya; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Fikir Derneği Genel Lideri Metin Gündoğdu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Türksoy Genel Sekreteri Bilal Çakıcı, Avrasya Muharrirler Birliği Lideri Dr. Yakup Ömeroğlu, Halk Müziği Sanatkarı Arslanbek Sultanbekov, epey sayıda milletvekili, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Yerli Fikir Mecmuası müellifleri ve basın mensupları katıldı. Toplantının sunuculuğunu ise, Ahmet Yesevî Araştırmacısı ve Yahşihan İlçe Sıhhat Müdürü Dr. Fatma Sönmez gerçekleştirdi.

“BİZE ORTA ASYA’DAN GELDİN DİYENLER ARTIK TÜRKİSTAN’DAN GELDİN DİYECEKLER”

Programda bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, basın mensuplarına teşekkür ederek, “Burada olmanız epey değerli zira yüzsenelerın hayali gerçekleştirildi. Zira Türkiye’de ne yazık ki Türk insanı bu hayalin gerçekleştiğini bilmiyor. İnşallah artık sizin vesilenizle her meskene bu hayalin gerçekleştiği girecek. Bize Orta Asya’dan geldin diyenler artık Türkistan’dan geldin diyecekler. Orta Asya diye bir şey yok. Türklerin Cet yurdu Türkistan var.” halinde konuştu.

“TÜRKİSTAN, BÖLGENİN VE DÜNYANIN REFAHINA KATKIDA BULUNMAKTADIR”

Türkistan’ın manevi başşehir bulunmasına da değinen Topçu, “Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Türk dünyasının Aksakal’ı Nursultan Nazarbayev, 19 Haziran 2018’de Güney Kazakistan eyaletinin ismini Türkistan Eyaleti olarak değiştirip, Türkistan kentinin de bu eyaletin merkezi bulunmasına ait sonucu onaylamıştı.

Aksakalımızın bu tarihî sonucu, 31 Mart 2021 tarihinde yapılan ‘Türk Kurulu Devlet Liderleri Gayri Resmi Zirvesi’nde Türkistan’a ‘Türk Dünyasının Manevi Başkenti’ unvanı verilerek taçlandı. Türkistan’ın bölgenin ve dünyanın refahına, güvenliğine, barışına dün olduğu üzere bugün de yarın da fazlaca büyük katkılarının olacağı tarihî bir hakikattir.

Türk dünyası, Mağcan ve Çolpan cetlerimiz üzere Türkistan için şehit olmuş yüzlerce ziyalı atalarımızın ruhunu şad eden bu kutlu ismin iadesinde ve manevi başkentimiz olarak kabulünde başta Aksakalımız Sayın Nazarbayev olmak üzere emeği geçen herkesi dünya durdukça hürmet ve şükranla anacaktır. Bu vesileyle de, dergimizin ‘Türkistan Özel Sayısı’nda emeği geçen herkese de teşekkür etmek istiyorum.” tabirlerine yer verdi.

“TÜRKİSTAN İKİ DÜNYA EŞİĞİDİR; TÜRKİSTAN ER TÜRK’ÜN BEŞİĞİDİR”

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise konuşmasında, “Kazaklarda, ‘Yalnızın sesi çıkmaz, yayanın da ayağının tozu çıkmaz.’ diye bir atasözü var. Biz, daima bir olursak, birlikte olursak, birbirimize dayanak olursak bu biçimde yapmak istediğimiz işleri daha güzel anlatabiliriz. Olağan ki bu yaptığımız işlerin tanıtılmasında bedelli basın mensuplarının da rolü epey kıymetli. Biz, birfazlaca kıymetli çalışmalar yapıyoruz lakin bunların hepsinin yansıması pahalı basın mensuplarının takviyesi ile olur.

Türkistan denilince aklımıza Kazakistan’ın güneyindeki bir kent aklımıza geliyor. Aslında Türkistan, Kazaklar için yalnızca bir kent değil, yalnızca bir vilayet merkezi değil; Türkistan, aslında Kazaklar için tüm Kazakistan demek, tüm Türk dünyası demektir. 31 Mart 2021 tarihinde yapılan ‘Türk Kurulu Devlet Liderleri Gayri Resmi Zirvesi’nde alınan kararla Türkistan, Türk Dünyasının Manevi Başşehri ilan edildi. Bu, fazlacatan olması gereken bir olaydı. Bu süreci başta, TÜRKSOY Genel Sekreterimiz Düsen Kaseinov Beyefendi başlattı aslında. Türk Dünyasının Kültür Başşehri olarak başlattı ve o süreç daha sonrasında ve gelinen etapta Türk dünyasının gerçek manada manevi başşehri oldu Türkistan’ımız.

Türkistan, biroldukça şairin yapıtına husus oluş, ilham vermiştir. Örneğin, Mağjan Jumabayev, ‘Türkistan iki dünya eşiğidir; Türkistan Er Türk’ün beşiğidir.’ demektedir. Bu, örneklerden yalnızca bir adedidir. ötürüsıyla kadim kent Türkistan, bizim için, tüm Türk dünyası için epey değerlidir.” sözlerine yer verdi.

“TÜRKİSTAN VE TÜRKSOY İŞ BİRLİĞİ EBEDİYEN SÜRECEK”

Memleketler arası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkistan ve TÜRKSOY’un iş birliğinin yirmi yıllık bir geçmişi olduğunu hatırlatarak, bu iş birliğinin artarak devam edeceğini belirtti. Kaseinov, konuşmasına şu biçimde devam etti, “Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in sonucuyla iki bin yılında Türkistan kenti kuruluşunun bin beş yüzüncü yılını kutladı. Ben bu biçimde Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Komitesi Başkanı’ydım. nazaranvim niçiniyle, kutlama hazırlıkları ve başka çalışmalar bana verilmişti. Kutlama hazırlıkları kapsamında Türkistan’da var olan tarihi abidelerin hazırlanması ve başlatılan onarımlarının bitirilmesi, etrafın düzenlenmesi çalışmalarını yürüttük ve Türkistan’ın bin beş yüzüncü yılını coşkuyla kutladık. Şahsen o periyottan itibaren manevi uyanışımızın kenti Türkistan ile yakından çalışmaya başladım.

TÜRKSOY Genel Sekreterliği bakılırsavine geldikten daha sonra Kazakistan Kültür Bakanlığı’na teklif ederek 2017 yılında Türkistan’ın Türk dünyası kültür başşehri seçilmesi için adaylık sürecinin başlatılması konusunda öncülük ettim. Türkistan ve TÜRKSOY içindeki ebedî devam edecek bu manevi bağın ve iş birliğinin ortak çalışmalarımız vasıtasıyla da daha da kuvvetleneceğine inanıyorum.

Yerli Fikir Dergisi’nin, ‘Türkistan Özel Sayısı’nın, Er Türk’ün beşiği, manevi başkentimiz Türkistan’ın tanıtılmasına ve halklarımız içindeki yakınlaşmaya katkı sağlayacağı umuduyla hayırlara vesile olmasını dilerim.”

“ÖMRÜM YETTİĞİNCE VAZİFEMİ YERİNE GETİRECEĞİM”

Programın sunuculuğunu gerçekleştiren ve bununla birlikte Türkistan saygın vatandaşı olan Dr. Fatma Sönmez de, “İlk kere 1994 yılında öğrenci olarak gittiğim Türkistan, benim Cet yurdum. Ahmet Yesevî Ceddim ve O’nun kutlu otağı Türkistan, büyük sevdam. Cet yurdum bildiğim ve 27 yıldır bilfiil konferans, program, projelerle hizmetkârı olduğum Cet yurdum Kazakistan–Türkistan, Türk dünyasının Aksakalı, Elbaşımız Sn. Nursultan Nazarbayev tarafınca yeni statü kazandırılarak eyalet yapıldı ve âdeta nakış nakış bir daha işlendi.

Türkistan özel sayısı ile bir daha yapılandırılan Cet ocağım Türkistan için ‘Türkistan Özel Sayısı’ çıkaran Yerli Niyet Derneği Onursal Lideri Sayın Bakanımız kıymetli abim Sayın Yalçın Topçu’ya, Yerli Niyet Derneği Genel Lideri Sayın Metin Gündoğdu’ya ve mecmuada emeği geçen, yazısıyla katkıda bulunan herkese Türkistan’ın saygın vatandaşlık unvanı olan biri olarak teşekkürlerimi sunuyorum. Bilhassa dün 81. yaşına giren Elbaşımız Sn. Nursultan Nazarbayev’e ithaf ettiğimiz bu toplantımızı ben de 27 yıl evvel kendisiyle Türkistan da öğrenci toplantısında buluştuğumuz Kurucu Cumhurbaşkanımıza, Cet yurdumun 27 yıllık değişim sürecini yazdığım bir mektubu, bir daha yıllar yılı bu süreç ile bezediğim fotoğraflar ile bir tablo yaptırıp ikram olarak gönderiyorum. Bu, benim için büyük heyecan. İnşallah bir daha Cet yurdunda kendisini ziyaret etmek ve nasihatini dinlemek nasip olur.

Bu vesileyle belirtmek istiyorum ki, Türkistan’ı epey anlatmak, epeyce tanıtmak, gönüllerimizin rotasını oraya yönlendirmek hepimizin, Ahmet Yesevî Ceddimize olan vefa borcudur. Türkistan’ın, Türkiye’deki birkaç fahri vatandaşından bir tanesi olarak 27 yıldır olduğu üzere bugün de ömrüm yettiğince bu misyonumu yerine getirmeye devam edeceğim. Türkistan’a selam olsun.” açıklamalarında bulundu.

Toplantı daha sonrasında, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’a, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev’in Kararnamesiyle “fevkalade ve Tam Yetkili Büyükelçi” unvanı verilmesi ötürüsıyla Yerli Fikir Derneği ismine Yalçın Topçu bir kutlama plaketi takdim ederken, Ahmet Yesevî Memleketler arası Türk kazak Üniversitesi’nin birinci öğrencilerinden olan Dr. Fatma Sönmez’in 27 yıllık değerlendirmesini yer aldığı tablolaştırılmış bir mektup da, Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e gönderilmek üzere Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’e teslim edildi.

Program, halk müziği sanatkarı Arslanbek Sultanbekov’un müzikleriyle son buldu.