“Yetmez fakat evet” utanmazlığı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
“Yetmez fakat evet” utanmazlığı
Cumhuriyet’in 5 Ekim 2021 günlü haberine nazaran, Orhan Pamuk, Nilüfer Göle, Edhem Eldem ve Seyfettin Gürsel, Fransa’da düzenlenen bir panelde 2010 anayasa referandumunda ‘yetmez ancak evet’ dedikleri için pişman olup olmadıkları istikametindeki soruyu yanıtladılar.

VOA’dan İstek Çakır’ın haberine nazaran, bu bireylere “2010 yılında Anayasa referandumuna ‘Yetmez lakin evet!’ deyip oy vererek, Türkiye’nin bu günlere gelmesine katkı yaptınız. Pişman mısınız?” sorusu yöneltildi.

Panele New York Columbia Üniversitesi’nden görüntü konferans sistemiyle katılan Orhan Pamuk, “Ben bu soruyu yanıtlamaktan kaçınıyorum. Zira milliyetçi laik etraf ve kurumlar tarafınca epeyce fazla cezalandırıldım ve azap gördüm. Tahminen Paris’teki şu vaktin tadını çıkarmalıyım” diyerek soruyu yanıtlamadı.

Nilüfer Göle ise “O devirde, Türkiye’nin AB üyeliğine inanıyorduk. Büyük bir coşku, memnunluk (öfori) ortasındaydık. Birtakım şeyleri değiştirebileceğimizi düşünüyorduk” dedi.

Panelin düzenleyicisi Edhem Eldem de “Genelde Berlin duvarının yıkılmasıyla birlikte, dünyada bir coşku ortamı vardı. AB üyeliği de bizim için coşkulu bir gelişmeydi. Bana nazaran, Nilüfer’in de kelam ettiği sorun, bizi ‘kullanışlı aptallar’ diye tanımladıkları söylem” dedi.

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel de “Hepimiz demokrasi gayreti için AB’ye girişi destekledik” diye konuştu.

“YETMEZ LAKİN EVET”

Gelin o günleri bir anımsayalım.

AKP iktidarı, 2010 yılında Türkiye’yi kapsamlı bir anayasa değişikliği referandumuna götürdü. Bu referandum, Türkiye tarihli referandumların altıncısıydı. 12 Eylül 2010 referandumu, siyasi olarak tansiyonlu bir müddetçte yapıldı. 2008 yılında AKP’ye kapatma davası açılmış, tıpkı yıl Ergenekon tertibi başlatılmıştı. 2009’da AKP’nin “Kürt açılımı” kotarılıyordu. 2010 başında ise “Balyoz darbe planı” kumpası Türkiye’nin gündemine giriyordu.

AKP’nin anayasa değişikliği taslağı bu atmosferde hazırlandı. Taslağa nazaran Anayasa Mahkemesi, Yargıçlar ve Savcılar Yüksek Konseyi (HSYK) ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bir daha yapılandırılıyordu. Askeri yargının bakılırsav alanı bir daha belirleniyor, ‘Kamu Denetçiliği Kurumu’ (ombudsmanlık) oluşturuluyordu.

CEPHELER

Referandumda “Evet” cephesinin başını çeken AKP’nin yanında Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi bulunuyordu. Devrimci Sosyalist Personel Partisi de “evet” diyordu. AKP, referandumun 12 Eylül’le ve “vesayetçi anlayışla hesaplaşmak” olduğunu argüman ediyordu.

“Hayır” cephesinin başında CHP, ikinci güç ise MHP’ydi. Öteki sol partiler de bu cephedeydi.

GÜLEN: MEZARDAKİLERE BİLE ‘EVET’ OYU KULLANDIRMAK LAZIM

Kampanya sırasında FETÖ taraftarları da “Evet” için çalışma yürüttü. Fethullah Gülen yandaşlarını şu sözlerle “Evet” için çalışmaya çağırıyordu:

“Onların ortasında kıymetli, hayati, bir kısım cellatlıkların bir tarafıyla, bir kısım vesayetlerin önünü almaya matuf bir iki unsur bile olsa, bence değil yani hayatta olan beşerler, bayanıyla erkeğiyle, çoluğuyla çocuğuyla, dünyanın dört bir yanına dağılmış insanlarıyla, imkân olsa, mezardakileri bile kaldırarak, o referandumda ‘Evet’ oyu kullandırmak lazım. Mezardakiler bile kalksın, ben zannediyorum ki kalkarlar da, ben zannediyorum ruhları koşar da.”

‘YETMEZ ANCAK EVET’ KAMPANYASI

2010 referandumu sürecinde liberal solcular, daha sonradan fazlaca tartışılacak olan bir kampanya başlattılar: “Yetmez Ancak Evet”.

“Yetmez ancak evet”çiler 28 Ağustos’ta İstanbul-Taksim’de yaptıkları yürüyüşte, İstanbul Barosu önünden geçerken “Darbeci Baro” sloganı atıyorlardı.

İstiklal Caddesi üstündeki CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı’nın penceresine “Amerika’nın İyi, Türkiye’nin Hayırsız Evlatları, Tarih Sizi Affetmeyecek” pankartı asılıyor ve korteje “Hayır” bildirileri atılıyordu. “Yetmez fakat evet”çiler buna “Darbeci CHP” sloganıyla karşılık veriyordu.

Seçmenin yüzde 57,88’si “Evet”, yüzde 42,12’si “Hayır” diyerek yeni anayasayı kabul etmişti.

Taraf: “Halk idareye el koydu” başlığıyla çıkıyordu. Vakit “Demokrasinin zaferi” derken, Bugün gazetesi de “Milletin darbesi” başlığını tercih ediyordu. AKP ve FETÖ’cü medyanın başka manşetleri de farklı değildi.

Cumhuriyet ise Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmada Fethullah Gülen’e teşekkür etmesine dikkat çekiyor ve haberi “Okyanus ötesine selam” başlığıyla veriyordu.

ERDOĞAN’IN BALKON KONUŞMASI

Erdoğan konuşmasında uzun bir teşekkür listesi hazırlamıştı:

“Bu anayasa paketine dayanak veren CHP’li kardeşlerimi kutluyorum, MHP’li kardeşlerimi kutluyorum, BDP’li kardeşlerimi kutluyorum. Tehditlere aldırmadan sandığa giden kardeşlerimi kutluyorum. Başından itibaren ‘Evet’ diyerek takviyesini ortaya koyan Saadet Partili kardeşlerimi kutluyorum. BBP’li kardeşlerimi kutluyorum. Bağımsız Ülkücüler’i kutluyorum. Türk aydınlarını, Devrimci Solcu Emekçi Parti’li arkadaşlarımı kutluyorum, liberalleri kutluyorum. AK Parti’ye gönül veren sevdasını veren AK Parti’li kardeşlerimi kutluyorum. Sürecin içerisinde TOBB Lideri’nin yaptığı açıklama… Kendilerini kutluyorum. Hak-İş Konfederasyonu, Memur-Sen’i başından itibaren verdiği takviye niçiniyle kutluyorum. STK’lar olarak dayanak verenleri bilhassa kutluyorum. Genç Sivilleri kutluyorum.”

FETÖ’YE TEŞEKKÜR

Erdoğan’ın Gülen Hareketi’ne teşekkür ettiği şu kelamları de dinleyiciler tarafınca alkışlarla karşılanıyordu:

“Dünyanın dört bir yanından, Okyanus ötesinden bu sürece takviye veren tüm kardeşlerimi de kutluyorum.”

Ağır alkış üzerine Erdoğan şu biçimde diyordu:

“Ne yapalım, okyanus ötesine iletiler olduğuna göre, bizim de bu bildirisi verenlere bir iletimizin olması lazım.”

“SAPINA KADAR ‘EVET’İM!”

Ülkede dinci-faşizan bir rejimin kurulması yolunda atılan en büyük adımlardan biri olan 12 Eylül 2010 anayasa referandumunda, AKP’nin anayasa değişiklik paketinin Meclis’te görüşülmesi sırasında, “sosyalistleri” temsil ettiğini tez ederek TBMM’ye giren Ufuk Uras, AKP’lilerin alkışları içinde “evet” oyu kullandı.

Uras, referandumda “Ergenekoncuları sevindirmemek” gerektiğini söylüyordu. Uras, “Yetmez ancak evetçi” bile değildi, direkt “evetçi”ydi.

Uras, “Sapına kadar Evet’im!” diyor ve şu biçimde devam ediyordu: “Bir yetmez, iki kez ‘evet’ diyeceğim. Hayır demek, solu sol yapan bedelleri inkâr etmektir.”

O periyotta ÖDP, İP, TKP, EMEP, Halkevleri vb. “hayır” cephesi ortasında yer alırken, Ufuk Uras, Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının sözcüsü üzere davranıyor, solla kalan son bağlarını da koparıyordu.

Gazeteci-yazar Merdan Yanardağ, “Liberal İhanet” isimli kitabında şöyleki diyor:

“Uzun müddet Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanlığı da yapan Ufuk Uras, kendisinin ülke genelinde tanınmasını sağlayan bu nazaranve, hak ettiği ve liderlik yetenekleri niçiniyle değil, partideki kümeler içindeki rekabet yüzünden, kelam konusu yapılardan birine ilişkin olmayan, bu manada ‘vasatı temsil eden’ bir kişi olduğu için tesadüfen seçilmişti.” (Merdan Yanardağ, Liberal İhanet, Kırmızı Kedi Yayınları, 8. Basım, Haziran 2019)

ESKİ SOLCULAR

Fethullahçı medyanın demirbaşları, Fethullahçılar tarafınca epeyce parlatılan siyasetçilerden biri ÖDP’nin eski genel lideri “solcu” Ufuk Uras, oburu Ertuğrul Günay’dı.

Ahmet Altan Fethullahçı Taraf gazetesinin, kuruculuğunu yapmış eski solculardı.

İsmet Berkan idaresindeki Radikal gazetesini hatırlayınız. Gazete, ‘Ergenekon’un tetiği’, ‘Ergenekon’da aşk oyunu’, ‘Ergenekon-Hizbullah bomba dostluğu’ üzere rezil haberlerle doluydu.

Fethullahçı aktifliklerin demirbaşı eski solcular içinde kimler yoktu ki?

“Solcu” akademisyenler:

Mete Tunçay, Şahin Alpay, Baskın Oran, Murat Doküman, Mehmet Altan, Asaf Savaş Akat, Eser Karakaş, Ahmet İnsel, Nuray Mert, Işık Vergin, Ferhat Kentel…

“Solcu” müellif ve gazeteciler:

Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Ömer Laçiner, Hilmi Yavuz, Cüneyt Ülsever, Oral Çalışlar, Gülay Göktürk, Aydın Engin…

“Gerçek vatan sevgisini Fethullah Gülen Cemaati’nde gördüm” diye yazıyordu, Habertürk müellifi Serdar Turgut

“Solcu” siyasetçiler:

Erdoğan Toprak, Muhammed Çakmak, Tarhan Fazilet, Binnaz Toprak, Sezgin Tanrıkulu, Zafer Üskül, Reha Çamuroğlu, Temiz Türker…

FETÖ bu biçimde “solcuları” pek severdi.

Mete Tunçay niye Abant Platformu’na başkanlık etti? Cengiz Çandar, Altan kardeşler, Toktamış Ateş, Şahin Alpay, Gökçe Fırat ve benzerleri niye Fethullah Gülen’e angeje oldular? Gülen’in ABD’nin öngördüğü Büyük Ortadoğu Projesi’nin, “Ilımlı islâm”ın taşıyıcısı olduğu için mi?

“DÖNEKLER”

Hasan Yalçın, “Dönekler” kitabında şöyleki der:

“Dönek, kendini değersizleştirmiş adam demektir… Dönmek, beynin ve vicdanın satılmasıdır. Büsbütün ve toptan, bir meskenin ortasındaki eşyalarla bir arada satılması gibi… Dönmek kişiliğin kırılmasıdır… Hangisi daha aşağılayıcı ve acımasızdır sanki; yüzün ameliyatla değiştirilmesi mi, yoksa ruhun teslim alınıp dönekleştirilmesi mi? İtirafçı, boyun eğmek zorunda kaldığını öne sürebilir. Dönek ise bıçağın altına istekli yatmış adamdır.” (Kaynak Yayınları, Dördüncü Basım, Ağustos 2006)

FETÖ’nün aydın takımı üstte isimlerini verdiğimiz cinsten “solculardan” oluştu. FETÖ, bir vakit içinderın sosyalist aydınlarını satın almış ve onları ön cepheye sürmüştür. FETÖ, çürüyen bir sistemin, kapitalizmin eseridir. Çürüyen sistem kendi aydınını üretemez. Onun için FETÖ, sosyalist aydın döküntülerini kırpıp yıldız yapmak zorunda kalmıştır.

Eski solcu olmanın bir piyasası vardır. Sistem, eski solcularla kendini taçlandırır. Eski solcuyu kullanmanın karşılığını da öder. bu biçimdece, “kendini kullandırma”, paraya tahvil edilir.

Bütün dünyada bu biçimde şahıslara “kullanışlı aptallar”, bu tavra da “kullanışlı aptallık” deniyor.

Hikmet Çiçek

ALINTIDIR