YTB’nin takviyesiyle hazırlanan Kırım Tatarcası çocuk kitapları Ukrayna’da dağıtıldı

Perez

Global Mod
Global Mod
YTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, YTB Ukrayna’daki Kırım Tatarları ve Gagauz gençlerle çocukların, ana lisanları olan Gagauz Türkçesi ve Kırım Tatarcası ile kültürlerini erken yaşta yakından tanımaları için her yıl çeşitli projeler hayata geçiriyor.

Proje kapsamında, Ukrayna’nın en eski ve tanınan yayınevlerinden olan The Old Lion Publishing House tarafınca Ukraynaca yayınlanan ve 3 farklı kitaptan oluşan çocuk okuma seti, Kırım Tatarı asıllı Züleyha Kadrizade tarafınca Kırım Türkçesine çeviri edilerek Latin alfabesiyle basıldı.

– AİLE VE VATAN BAĞLARI VURGULANIYOR

Üç kitaptan oluşan; Ukraynalı muharrir Kateryna Mikhalitsyna ve ressam Oksana Bula tarafınca hazırlanan kitaplarda, çocuk yaşında insanın kendini ve etrafındaki öbür insanları tanıması, kimlik arayışı, dünyadaki yeri ve köklerin arayışı, vatan ve aile bağları, tabiat sevgisi ve gerçeklerin lakin kökleri öğrendikten daha sonra anlaşılacağı vurgulanıyor.

Hayata geçirilen “Gagauzca Çocuk Kitapları Serisi Projesi” ile de Moldova’nın Gagauz Özerk Yeri ve Ukrayna’daki Gagauz miniklerine ikram edilmek üzere, iki masal, bir şiirden oluşan bir çocuk okuma seti hazırlandı.

Dokuz ressam tarafınca Gagauz geleneklerine uygun fotoğraflanan 3 kitabın eğitim-öğretim standartlarına uygun bulunmasına dair Gagauz Yeri Bilim Merkezinden de onay alındı.

Geçen yıl tanıtımı yapılan bu eğitim setleri, birinci vakit içinderda YTB tarafınca Moldova Gagauz Yeri’nde bulunan kreş, okul ve kütüphanelere ulaştırıldı.

Latin alfabesiyle yayınlanan set, Kırım ve Ukrayna’daki çocuklar ile bir arada Kırım Tatar diaspora temsilcileri tarafınca da okunuyor.

Hazırlanan eğitim setleri, Ukrayna’nın Odesa bölgesinde bulunan ve Gagauz Türkçesinde eğitim veren okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki eğitim kurumlarına da gönderiliyor. Bölgede yaklaşık 32 bin civarında Gagauz Türkü’nün yaşadığı biliniyor.

– EMİNE ERDOĞAN KIRIM TATARI MİNİKLERLE YAKINDAN İLGİLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti kapsamında ülkede bulunan Emine Erdoğan, dün Kırım’ın ilhakından daha sonra Ukrayna ana karasına göç eden ve Kırım Tatar toplumundan uzakta yetişen çocuk ve gençlere, eğitim ve kültür alanında hizmet vermek maksadıyla 2015’te kurulan Kırım Ailesi Okulu’nu ziyaret etti.

YTB’nin eğitim setlerinin ulaştırıldığı okulda kitap setlerini minik gençlere ve öğrencilere armağan eden Emine Erdoğan, çocuklarla yakından ilgilendi. YTB Lideri Abdullah Eren’in de katıldığı programda, minikler davetlilere halk dansları gösterisi sundu.

KAYNAK: AA