Yusuf İslam Türkiye’de: Zira şuan para ve güç üzerinden hayli büyük bir denetim var

Perez

Global Mod
Global Mod
“Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında konser vermek üzere Türkiye’ye gelen İngiliz müzisyen Yusuf İslam, Anadolu Ajansı (AA) podcast yayınına konuk oldu.

Cat Stevens ismiyle yaptığı albümlerle 1960 ve 1970’li senelera damga vuran, 1977’de Müslüman olmayı seçen ve “Yusuf İslam” ismini alan sanatçı, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.

Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Enis Peru ve Proje İdare Koordinatörü Oğuz Karakaş tarafınca karşılanan İslam, AAtölye’de podcast yayınına katıldı.

İşte o podcast röportajı;

– Bugün bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz. İtiraf etmeliyim ki benim için bir hayal gerçekleşti. Zira siz bizim için çocukluk kahramanımızsınız. Ve bugün sizinle burada olduğum için epeyce heyecanlıyım. Beğenilen geldiniz. Tüm hayranlarınız ve dinleyicileriniz için vakit farketmeksizin bir ilham kaynağısınız. 1 aydan uzun bir müddetden beri Türkiye’desiniz değil mi?

“Aslında orta ara gelip gidiyorum. Dubai’ye gittim. Ve buraya her şeyi görmek için döndüm. daha sonra tekrar Dubai’ye gittim. Ve buraya geri geldim.”

TÜRKİYE’YE VERDİĞİ KELAMI TUTTU

– Evet, çarşamba günü bir konser verdiniz. Türkiye’deki birinci konserinizde neler hissettiğinizi bize anlatabilir misiniz? Zira Türkiye’de olmayı sevdiğinizi biliyorum. Bu size nasıl hissettirdi?

“Şey, biraz garipti. Zira bilirsiniz 5 yıl geçti. En son 2017 yılında Amerika ve Avrupa turnesine çıktığım için bir müddetdir sahneye çıkmıyordum. Ve mesken hayatının rahatlığına alışıyordum. Bence Kovid-19 hepimizi kısıtladı. Ben de buna alışıyordum. Lakin ben elimden geleni yapmayı seviyorum. Ve tevekkül ediyorum. Bundan daha sonra yapacaklarım da iyi olur İnşallah. Öte yandan verdiğimi bir kelamı yerine getirmek istedim. ‘İnşallah yaparım. Bir gün Türkiye’de çalarım’ dedim. Ve bu kelamı yerine getirmek istedim. Ve artık birinci konserimden daha sonra ve kendimi epey oldukça epeyce güzel ve hayli rahat hissediyorum.”

YUNUS EMRE MEVLANA VE AŞK VURGUSU

– “Gel gör beni aşk neyledi?” Bunu söylemeniz büyük bir sürprizdi. Bu şiir Anadolu ve İslam tarihinin büyük şairlerinden Yunus Emre tarafınca yazıldı. Bu birinci söyleyişiniz miydi? Şiiri birinci okuduğunuzda neler hissettiniz?

“Evet birfazlaca yerden ilham almayı seviyorum. Olağan ki Rumi ve Yunus Emre’yi de okuduğunuzda farkındalık ve idrakin diğer bir noktasına çıkıyorsunuz. Bilhassa aşk. Biliyorsunuz aşk diye bir olgu var. Birfazlaca insanın İslam’a baktığında gördükleri bir şey değil. İşte bizim kültürümüzde inşa ettiğimiz şeylerden biri bu. Yunus Emre üzere şairler de bu sevgi tabirinin en uygun örneklerini veriyorlar. Adanmışlık, dünyada kopma. Bu niçinlerle ilham aldım ve bu şarkıyı yazdım. ‘Aşk beni okumaya’ yöneltti. Kusursuz bir söz değil mi? Bunu sevdim. Bu sözleri seviyorum.”

“İNSANLARI İSLAM’IN SICAKLIĞI VE RAHMETİNDEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN İNŞA EDİLEN OLUMSUZ İMAJ…”

– Sizce Müslümanlar yada Müslümanlara karşı ön yargı yüzünden midir? Ne vakit İslam hakkında konuşulsa akla şiddet geliyor.

“Geçenlerde Müslüman olurken biraz cesaretli olduğumu söylemiş oldum. Biraz cesurdum. Cesurcaydı. daha sonra akılları karıştıran şu soru var; niye Müslüman olmak için yavuz olmamız gerek? İnsanları gerçek nurdan, İslam’ın sıcaklığı ve rahmetinden uzaklaştırmak için inşa edilen olumsuz imaj ve telaffuzların ölçüsünü düşününce, bunları insanları İslam’dan uzak tutmak için taammüden oluşturuldu alışılmış. Geçmişteki Haçlı Seferleri’ne bakarsanız, Haçlı Seferleri’nin nasıl başladığını da nazaranbilirsiniz. Kutsal topraklarda neler olduğunu; Müslüman, Hristiyan ve Musevilerin nasıl huzur ve ahenk ortasında birlikte yaşadığını bilmiyorlardı. Politik sebeplerle bir savaş başlatmak istediler. Ve başlattılar.”

“BANA ‘MUHAMMED AY’A GİTMİŞ, NE DİYORSUN’ DİYE SORUYORLAR”

“Biliyorsunuz benim kökenim Kıbrıs Rum’u. Babam Kıbrıslı bir Rum’du. Buradaki cahilliği varsayım edebilirsiniz. Bana ‘Muhammed Ay’a gitmiş. Ne diyorsun’ diye soruyorlar. Miraç’tan bahsediyorlar. Bilmiyorlar. Bakın bu bir eğitim sıkıntısıdır. Ve evet, 23 Aralık 1977 günü bu kapılardan geçerken biraz bahadır olmalıydım.”

“İRAN İHTİLALİ İSLAM’A SİYAH BİR PERDE İNDİRDİ”

– Sayın Yusuf İslam, bunu biraz daha derinleştirmek istiyorum. Hatırladığım kadarıyla meslektaşlarımıza da yaklaşık bir ay evvel Müslüman olmak için gereğince yürekli olduğunuzu söylemiş olduniz. Bilhassa o periyotta İslam’a geçmenin cüret gerektirdiğini düşünüyor musunuz?

“Belki benim için daha kolaydı. Zira bu biçimdelar İran ihtilali yoktu. Biliyorsunuz bu 1977’ydi. Her şey güya, Doğu halıları vardı. Türk lokumu vardı. Ve bilirsiniz tüm bunlar İslam ırk gözüyle ırkçı bir bakış açısıyla görülürdü. Yani siz Asya’dansınız, ya Pakistanlısınız yada Türksünüz. Yada Arapsınız. Yada her her neyse. Bu niçinle büsbütün tıpkı değildi. Ancak 2 yıl daha sonra İran ihtilali nitekim siyah bir perde indirdi. Ve o perde Kuran’dan öğrendiğim tüm hoşlukları sakladı. İslam ile ilgili kitaplarımı ve olağan evvel Kuran’ı okumuştum. Bu yüzden açıkçası o kadar tehlikeli değildi. Tahminen o noktada daha sonra doğal ki beşerler siyasi olarak farklı bakmaya başladılar. Ve işte değişim tam da bu noktada geldi. Ve orası biroldukça insanın bakışını düzeltmeye muhtaçlık duyduğu yerdi. Ve İslam’ın neden olduğunu görmeliydi. Biroldukcaları için zordu.”

MİLYONLARCA MÜLTECİYE KONUT SAHİPLİĞİ YAPAN TÜRKİYE’YE “CÖMERT” ÖVGÜSÜ

– Pekala bugünün dünyası nasıl? İslamofobi bilhassa tüm Avrupa’da yayılıyor. Ve Müslüman olmak ve Avrupa’da yaşamak giderek zorlaşıyor. Bilhassa bu devirle ilgili niyetiniz nedir?

“Avrupa’da karmaşık bir durum var. Ve sıklıkla ekonomik. Bilirsiniz yalnızca parayla gelen Türkler ve Araplar olsaydı. Lakin mülteciler geliyor. Paraları yok. Bu yüzden bu ekonomik bir şey. ‘Aman Allah’ım geliyorlar. Bu mültecilere bize hayli büyük maliyeti olacak.’ bu biçimde Türkiye’ye bakıyoruz. Milyonlarca mülteciyi nazaranbilirsiniz. Evet güç. Fakat burada bu cömertlik var. Açıklık ve sorumluluk duygusu var.

“EN ÂLÂ TOPLUM BİZDE” DİYEN AVRUPA’YA: daha sonra KAPILARI KAPATIP ‘GELEMEZSİNİZ’ DİYORLAR

Bana göre Avrupa farklı bir oyun oynuyor. ‘En uygun toplum bizde’ diyorlar. Bu da mültecilerin oraya gitme niçini. daha sonra kapıları kapatıp ‘Gelemezsiniz’ diyorlar. Bu ne demek? Biraz bencillik olduğunu düşünüyorum.”

“VE BUGÜN ORDULAR VE BANKALAR DÜNYAYI YÖNETİRKEN…”

“Barış Treni” diye bir projeniz var. Lakin dünyanın birfazlaca bölgesinde birfazlaca savaş devam ediyor. Artık de Türkiye’ye fazlaca yakın olan Ukrayna’da bir savaş var. Britanya da buradaki savaşa müdahil. “Barış hiç bir şey yapmadan sağlanamaz. Barış bundan daha fazlasıdır” diyorsunuz. Pekala “Barış Treni” nedir? Hangi rotayı izleyecek?

“Bu bir ideoloji. Aslında ideolojiden hayli bir hayal. Özlediğimiz bir şey. Adem ve Havva’dan, yaratıldığımız bahçeden, muhtemelen DNA’mızda var. Biliyorsunuz barışçıl bir ortama aitiz. Başladığımız yer orası. Hepimiz oraya dönmeyi istiyoruz. Dünyaya gönderildik ancak Dünya yaşamak için kolay bir yer olmayacaktı. Ve bugün ordular ve bankalar Dünyayı yönetirken, ‘Barış Treni’nin varacağı bir istasyon nazaranmiyorum. Zira şuan para ve güç üzerinden epey büyük bir denetim var. her neyse…

“AÇ OLANLARI DOYURUN” HADİSİ

Barış Treni Hz. Muhammed (S.A.V.)’in ‘Aç olanları doyurun’ hadisine uyarak insanları doyurmaya çalıştığım, barışı yaymaya çalıştığım bir teşebbüs haline geldi. Açsan nasıl barış ortasında olabilirsin? Bakın bu epeyce temel bir muhtaçlık. Yani elimizden geleni yapıyoruz. ‘Barış Treni’nin temsil ettiği eğitim ve hayırseverlik yolunda örnek olmaya çalışarak davamıza biroldukca istikametten takviye veriyorum.”

“BİLGİN var ise BUNUN DA ZEKATINI VERMEK ZORUNDASIN”

– Temel gaye hayır yapmak yani?

“Amaç hayır yapmak lakin eğitim de nazaranvlerimizden biri. Şayet alım var ise da bunun zekatını vermek zorundasın. Alımı de vereceksin. Bu da bir hayırdır.”

AKM’YE BÜYÜK ÖVGÜ: BİZE DE ÇOK İLHAM VERDİ

– Ankara Kültür Yolu Şenliği kapsamında konser vermeye geldiniz. İstanbul konseriniz de Atatürk Kültür Merkezi’nde oldu. Biz “AKM” diyoruz. Yeri beğendiniz mi?

“Çok hoştu. Sahne bir futbol alanı kadar büyüktü. O kadar büyüktü ki alanı daraltmak zorunda kaldık. Binanın kendisi de epeyce hoş. Bu bize de hayli ilham verdi. Türkiye’ye geldiğimizde ne kadar geliştiğini görüyoruz.

SEKSENLERDE İSTANBUL MAKÛS YÖNETİLİYORDU

1980’lerde İstanbul’da yürüdüğünüzde yürüyemezdiniz. Zira biroldukca kaldırım taşları kırıktı. Taşlar ve her şey bakımsız biçimdeydi. Biroldukça çocuk, Milenyum çocukları, o tarihten daha sonra doğanlar yada bilirsiniz 80’lerde doğanlar bu farkı ve artık nasıl göründüğünü bilmiyorlar. Daha fazla şey istiyoruz. Bu kadar gelişmiş olmasından keyifli olmalıyız.

“HZ. İBRAHİM’İN KABE’Yİ İNŞA EDERKEN ÇIKTIĞI MAKAMDAN İSMİNİ ALIYOR”

Bunları ilham verici buluyorum. Zira bizim de İngiltere’de ‘Maqam Center’ ismini verdiğimiz ve geliştirmeye çalıştığımız bir merkezimiz var. Burası Hazreti İbrahim’in Kabe’yi inşa ederken çıktığı makamdan ismini alıyor. Orayı hoş bir merkez haline getirmek istiyoruz ve Türkiye’de gördüğümüz binalardan ilham aldık. Ayrıyeten bize yardım eden Türk bir mimarımız da var.”