116 yaşında korona virüsü yendi

sable

New member
116 yaşında korona virüsü yendi

Asırlık çınar virüse karşı hayat uğraşını kazandı

İbrahim Karatay:

“Belki ikinci aşısı da yapılsaydı daha güzel atlatabilirdi”

ESKİŞEHİR – Koronavirüse yakalandıktan bir süre daha sonra Eskişehir Kent Hastanesi‘nde tedavi altına alınan 116 yaşındaki Ayşe Karatay, ağır bakım tedavisinin akabinde virüsü yenerek servise gönderildi.

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde yaşayan akrabalarını ziyarete gittikten daha sonra koronavirüse yakalanan 8 çocuk annesi 116 yaşındaki Ayşe Karatay, virüsle gayret kapsamında tedavi altına alındı. Emirdağ’da 1 hafta ağır bakımda kalan Karatay, çocuklarının müracaatının akabinde Eskişehir Kent Hastanesi’ne nakledildi. Kent hastanesinde de yaklaşık 2 hafta tedavi nazarann asırlık çınar, 3 haftalık ağır bakım sürecinin sonunda koronavirüsten kurtuldu. Ağır bakımdan çıkarılan 116 yaşındaki hastanın, ilerleyen yaşı ve hastalık daha sonrası meydana gelebilecek sıkıntılar niçiniyle hastanenin servisinde bir süre daha kalacağı öğrenildi. Hastanın oğlu İbrahim Karatay (60), annesine 1 doz Sinovac aşısı yaptırdıklarına dikkat çekerek, herkesi 2 doz aşı olmaya davet etti.

“Annem bunu atlattığı için hayli mutluyum”

Annesinin virüsü atlatarak güzelleşmeye başlamasından dolayı memnunluk duyduğunu lisana getiren İbrahim Karatay, “Annem 116 yaşında ve Covid-19’a yakalandı. 3 haftadır ağır bakımdaydı fakat atlattığını öğrendim. Artık olağan servise çıkacak. Sıhhati şu anda hayli yeterli, daha uyguna gidiyor. 1 doz Sinovac aşısı yaptırmıştı, 2’nci aşıyı yaptırmadı. Hastalığı kaptıktan daha sonra evvel Emirdağ’da yattı sonrasındasında Kent Hastanesi’ne geldik. Burada bakımları daha düzgün oldu. Çok mutluyuz, annem uyguna gidiyor. Annem bunu atlattığı için epeyce memnunum. İnşallah Allah daha da uzun ömürler verir. Tahminen ikinci aşısı da yapılsaydı daha uygun atlatabilirdi. Ben 2 doz aşımı oldum. Artık 3’üncüyü de olmayı düşünüyorum. Yurt haricinden gelen arkadaşlar fazlaca fazla ve aşı olmayanların hepsi de ağır bakımda. Aşı olanlar ise ayakta atlatıyor” biçiminde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Şevket Can Çikot