14 yıldan daha sonra geri adım: “Türküm, doğruyum, çalışkanım” demek yasaklandı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
14 yıldan daha sonra geri adım: “Türküm, doğruyum, çalışkanım” demek yasaklandı
Cumhuriyet daha gençlik senelerında, geleceği kurmanın tek yolunun aydınlanmayla olacağından emindi. Eğitim meşalesi de bu yolda en önde olacaktı. Türkiye has bir modelle Köy Enstitüleri kuruldu, ortasından fazlaca sayıda aydın yetişti. Enstitü mezunu öğretmenlerin ellerinin değdiği yerde yeni bir aydınlanma meşalesi yandı. Çok geçmedi, Enstitü’yü kuran Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç (Enstitü öğrencilerinin Tonguç babası) nazaranvden alındı. Artık Türkiye’de öteki bir periyoda geçiliyordu. Birinci kurban verilen yerlerden birisi eğitim olmuştu.

Gönen Köy Enstitüsü’nde okuyan Yoksul Baykurt, o değişimi şöyleki anlatıyor:

“Dünya inişli yokuşlu denir. Üçten dörde geçtik. Ankara’nın rüzgarları döndü. Yücel’i, Tonguç’u bakılırsavlerinden uzaklaştırdılar. Savaş bitti, bir öbür savaş başladı güya: Enstitülerde solculuk yapılıyormuş da, ziyanlı kitaplar okunuyormuş da, kız-erkek bir ortada okumak Türk töresine karşıtmış da; A! Aaa!. Kızlar evvel farklı sınıflara, daha sonra farklı enstitülere. Anlaşılmaz sıkılıklar başladı. Müdürümüz değişti, öğretmenler ayıklandı. Sık sık dolaplar aranıyor, kitaplarımız alınıyor. Enstitüleri kuranlar kötüleniyor.”

AKP’Lİ YILLAR

Türkiye’de eğitim hiç bir vakit dört başı mahmur olmadı. Fakat yürüyen bir sistem vardı.

AKP’nin iktidara gelmesiyle planlı bir biçimde, bilerek ve isteyerek eğitim alanında değişiklikler yapılmaya başlandı. birinci vakit içinderda Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın hafızasını oluşturan bin 300 yönetici AKP’nin bakanı Erkan Mumcu tarafınca nazaranvden alındı. Hafızasını kaybeden bakanlıkta Erkan Mumcu’nun Bakanlığı yalnızca dört ay sürdü.

2003 yılında bakılırsave gelen Hüseyin Çelik’in birinci işi öğretim programlarını değiştirmek oldu. Bu kıymetli atılım ders içeriklerinin sadeleştirildiği öne sürülen nedeninin gölgesinde kaldı. Eğitim kamuoyu önemli bir hazırlık periyodundan daha sonra yapılması gereken bu değişikliği sessiz bir biçimde izledi.

14 YILDAN daha sonra GERİ ADIM: YÜZDE 99.3’Ü ŞAD DEĞİL

Hüseyin Çelik periyodunun en önemli değişikliklerinden biri de “Birleşik Eğik El yazısı” oldu. Parmak gelişmenini tamamlamayan, temel dik yazı uygulamasında zorlanan, 6 yaşındaki çocuklarımıza birleşik eğik yazı dayatıldı. Tam 14 yıl boyunca çocuklarımız temel dik yazı ve birleşik eğik yazı ikileminden kurtulamadı.

Hüseyin Çelik’in aldığı kararla eğitim hayatını şekillendirmişti. 14 yıl daha sonra (23 Mayıs 2017) kürsüye bakan olarak çıkan İsmet Yılmaz, adeta geçmişin günahlarını reddederek yeni bir devrin başladığını deklare etti. AKP’de gelen bakan bundan evvelkinin başarısızlığını tarihin karanlık kalmasını umdukları sayfalarına gönderiyordu.

Yılmaz, “Gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren birinci okuma yazma eğitiminde el yazısı yerine dik temel harfler kullanılması sonucunı verdiklerini, çağın gerektirdiği bilgi, maharet ve pahaları vereceklerini, bunu yapabilmek için de çocuklarımıza okumayı ve yazmayı sevdirmemiz gerektiğini” söylemiş oldu.

Yaptırdıkları bir anketten bahseden Yılmaz, öğretmen, veli ve öğrencilerin yüzde 99,3’ünin bitişik eğik el yazısından şad olmadığını kaydetti ve “Öğrenciye dersi sevdirmenin başarıda en değerli kural olduğunu, bu niçinle değişiklik için karar verdiklerini” vurguladı.

Eğitim dünyasının yüzde 99.3’ünün şad olmadığını anlamak için tam 14 yıl geçirdiler. Yani Ulusal Eğitim çatışında eğitime başlayan bir öğrencinin bütün eğitim hayatından bile fazla bir zaman…

İsmet Yılmaz; ilimden gidilmeyen yolun sonunun karanlık olduğunu, evlatlarımızı hayata hazırlamak için çağın gerektirdiği bilgi, marifet ve kıymetleri vermemiz gerektiğini, bunu yapabilmek için de çocuklarımıza okumayı ve yazmayı sevdirmemiz gerektiğini söylüyordu.

Artık olan olmuş ve 14 defa 1,2 milyon öğrencinin geleceği karartılmıştı. Yılmaz’ın kelamları güya boşlukta asılı kalmıştı.

daha sonra liseler 4 yıla çıkarıldı. Liselerin 4 yıla çıkarılmasının tek sebebi çocuklarımızın işsizliğinin biraz daha ötelenmesiydi.

FETÖ BAKANLIKTAKİ ÖRGÜTLENMESİNİ TAMAMLADI

2009 yılında misyona gelen Nimet Baş, 2010 yılında Fatih Projesini başlattı. 8,5 milyar bütçeli proje yolsuzluk ve usulsüzlüklerle anılmaya devam etti. Bir arpa uzunluğu yol alınamadı. Çocuklara dağıtılan 1,4 milyon tabletin akıbeti merak konusu oldu. Fatih Projesini başlatan bürokratların neredeyse yarısı bakılırsavden alındı.

Tesirlerini yaşamaya devam ettiğimiz pandemi periyodundaki uzaktan öğretim sürecinde bile yalnızca 664 bin tablet dağıtılabildi.

Nimet Baş periyodunda Genel liseler, Anadolu liselerine dönüştürülmeye başlandı. Tabela değiştirmenin eğitime katkısı olmayacağını Bakanlık goremedi. FETÖ’cüler bu vakitte bakanlıkta örgütlenmelerinin doruğuna ulaştı.

200 YILLIK TECRÜBEMİZİ ARBEDE DÖVÜŞ DEĞİŞTİRDİLER: OKUL TERKLERİ ARTTI

2011 yılında bakılırsave gelen Ömer Dinçer, MEB’in teşkilat yapısını yerle bir etti. İkinci atak olarak 4+4+4 eğitim modeli hengame dövüş Meclis’te kabul edildi. 60 aylık çocuklarımız zorla okula başlatıldı. Milyonlarca çocuğumuz okula ahenk sağlayamadı, okuma yazma öğrenemedi, okul terkleri arttı. Okullaşma oranları düşmeye başladı. 200 yıldan beri devam ettirdiğimiz 5 yıllık ilkokul tecrübemiz bitmiş oldurildi. Eğitim kademeli hale getirildi.

MEDRESE, SIBYAN MEKTEBİ PERİYODU

bu vakitte TCK 263 değiştirildi. Yasaya ters okul açmanın mahpus cezası kaldırıldı. Yasa dışı yapılara, “buyurun meydan sizin” dendi.

Merdiven altı kelamda okul sayıları olağanüstü arttı. Medrese, sıbyan mektebi ismi altında yapılar türedi. bu vakitte bir öteki atılım daha yapıldı. Ulusal bayramların statlarda kutlanması yasaklandı. MEB’in Kur’an Kurslarını denetleme nazaranvine son verilerek kurslardaki yaş sonu kaldırıldı. Ve 2018 yılında 0-4 yaş aralığında 16 bin 370 bebek Kur’an Kursuna kaydedildi.

SİSTEMİ DEĞİŞTİRDİ BAKANLIĞA OTURDU

Sahneye çıkma sırası Nabi Avcı’ya geldi…

Ömer Dinçer nazaranvini yapmıştı. Artık MEB’in başına topluma daha hoş gözükecek birinin geçmesi lazımdı. 4+4+4’ün meclisteki görüşmeleri esnasında yarım saatte teklifin komiteden geçmesini sağlayan Nabi Avcı, 2013 yılında bakan koltuğuna oturdu.

4+4+4’ün meclisten geçmesini sağlayan Nabi Avcı’nın önünde dershaneler üzere kıymetli bir sorun vardı. MEB dershaneleri kapatmak için önemli bir hazırlık yaptı. Ülke genelindeki dershanelerdeki toplam öğrenci sayısının neredeyse üçte ikisi FETÖ’nün dershanelerine kayıtlıydı. 6528 sayılı yasa ile dershaneler kapatıldı. Ayrıyeten bu Kanunla yaklaşık 40 bin MEB yöneticisi nazaranvden alındı.

MEB’de vazifeden alınmayan tek bürokrat bakanlık tarihli son müsteşar olan Yusuf Tekin olmuştu. Yusuf Tekin kendisi hariç MEB’in tüm yöneticilerinin bakılırsavden alınmasını başarmıştı. daha sonraki senelerda Yusuf Tekin, rektör olabilmesi için kendisine çıkarılan özel kanun niçiniyle MEB’in “Harika Çocuğu”, olarak anılmaya başlanacaktı. (Bu mevzuyu daha sonraki yazılarımda detaylandıracağım.)

MEB’İN KOLONLARINI YIKTILAR: “TÜRKÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM” DEMEK YASAK

Milliyetçi, muhafazakar son müsteşar devrinde Andımız da kaldırılarak, okullarda “Türküm, doğruyum, çalışkanım” demek yasaklandı.

Türklük, doğruluk, çalışkanlık… Nabi Avcı ve Yusuf Tekin periyodunda devreye sokulan planlar MEB’in ana kolonlarını yıktı. Proje okulu diye uydurdukları sistem için Nabi Avcı, Meclis’te “sayıları 10-15’i geçmeyecek” demişti. Proje okullarının sayısı 2 bini geçti.

Neredeyse 100 bin öğretmen yalnızca Bakan onayı ile atanmaya başlandı. Emel hasıl olmuş, müdür, müdür yardımcısı ve öğretmen atamalarında keyfi uygulama devri başlatılmış oldu.

TARİKATLAR SORGUSUZ SUALSİZ OKULA GİRDİ

bir daha bu vakitte toplumsal aktiflik yönetmeliğinde değişiklik yapılarak tarikat ve cemaatlerin uzantısı vakıf-derneklerin okullara sorgusuz sualsiz girmelerinin önü açıldı. Öğretmenlerin yetkileri bu vakıf ve derneklere devredildi.

DEVLET OKULLARI SABUN BULAMAZKEN ÖZEL OKULLARA 6 MİLYAR TL AKTARILDI

Ayrıyeten özel okullara giden öğrenciler için dayanak uygulaması devreye sokuldu. Devlet okulları sabun bulamazken, 5 yılda yaklaşık 6 milyar TL özel okullara aktarıldı.

Okullarımızda başıboşluk alıp gittiyse, öğretmenler müdürlerin insafına terk edildiyse bunun iki sorumlusu bulunuyor: Nabi Avcı ve Yusuf Tekin…

Zira bu vakitte MEB’in teftiş sistemi sayısız değişiklik yapılarak yerle bir edildi. Ders kontrolüne son verildi.

Unutmadan belirtmeliyim, dershaneler resmen kapatılmış olsa da yalnızca tabela değişikliğine gidildi. Ve dershaneler Temel Lise ismi altında faaliyetlerine devam etti. Hülasa; Nabi Avcı ve Yusuf Tekin epeyce iş yaptı!

Nabi Avcı’ya “hizmetlerinden” dolayı teşekkür edildi ve yerine 2016 yılının Mayıs ayında İsmet Yılmaz getirildi. Yusuf Tekin’in de yapacakları bitmemiş olmalı ki bakılırsavine devam etti. Nabi Avcı’yla küs ayrıldıkları MEB koridorlarında kulaktan kulağa fısıldandı.

İsmet Yılmaz periyodunda birinci iş olarak Türkiye Maarif Vakfı Kuruldu. MEB’in bütçesinden milyonlar bu vakfa aktarıldı. Türkiye Maarif Vakfı dünya genelinde FETÖ’ye ilişkin okulları kendi bünyesine almaya başladı. Bu açıdan değerlendirildiğinde FETÖ’nün milletlerarası eğitim alanındaki tesiri azaltılmaya başlandı.

ALADAĞLARIN, KARAMANLARIN KAPISI ARALANDI

Ayrıyeten, kontratlı öğretmenlik uygulamasına geçildi. Münasebet olarak da, öğretmenlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine kısa vadeli çalışmaları gösterildi. Öğretmenlerin iş teminatı kaldırılırken, teşvik edilmeleri akla dahi gelmedi. Vakıf ve derneklerle tesirli protokoller bu vakitte yapıldı. bu vakitte özel kesime ve şahıslara ortaokul seviyesinde yurt açma müsaadesi verildi. Tarikat ve cemaatlerin ekmeğine yağ sürüldü. Yeni Aladağların, Karamanların kapısı aralandı.

Bu düzenlemeye dikkat çekmek istiyorum. Ortaokul seviyesinde yurt açma ytesirinin şahıslara ve hukukî bireylere verilmesi son derece sakıncalıdır. Bu yaş kümesinde bulunan çocuklarımızın devlet tarafınca korunması ve kollanması daha gerçek bir uygulama olacaktır. Bu yönetmelik değişikliğine dava açılsa da iptal sonucu çıkmamıştır.

VAKIFLARA TAŞINMAZ TAHSİSİNİN ÖNÜNÜ AÇTI

Öte yandan İsmet Yılmaz periyodunda okullara mescit açma zaruriliği getirildi. Ayrıyeten “Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim Ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine Ait Yönetmelik” yayımlandı.

Bugün epey tartışılan TÜGVA, TÜRGEV üzere vakıf ve derneklere taşınmaz tahsisinin önü açıldı. TEOG kaldırıldı. Liselere giriş ve üniversitelere giriş sistemi değiştirildi.

Bir Ulusal Eğitim Bakanının en son söyleyeceği cümleyi İsmet Yılmaz TEOG’un kaldırıldığını açıklarken söyleyiverdi. aslına bakarsanız TEOG’un kaldırıldığını bir taksi durağında öğrenmişti. bu biçimdece okullarımız nitelikli-niteliksiz formunda ikiye ayrıldı.

BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI DEVRİ

Ve Ziya Selçuk dönemi…

Ziya Hoca’nın bakan olması eğitim kamuoyunda olağanüstü bir güzel görü ile karşılandı. Muhalefet partileri bile Selçuk’a kredi açtı. Fakat Ziya Selçuk’un birinci işi Danıştay’ın Andımız sonucuna itiraz etmek oldu. İtiraz dilekçesinde de Andımızla ilgili zehir zemberek sözlere yer verildi.

Ayrıyeten 2023 Vizyon Evrakını hazırladı. MEB’in hazırladığı vizyon evrakını bir daha MEB’in öğretmenlerine anlatması için kimi akademisyenlere milyonlar verildi.

Ziya Selçuk, öğretmen ve öğrencilerle, basına yansıdığı kadarıyla olumlu bağlantılar kurdu. En yeterli yaptığı iş toplumsal medyayı sistemli kullanmak oldu. Anılarımızda kartopu oynarken çekilmiş fotoğraflarından öteki hiç bir şey kalmadı. Onun periyodunda 1 buçuk yıl okullarımız kapalı kaldı. Yaptığı ve yapamadığı atamaların neredeyse tamamı tartışıldı.

ÖĞRENCİLER TABLET BEKLERKEN KAPALI OKULLARA TASARIM ATÖLYELERİ AÇTI

Salgın devrinde tablet ve bilgisayar muhtaçlığı varken kapalı okullarımıza bol ölçüde tasarım ve marifet atölyeleri açıldı. Bu sıkıntı bakanlık içerisinde kıymetli bir sıkıntı olarak tarihin tozlu raflarına kaldırıldı.

Ziya Selçuk salgın devrinde 2 milyon öğrenciye ulaşamadıklarını, 1 milyonuna ise hiç ulaşamadıklarını itiraf etti. MEB ile TÜGVA içinde süresiz protokol imzalandı. Mahkeme kararlarına karşın bu protokoller iptal edilmedi.

Ulusal Eğitim Bakanı, MEB bütçesi içerisinde işçi maaşlarının önemli bir yük olduğunu tabir etti. Takım kuramadı, bakan üzere değil bürokrat üzere hareket etti. Kimi bürokratların tesirinde kalınca yol arkadaşlarından farklı düştü. Kardeşinin idare şurasında olduğu şirketlerin MEB’e bağlı özel okullarla bağı ayyuka çıkınca vazifeden affını istedi.

SON BAKAN SAHNEDE: MİSYONDAN ALMA FIRTINASI

Ve artık koltukta son Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer var. Onun devri başladı…

Basınla ve toplumsal medya ile pek içli dışlı olmadığını ispatladı. nazaranve başladığı günden bu yana MEB’de bakılırsavden alma fırtınası yaşandı. 19 yıllık AKP iktidarında bakılırsavden almalar konusunda Mahmut Hoca’nın suratına kimse yetişemedi.

Okulları açık tutma inadı olduğunu ortaya koydu. Kâfi önlem alma konusunda suratı davranamadı. Kâfi önlem alınmaması niçiniyle, okulların tam kapasite eğitim öğretime başlaması yeterli mi oldu, makûs mü oldu bir tartışma aldı başını gitti. Okullardaki hadise sayıları patladı. Kısa mühlet içerisinde kimin haklı olduğu ortaya çıkaracak üzere.

Mahmut Özer biraz derinden ve sessiz ilerliyor. vazifeden almalar ve yeni bürokratların atanması eğitim kamuoyunu ikiye böldü. Birtakım atamalar fazlaca isabetli bulunurken, kimileri da bilhassa bürokratlar tarafınca eleştirildi.

Şura sonucu tam bir hazırlık devri yapılmadan alındı. Tüm paydaşlarla işbirliği yapılması pas geçildi.

Mahmut Özer’in yapacağı en kıymetli işlerin başında liyakatin bir daha tesis edilmesi gerekiyor. Bu sistemde Bakan kim olursa olsun, tablo değişeceğe benzemiyor.

Üstte yaptığım tespitlerin içeriği ile ilgili değerlendirmeyi siz okurlara bırakıyorum. Eğitim alanında niye başarısız olduğumuzu yıllardır yazıyoruz. Artık kelamın bittiği yerdeyiz. AKP iktidarı ideolojik dayatmadan, adam kayırmacılıktan, yandaş sendika ve üyelerini korumaktan, çocuklarımızı ayrıştırmaktan vazgeçmediği sürece eğitimde daha epeyce nesil kaybedeceğimiz ortadadır.

Yazıya, öğretmen Yoksul Baykurt’la başlamıştık. bir daha onunla bitirelim:

“…Cumhuriyet beni götürdü, açtığı Köy Enstitüsünde eğitti, öğretmen yaptı, elime kalem verdi, yurdun muharrirleri ortasına kattı. Artık düşünüyorum, yokluktan geliyorum. Cumhuriyete şüphesiz teşekkür ediyorum, fakat onun için ölmüyorum. Müellifin vazifesi şakşakcılık değildir. O devlet on yıl daha sonra gericileri sevindirmek için okuduğum Köy Enstitülerini kapattı. Nasıl yapalım da bu devlet tekrar o devlet olsun, diğer fakir köy çocukları da kanatlansın…”

Evet, bütün sıkıntımız bu: “Nasıl yapalım da bu devlet yine o devlet olsun, diğer fakir köy çocukları da kanatlansın.”

Bir 19 yılı daha kaybetmemek için tüm paydaşlarla bir arada toplumsal uzlaşı yoluyla tahlil arayışı içerisine girilmekten öteki dermanımız kalmadı…

Ali Taştan

ALINTIDIR