33 kilo verdi, yeni bir hayata başladı

sable

New member
İZMİR (DHA) – İZMİR’de yaşayan ve meskenine girebilmek için her gün onlarca basamak çıkmak zorunda kalan 110 kilo tartısındaki öğretmen Ruhsar Tümay Gürz, o basamakları çıkarken kalbinin sıkıştığını hissetmeye başladığında oğlunu düşündü ve bu gidişata bir son vermeye karar verdi. Tüp mide ameliyatı ile yalnızca 4 ayda 33 kilo veren Gürz, bir anda orijinal bir manzaraya kavuştu.

İzmir‘de özel bir okulda İngilizce Öğretmeni olarak bakılırsav yapan 1 çocuk annesi Ruhsar Tümay Gürz’ün başı, hayatının bir hayli devrinde kilolarıyla sıkıntıdaydı. Pandemi niçiniyle meskende kaldığı devirde ise 110 kiloya kadar çıktı. Kilo vermek için diyet ve spor yapan Gürz, bir türlü kilo veremedi. Fizikî manzarasından duyduğu rahatsızlığa bir de sıhhat sorunları eklenen genç bayanın ‘artık yeter’ dediği nokta ise asansör olmadığı için konutuna merdivenlerden yürüyerek çıkarken yaşadığı yorgunluk ve kalbinde hissettiği sıkışma oldu.

‘KISIR DÖNGÜYE GİRMİŞTİM’

Kilolu olduğu devirde her ne yaparsa yapsın epey çabuk yorulduğunu anlatan Gürz, “Sürekli tatlı yeme isteği duyuyordum. Yedikçe kilo alıyordum. Kilo aldıkça da gerilimli hissediyordum. Bir oğlum var. Meskende ona yetişmeye çalışmak ve okulda öğretmenlik yapmak beni epeyce yoruyordu. Yoruldukça daha fazla uyuyordum. Tam bir kısır döngüye girmiştim. Asansör olmadığından konutuma merdivenlerden çıkarken kalbimin sıkışmaya başladığını hissettiğimde ise bu gidişata son vermek gerektiğini anladım zira fazlaca sevdiğim bir oğlum vardı, onu düşündüm. Tüp mide ameliyatı olmaya karar verdim” dedi.’TÜM KURALLARA UYDUM’

Medicana International İzmir Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol’un gerçekleştirdiği tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı olan Gürz, “Ameliyattan daha sonra ağrı yaşamadım. daha sonrasında uymam gereken kurallar olduğunu biliyordum. Yediklerime hayli dikkat ettim, yürüyüşlerimi aksatmadım. Gün geçtikçe küçüldüğümü hissettim. Artık giyemediğim giysileri giyebiliyorum. Merdiven çıkarken herkes kadar yoruluyorum, kalbim sıkışmıyor. Ortadan 4 ay geçti ve 33 kilo verdim. Aynaya baktığımda başka yarımın gittiğini hissediyorum bu beni fazlaca keyifli ediyor. Artık yorulmuyorum, daha dinç uyanıyorum. Uykum tertibe girdi. Beni en çok keyifli eden ise oğluma ve öğrencilerime yorulmadan vakit ayırabilmek. Oğlumla bisiklete binmek ise epeyce keyifli. Şimdiki gayem ise 65 kiloya düşmek. Emin adımlarla gayeme ilerliyorum” tabirlerini kullandı.’OBEZİTE ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIK’

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Varlık Erol, “Hastamız bize başvurduğunda yapılan denetimlerde beden kitle indeksinin 40’ın üzerinde olduğunu gördük. Gerçekleştirdiğimiz sleeve gastrektomi ameliyatı ile midesinin değerli bir kısmını aldık. Şu an ortadan 4 ay geçti, hastamız 33 kilo verdi ve vermeye de devam edecek” dedi. Tüp mide ameliyatının insan anatomisine saygılı bir ameliyat olduğunu lisana getiren Doç. Dr. Erol, “Organların işlevlerine rastgele bir ziyan vermiyor. Hasta da ahenk sağladığı sürece başarılı sonuçlar alıyoruz. Obezite başlı başına bir hastalık aslında lakin şeker, tansiyon, kalp damar rahatsızlıkları ve uyku apnesi üzere pek fazlaca hastalığın da niçini. Dünya Sıhhat Örgütü datalarına bakılırsa önlenebilir hastalıklar içinde sigaradan daha sonra 2. sırada. Obezitenin en tesirli tedavi formülü ise cerrahi. Bu niçinle hastalarımıza öneriyoruz” diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri