5 yaşına kadar konuşamadı, artık yazmayı öğrendi

sable

New member
5 yaşına kadar konuşamadı, artık yazmayı öğrendi

Gelişim geriliği sebebiyle 5 yaşına kadar konuşamayan İlker, aldığı eğitim ile artık hem konuşuyor, hem okuyor birebir vakitte yazıyor

KOCAELİ – Gelişim geriliği sebebiyle konuşamayan 11 yaşındaki İlker Yasin, aldığı eğitim yardımıyla 5 yaşında birinci sözlerini söylemiş oldu. Hayvan terapisi ve kişisel eğitim yardımıyla gün geçtikçe gelişen İlker, artık okuyor ve yazıyor.

11 yaşındaki İlker Yasin Turan’ın ailesi, konuşma çağına geldiği vakit çocuklarının konuşamadığını fark etti. Bu müddet ortasında isteklerini elleriyle anlatmaya çalışan İlker Turan, sonlu haller sergileye başlayınca aile, hekimlerin kapısını çaldı. Hekimler birinci vakit içinderda aileye, tembelliğe alıştığı için konuşamadığını söylemiş oldu. Lakin yapılan ayrıntılı testlerde İlker Yasin Turan’a gelişim geriliği teşhisi konuldu.

Hayvan terapisinin kıymeti

Turan ailesi akabinde ise Başiskele ilçesinde bulunan Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kapısını çaldı. 4 yaşında eğitim almaya başlayan İlker, en evvel ailesinin olumlu takviyesi, öğretmenlerinin yaklaşımı, hayvan terapisi ve tabiat ile iç içe eğitim yardımıyla 5 yaşında birinci sözünü söylemiş oldu. Aile ise o anlarda sevince boğuldu. İlker’in gelişmenini anlatan teyze Rabia İtmiş, “İlker konuşamayan bir çocuktu. Çok sonluydu, elleriyle bir şey anlatmaya çalışıyordu. Anlamayınca etrafta bulduğu her şeyi bize fırlatıyordu. Buraya başladığımızda epeyce geliştiğini gördük. Tek tek söz, akabinde cümle kurdu. Okuma yazma öğrenmeye başladığını da görür görmez hayli keyifli olduk. Gelişim geriliği var. Okuma yaşına geldiği vakit konuşamadığını anladık. Doktora gitmeye karar verdik. hiç bir hastalığı olmadığını, el hareketlerine alıştığı için tembellik yaptığını söylemiş olduler bize. ‘Üzerine gidin’ dediler. Gelişim geriliği olduğunu söylemiş olduler. 4 yaşında buraya geldik, bir sene dolmadan tek tek söz söylemeye başladı. İlik sözlerini duymak, fazlaca diğer bir şeydi” dedi.

“Akranları tarafınca dışlanıyordu”

Fizyoterapist Işık Beyza Bekler ise, “İlker bize geldiğinde 4 yaşındaydı. hiç bir biçimde konuşamıyordu. İstediklerini çoklukla el hareketleri ile belirli ediyordu. Anlamadığımız vakit davranış sorunları gösterebiliyordu. Akranları tarafınca dışlanıyordu. 7 yıldır kurumumuzda. Şu anda fazlaca hoş biçimde konuşabiliyor, hayvanlarla hayli hoş arkadaşlık kuruyor. İstediklerini tabir edebiliyor. Çocuklar ile etkileşime geçip, hayvanlarla oynayabiliyor. Burada bilhassa ferdi eğitime yoğunluk verdik. Konuşma, kendini tabir etme, temel marifetlerimiz yükseldi. At terapisi ile bir arada beden farkındalığımız arttı. bu türlü devam ediyoruz” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Cihan Atik – Son Dakika Haberleri