“7. Alemlere Rahmet Memleketler arası Kısa Sinema Festivali” mükafatları sahiplerini buldu

Perez

Global Mod
Global Mod
Anadolu Ajansının ”Global İrtibat Ortağı” olduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün takviyesiyle gerçekleştirilen şenliğin kapanış programına konuk olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, sinemanın kültür transferinde kıymetli bir araç olduğuna işaret ederek, Türk sinemasından üretimlerin 152 ülkede gösterimde olduğunu belirtti.

Demircan, sinemanın cümbüş aracından öte bir öğrenme aracı olduğunun altını çizerek, şöyleki konuştu:

“Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz 63 yıl dünyayı şereflendirmiştir. İnsanlıkla fiziken beraberliği epeyce kısa sürmüş. ömrü tanım ederken dün, bugün ve yarın, üç günle tanım ederiz. Bütün günlerimiz bu üç güne sığar. Efendimiz kısa dünya ömründe, sonu olmayan bir dünyanın temellerini atmış. Biz ümmetine kısacık üç günümüze alemleri sığdırabilmeyi öğretmiş. Bu dünyada elbet her şey kısa. Hem Efendimizden ilham alan birebir vakitte saniyeye sonsuzluk sığdırma çabasında olan bütün iştirakçileri tebrik ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yalnızca yanınızda değil, hikayenizin ortasında olduğumuzdan berhudarız, siz de berhudar olun. Yarışa katılan her arkadaşımızı ve müsabakayı organize eden arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.”

Siyer Vakfı kurucusu, araştırmacı-yazar Muhammed Emin Yıldırım da şenlik kapsamında yapılan tüm çalışmaları önemsediğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“İnşallah bir daha asli kodlarımıza gideceğiz, az konuşacağız, epeyce iş yapacağız. Çok hoş bedeller ortaya koyacağız. Sırtımızı yasladığımız bu medeniyet ve bu medeniyetimizin muallimi olan, alemlere rahmet o kutlu Elçi’nin cihana bıraktığı bildirileri, yoksun yüreklere duyurmak ismine elimizden gelen çabası ve çabayı ortaya koyacağız. Allah bu mevzuda uğraş gösteren tüm kardeşlerimin yar ve yardımcısı olsun. Ağır bir çalışma ile 7 aydır neler yaptıklarına ben de şahidim. Umuyorum ki bu çalışmalardan inşallah hoş şeyler çıkacak.”

Şenlik Yöneticisi Cemil Nazlı ise 7 aylık ağır bir çalışma ile şenliği bitirmenin memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirerek, kendilerine dayanak veren herkese teşekkür etti.

Ulusal ve memleketler arası kategorilerde mükafatlar

Şenliğin yedinci yılında 65 farklı ülkeden 568 eser yarışa müracaat yaptı. Yarış kapsamında toplamda 300 bin lira ödül dağıtıldı.

Bu yıl şenlikte “Vefa Ödülü”, Ayşe Şasa ismine Şenlik Müşavere Heyeti Lideri Atalay Taşdiken tarafınca şenliğe aralıksız 7 yıldır sinemalarıyla katılan Bilal Çimrin’e takdim edildi.

Şenliğin “Ulusal Bölümü”nde “En Güzel Ulusal Belgesel” mükafatını “Tülütabaklar Ölümsüz Kahramanlar” isimli üretimiyle Yasin Öztürk, “En Güzel Ulusal Kurmaca” mükafatını ise “Bir Irmak Kıyısında” sinemasıyla Muhammed Furkan Daşbilek aldı.

“Uluslararası Bölüm”de ise “Uluslararası En Yeterli Kısa Animasyon”, Belarus’tan yarışa katılan Natalia Darvina’ın “Good Wolf” isimli üretimi seçildi.

“En Güzel Kısa Belgesel” mükafatı Kırgızistan’dan “Meerman” isimli sinemasıyla Aikol Nurlanbek Uulu’ya verildi. Yarış dışı “Jüri Özel Ödülü”ne de Mısır’dan “Rayhan’ın İnançlı Cenneti” isimli imaliyle direktör Mohmed Fathi bedel görüldü.

“Uluslararası En Âlâ Kurmaca Kısa Sinema Ödülü”nü ise Rusya’dan yarışa katılan Ignat Bagirov’un “Flowers for You” isimli sineması kazandı.

Şenlik kapsamında “Son Taslak Proje Geliştirme Ödülleri”, “Karayazı” ile senarist Ahmet Duvar’a, “The Work” projesi ile Davron Tadjiev’e ve “Bir Dolap Tozlu Uzay Elbisesi” ile Ahmet Furkan Arslan’a takdim edildi.

Kısa Sinema Üretim Takviye Finalistleri ise “Kara Tavuk” isimli projesiyle Zeynep İncetekin, “654 Gram” ile Ömer Dişbudak ve “Geyik” ile Mehmet Selim Gök seçildi.

KAYNAK: AA