Abel Ödülü 2024, Michel Talagrand tarafından evrenin rastgeleliği üzerine yapılan çalışmalarla kazanıldı

Tuncer

New member
Bir Fransız matematikçi, evrendeki rastlantısallığın (kumsala çarpan okyanus dalgalarının yüksekliği, bebeklerin ağırlığı, denizdeki iniş ve çıkışlar) anlaşılmasındaki ilerlemelerinden ötürü, Nobel Ödülü'nün matematiksel eşdeğeri olan bu yılki Abel Ödülü'nün sahibi oldu. borsa – Matematiksel fizik ve istatistikte kullanım alanı bulan çalışma.

Abel Ödülü'nü veren Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi, Çarşamba sabahı kazananın, Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nde eski bir araştırmacı olan 72 yaşındaki Michel Talagrand olduğunu duyurdu.

Akademi ödül töreninde, “Talagrand, çalışmaları olasılık teorisini, fonksiyonel analizi ve istatistikleri dönüştüren olağanüstü üretken bir matematikçidir” dedi. “Araştırmaları, yeni matematik teorileri geliştirirken ilginç problemleri en temel düzeylerinde anlama arzusuyla karakterize ediliyor.”

Dr. Talagrand 7,5 milyon Norveç kronu veya yaklaşık 700.000 dolar alacak. Bu paranın, 2019 yılında bir diğer prestijli ödül olan Shaw Ödülü için kazandığı parayla birlikte “matematiğin en sevdiğim alanlarında” yeni bir ödüle gideceğini söyledi.

15 yaşında bir çocuk olarak hastanede geçirdiği bir ay boyunca matematik becerilerini geliştirdi. On yıl önce, genetik bir bozukluk nedeniyle retinanın ayrılması nedeniyle sağ gözü kör olmuştu. Daha sonra sol gözünün retinası da ayrıldı. Üniversitede matematik öğretmeni olan babası, gözleri bağlıyken ona matematik öğretti.

“Soyutlamanın gücünü bu şekilde öğrendim” diye yazdı Dr. Shaw Ödülü için bir otobiyografide Talagrand.

O zamana kadar ortalama bir öğrenciydi. “Travma beni hâlâ şaşırtan şekillerde farklı bir insan yaptı” diye yazdı. “Okula döndüğümde mükemmel bir öğrenciydim, en azından matematik ve fizikte.”

Alternatif bir evrende Dr. Talagrand hiçbir araştırma yapmayan bir lise öğretmeni olarak kalmış olabilir. Ancak aynı zamanda Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'ne doktora derecesi gerektirmeyen bir pozisyon için de başvurdu.

1974 yılında işe alındı ve 2017 yılında emekli olana kadar merkezde kaldı. (Doktora derecesini 1977 yılında Paris VI Üniversitesi'nden aldı.)

Abel Komitesi Dr. Talagrand.

Bunlardan biri ölçümlerin rastgele dalgalandığı stokastik süreçler (sıcaklıklar, nehirdeki su seviyeleri, piyasa dalgalanmaları) içerir. Dr. Talagrand, bu tür rastgele ölçümlerin maksimumunun nasıl tahmin edileceğini araştırdı. Örneğin, nehir kenarında ev inşa eden biri, su baskını olasılığının ne olduğunu bilmek isteyebilir.

Ödül komitesi başkanı Helge Holden, “Nehir seviyesine zaman içinde gelişen stokastik bir süreç olarak bakıyorsunuz ve bu seviyenin 25 yıllık bir süre içinde ulaşabileceği maksimum değeri belirlemek istiyorsunuz” dedi.

Doğru bir hesaplama inanılmaz derecede karmaşıktır, ancak Dr. Talagrand'ın istatistiksel yöntemleri, araştırmaya başladığında beklediğinden daha iyi, iyi tahminler üretebildi.

“Bu durumda evrenin çok güzel olduğu ortaya çıktı” dedi Dr. Talagrand. “Olabildiğince basit.”

Princeton Üniversitesi'nden matematik profesörü Assaf Naor, Dr. Talagrand, rastgele ölçümler hakkında söylenebilecekleri analiz etmek için geometriden gelen fikirleri kullanabildi.

“Bu çok dikkate değer bir bağlantı” dedi Dr. Naor.

Teknolojinin yaygın olduğunu söyleyen Dr. Naor. “Bunun kolay olduğunu söylemiyorum ama onun tarifini takip edip başarılı olursan gerçeği öğreneceğini biliyorsun.”

Abel Komitesi tarafından vurgulanan ikinci alan, Dr. Talagrand, rastgele süreçlerde bir dereceye kadar öngörülebilirliğin olduğunu göstermeye yardımcı oldu. Basit bir örnek, yazı ve tura şansının yüzde 50 olduğu bir yazı tura atmaktır. Yazı tura iki kez atıldığında, yazı tura sayısının beklenen değeri bir olur. Ancak vakaların yarısında sonuç beklenen değerden mümkün olduğunca uzak olacaktır – sıfır veya iki.

Yazı tura 1000 kez çevirdiğinizde sonuç beklenen değere çok daha yakın olacaktır. Önceki Shaw Ödülü'ne eşlik eden bir makale, kişi sayısının 450 ile 550 arasına düşme olasılığının yaklaşık yüzde 99,7 olduğuna dikkat çekti; Sayının 600'den fazla olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Aynı şey, farklı büyüklükteki eşyaları tutmak için gereken konteyner sayısı veya seyahat eden bir satıcının birkaç farklı şehre gidebileceği en kısa mesafe gibi daha karmaşık problemler için de geçerlidir.

Daha sonra Dr. Talagrand'ı, bireysel mıknatıslar arasında karmaşık bir etkileşimi içeren, döner camlar adı verilen bir fizik problemi için kullandık; döner camın bir örneği, bakır atomlarından oluşan bir kafes içinde rastgele karıştırılmış demir atomları olabilir. Fizikçi Giorgio Parisi, sezgilerine dayanarak bu düzensiz manyetik malzemelerin nasıl davranması gerektiğine dair ayrıntılı bir açıklama geliştirdi.

“Bunun bir matematikçi için hiçbir anlamı yok” dedi Dr. Talagrand'ın sunduğu gerekçe üzerine Dr. Parisi kullandı.

Matematikçiler Dr. Parisis döner gözlüklerini bulmak için Dr. Talagrand'ı denemek için. “'Tamam, çözmeyeceğim ama denemekle kaybedecek bir şey yok' diyorum” dedi.

Başarısız geçen beş yılın ardından, sağlam kanıtlara yol açan basit bir gözlem yaptı: Dr. Parisi haklıydı.

“Çözümün o kadar da zor olmadığı ortaya çıktı” dedi Dr. Talagrand. “Ama elbette sabah kalkıp öğrenemezdin. Çok mütevazı bir çalışma olsa gerek.”

Dr. Parisi, spin cam çalışmasıyla 2021 Nobel Fizik Ödülü'nü aldı.

Sorunlar için Dr. Talagrand sorunu kendi başına çözemediği için çözebilen herkese para teklif etti. Web sitesinde “Fiyatlarımla zengin olun” diyor ve beş sorunu sıralıyor. Bunlardan Bernoulli varsayımı olarak bilinen biri aslında 2012 yılında çözüldü ve Dr. Talagrand, kanıtı sağlayan iki matematikçiye 5.000 dolar ödül ödedi.

“On yılı aşkın bir süredir bunun üzerinde sürekli çalışıyorum ama çözemedim” dedi Dr. Talagrand. “Şimdiye kadar gördüğüm en muhteşem matematik eseri. Sorunu çözdüklerinde gerçekten çok mutlu oldum çünkü bu kadar zor bir şeyi asla yapamazdım.”

Ödüller kamuya açıklanmadan önce öğrenen Nobel ödüllülerin aksine, Abel ödül sahipleri haberi birkaç gün önceden, genellikle daha önce sırrı açıklanmış meslektaşlarından alıyor.

“Bilen insanlar küçük, hoş bir tuzak kurdular” dedi Dr. Talagrand, bir telefon görüşmesi hilesine atıfta bulunarak kendisini Abel Ödülü ile ilgili haberler hakkında bilgilendirme talebinde bulundu.

“Bunu duyduğumda aklım yaklaşık beş saniye boyunca tamamen boşaldı” dedi Dr. Talagrand bir röportajda. “Uzaylı gemisinin Beyaz Saray'ın önüne indiğini görseydim bu kadar şaşırmazdım.”