“Barbie”yi izleyin ve ölümü düşünün

Tuncer

New member
Gerçekten “Barbie”yi sevmeyi bekliyordum. Filmlerden gururlu ve mütevazi bir zevke sahip biri olarak, genellikle yaz aylarında gişe rekorları kıran büyük patlamış mısır filmlerine bayılırım ve tanıdığım her Y kuşağı kadını bunun bir pop nostalji başyapıtı olduğunu düşünüyor gibiydi. Bu hafta nihayet filmi izlemeye oturduğumda harika bir sanat eseri beklemiyordum ama muhtemelen harika birkaç saat geçireceğimi düşündüm.

Bunun yerine huzursuz ve hayal kırıklığı içinde oradan ayrıldım: Hikâyede bana son derece yanlış gelen bir şey vardı ama ne olduğunu açıklayamıyordum.

İtirazlarım ancak Londra’daki Almeida Tiyatrosu’nda Sam Holcroft’un mükemmel yeni oyunu A Mirror’ı gördüğümde netleşti.

Oyun, oyunların ve edebiyatın katı sansüre tabi olduğu kurgusal totaliter bir rejimde geçiyor. Genç ve hevesli bir oyun yazarı olan Sayın Çelik Adem adlı kıdemli bir sansür görevlisi, bunun nedeninin hükümetin tiyatroya saygı duymaması olmadığını açıklıyor. Daha doğrusu, hikayelerin insanların dünyaya bakışını şekillendirme ve onu nasıl değiştirebileceklerini hayal etmelerine yardımcı olma gücünü bildiğindendir.

Sayın Çelik’in hedefi, hayal gücünü sınırlamak için özenle hazırlanmış bir sanat yaratmaktır: gerçekliğin yalnızca rejimin insanlara göstermek istediği versiyonunu sunmak ve yalnızca insanlarda istediği duyguları uyandırmaktır.

Ancak Adem bu görevde başarısız olmaya devam ediyor. Her zaman komik ama giderek tehlikeli hale gelen oyunları, izleyiciyi gerçeği gözden kaçırmak yerine gerçekle yüzleşmeye sürekli ikna ediyor.

“Barbie”de olay örgüsü, Margot Robbie’nin canlandırdığı basmakalıp Barbie’nin, kendisinin ve diğer Barbie’lerin yaşadığı mükemmel plastik Barbie Ülkesinde aksilikler yaşamasıyla başlar. Ayaklarınız düzleşir. Bir bacağında ufak bir selülit var. Ölümle ilgili müdahaleci düşünceleri var.

Kate McKinnon’un canlandırdığı bilge bilge Garip Barbie, saçları kesilmiş ve dövmesi boyalı, Stereotipik Barbie’ye gerçek dünyada küçük bir kızın onunla oynarken karanlık düşüncelere sahip olması gerektiğini söylüyor. Kendinden emin bir şekilde, “Hepimizle oynanıyor bebeğim,” diye temin ediyor.

Bu yüzden Barbie’nin bir dizi tuhaf-şirin ulaşım aracını kullanarak gerçek dünyaya gitmesi, sahibini bulması ve sorunu çözmesi gerekiyor. Aksi takdirde aksilikler yapmaya devam edecek ve hatta… nefes nefese! – vücudunuzun her yerinde selülit var.

Eğlenmek için oynanıyor ve ben de güldüm. Ve “Bir Ayna” ile benzerlikler açıktır: Şakacı hayal gücünün ciddi sonuçları olabilir. Ama Barbie’nin duruşu Adem’den çok Çelik Bey’e yakın görünüyor.

“Barbie” nin konusu, Barbie Ülkesi’nin her zamanki neşeli biçiminde var olmasının tek nedeninin küçük kızların (ve ortaya çıktığı gibi yetişkin kadınların da) bebeklerle oynarken doğru düşüncelere sahip olması olduğunu ima ediyor. Eğer dururlarsa, örneğin ölümü düşünmeye başlarlarsa, bu oyuncak bebekleri ve onların mutlu dünyalarını tehdit eder.

Görünüşe göre küçük kızlar, Yüksek Mahkeme’nin müdahalesini gerektirebilecek türden bir adaletsizliği hayal etmeden Yüksek Mahkeme Barbie’leriyle ve bir başkanın kullanabileceği gücü hayal etmeden Başkanlık Barbie’leriyle oynuyorlardı.

Ama neden? Bu, gerçek dünyadaki her şeyden çok daha kısıtlı bir oyun tarzını ima ediyor gibi görünüyor.

Çocuklar oyun oynarken eğlencelerinin bir kısmı da korkularını işlemek ve ödünç aldıkları cesareti denemek için hayal güçlerini kullanmaktır. Gerçekten çocuklar ölümü düşünüyor fazlaHikaye anlatımı ve oyun bu düşüncelerle başa çıkmanın yollarıdır. Muhtemelen pek çok Disney filminin bir ebeveynin yürek burkan ölümü etrafında dönmesinin nedeni budur. Ve neden çocuk oyunlarını şimdiye kadar gördüğüm en doğru tasvirlerden biri olan popüler Avustralya çizgi filmi “Bluey”, çocukların terk edilme korkusu, prematüre bebeklerin ihtiyaçları, kısırlık ve mükemmeliyetçiliğin maliyetleri hakkında hikayeler içeriyor.

Daha küçük ölçekte böyle bir çocuk oyunu, Sayın Çelik’in Ayna’da korktuğu oyunlarla aynı sonuçları doğurabilir: Soruları gündeme getirebilir, cesaret verebilir ve insanları yeni şeyler denemeye teşvik edebilir.

Ancak “Barbie” senaryosu, onun dünyasındaki küçük kızların oyuncak bebekleriyle oynarken karanlığı düşünmediklerini ima ediyor. Film asla nedenini sormuyor.

Filmden öğrendiğimiz kadarıyla hiç kimse kızların Barbie bebeklerle oynama şeklini kısıtlamıyor. Görünüşe göre işleri kendi kararlarına göre hafif ve rahat tutuyorlar – kendilerini sınırlandırıyorlar.

Bu, açıkça feminist olan filmin, erkeklerin uyguladığı şiddetten ziyade kadınların (ve Barbie’lerin) ataerkilliği içselleştirme yollarına odaklandığı yollardan sadece biri.

America Ferrera’nın, insan dünyasının anası ve Mattel çalışanı olan karakteri Gloria, geniş çapta övülen heyecan verici monologunda, kadınları “insanlar bizi sevsin diye kendimizi düğümlemeye” zorlayan imkansız baskıları kınıyor. Bu kesinlikle bir Sorun. Ancak aile içi şiddetle ilgili korkunç istatistiklerin gösterdiği gibi, erkekler bazen kadınları bu imkansız standartlara uymadıkları için öldürüyorlar. Ayrıca kadınlara daha az para ödüyorlar ve onları işyerinde taciz ediyorlar. Bu sadece bir tutum sorunu değil; Bu aynı zamanda bir güç sorunudur.

Gücün işleyiş şeklinin bir kısmı da kadınları erkek otoritesinin vitrini olarak kullanmaktır; onlara tıpkı Barbie Ülkesi’ndeki gibi unvanlar vermekten başka bir şey değil.

Birkaç gün önce meslektaşlarım, İspanya Futbol Federasyonu’nun dürüstlükten sorumlu eski başkan yardımcısı Ana Muñoz’un, bir yıllık görevden sonra, erkek meslektaşlarının kendisine bu görevinde gerçek bir yetki vermeyeceğini fark etmesi nedeniyle istifa ettiğini bildirdi. Haberler’a “Sadece dekorasyon için oradaydım” dedi. “Bir saksı.”

İspanya’daki kadın oyuncular Times’a, erkek antrenörlerinin ve futbol federasyonunun kendilerini aşağılayıcı incelemelere ve sözlü tacize maruz bıraktığını söyledi. Ayrıca erkek takımındaki meslektaşlarından önemli ölçüde daha az para aldılar.

Ancak bu kadınlar gerilerek karşılık vermediler. Bunun yerine, erkek üstlerinin kendilerine haklarını vermediklerine dair hikayelerini dünyaya anlattılar. Şimdi de grev yapıyorlar ve daha iyi muamele talep ediyorlar.

Sayın Çelik’in dediği gibi bir hikaye kargaşaya yol açabilir.

Ne okuyorsun?

Ne okuduğunuzu bana yazmak için yazan herkese teşekkür ederim. Lütfen başvurulara devam edin!

Okuduğunuz (ya da gördüğünüz ya da duyduğunuz) diğer Tercüman okuyucularının hoşuna gideceğini düşündüğünüz şeyler hakkında bilgi almak istiyorum.

Katılmak isterseniz bu formu doldurabilirsiniz. Yanıtınızı gelecekteki bir bültende yayınlayabilirim.