Biden, Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile görüştü

celikci

Active member
Biden, Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile görüştü
Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin ortak ve müttefikleriyle kararlı bir biçimde adım atmaya hazır olduğunu bir sefer daha lisana getiren Biden, ABD’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine takviyesini bir dahaledi.

ABD’nin Ukrayna’ya geçen sene yarım milyar dolar kalkınma ve insani yardım dayanağı sağladığına işaret eden Biden, ABD’nin Rusya’nın askeri yığınağı kararı Ukrayna iktisadını desteklemek için makroekonomik takviye yolları aradığını belirtti.

Biden toplantıda, büyükelçilik işçilerinin ülkeden ayrılmasına karşın ABD’nin Kiev’deki büyükelçiliğinin açık ve tam faaliyette olduğunu vurguladı.

Zelenskiy Twitter üzerinden açıklama yaptı

Öte yandan Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy de Biden ile görüşmesine ait resmi Twitter hesabından açıklama yaptı.

Zelenskiy, “Görüşme uzun sürdü. Gerginliğin azaltılması istikametindeki diplomatik teşebbüsleri ele aldık. İlerideki ortak adımlar konusunda mutabık kaldık. Biden’a daima askeri yardımdan dolayı teşekkür ettim. Ayrıyeten, Ukrayna’ya maddi takviyenin sağlanması imkanı ele alındı.” tabirlerini kullandı.

ALINTIDIR