Biden’dan Afganistan değerlendirmesi: Kaossuz olmazdı

celikci

Active member
Biden’dan Afganistan değerlendirmesi: Kaossuz olmazdı
ABD Lideri Joe Biden, Afganistan’dan ayrılma sonucunı, tahliye sürecinde ortaya çıkan durumu ve son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Afganistan’dan ayrılma sonucunın hakikat olduğunu ve sonucunın gerisinde olduğunu vurgulayan Biden, bu sonucu almalarının münasebetlerini anlattı.

“Afganistan’dan ayrılma sürecinin daha güzel yönetilebileceğine inanmıyor musunuz?” halindeki soruya cevap veren Biden, “Sanmıyorum. Bu süreç, akabinde kaosun ortaya çıkmadığı bir biçimde ele alınabilirdi, bunun bir yolu olduğu fikri var lakin bunun nasıl olacağını bilmiyorum.” biçiminde konuştu.

Amerikan ABC kanalına konuşan Biden ayrıyeten, kelam konusu sonucu alırken “kaos olabilir” durumunu da karar alma sürecinde değerlendirdiklerini belirtti.

Amerikalıların ülkeden ayrılmasına müsaade verip vermeyeceği konusunda Taliban’ın ne yapacağından emin olmadıklarını anlatan Biden, “Peki şu an ne yapıyorlar, iş birliği yapıyorlar. Amerikan vatandaşlarının ayrılmasına müsaade veriyorlar.” dedi.

Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nda ortaya çıkan kaos imajlarıyla ilgili fikri sorulan Biden, “Bir an evvel denetimi sağlamalıyız ve süratli hareket etmeliyiz diye düşündüm. Ve o denli de yaptık.” formunda konuştu.

Afganistan’ı terk eden eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile Taliban’a karşı rastgele bir savunma yapmayan Afgan güvenlik güçlerine atıf yapan Biden, tam da bu sebeplerle ülkeden ayrılmalarının fazlaca gerçek bir karar olduğunu söylemiş oldu.

“sıradan bir karar verebilirdim. Şayet kalıyoruz deseydim bu biçimde hayli daha fazla askeri oraya göndermeye hazırlanmamız gerekirdi.” tabirini kullanan Biden, verdiği kararlarla epeyce sayıda Amerikan askerinin Afganistan’da ölmesini engellediğini belirtti.

Amerikalıların tahliyesi sona erene kadar ABD askerleri kalacak

Biden, Afganistan’dan ayrılmak isteyen tüm Amerikalıların tahliye sürecinin 31 Ağustos’tan daha sonraya sarkması durumunda ne yapacaklarının sorulması üzerine, gerekirse birtakım ABD askerlerinin kalacağını söylemiş oldu.

“Afganistan’da 10 ila 15 bin Amerikalı var, hakikat mu? Ülkeden ayrılmak isteyen tüm Amerikalılar tahliye edilene kadar askerlerin orada kalacağı konusunda taahhüt veriyor musunuz?” sorusuna Biden, “Evet.” formunda yanıt verdi.

Biden, bunun, 31 Ağustos’tan daha sonra da Afganistan’da kalacakları manasına gelmediğini vurgularken, hala tahliye edilmesi gereken Amerikalıların olması durumunda 31 Ağustos’ta ne kadar ve ne biçimde askerin kalacağı konusuna bakacaklarını lakin kalan vatandaşlarını çıkaracaklarını belirtti.

Taliban’ın ülkeye hakim olma süreci

ABD ile Taliban içinde Şubat 2020’de varılan barış mutabakatı çerçevesinde bu yıl milletlerarası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Mutabakat yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik hareketlerine dair karar getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş vakitli biçimde, hazirandan bu yana şiddetli hücumlarla Afganistan’da biroldukca ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine süratle hakim oldu.

Başşehir Kabil etrafını kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin akabinde kenti çatışmasız biçimde denetimine aldı.

ALINTIDIR