Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Yavuz, “Bulaştırma zincirini kıracak tedbirler almak zorundayız”

sable

New member
– (Özel) Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Yavuz, “Bulaştırma zincirini kıracak tedbirler almak zorundayız”

Bilim Konseyi üyesinden salgına ait değerli açıklamalar

İSTANBUL – Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, salgının seyrine ait konuştu. Yavuz, “Hızla çoğalacak, bu sayı artacak, ağustos epey daha sorunlu görünüyor. Bulaştırma zincirini kıracak tedbirler almak zorundayız” dedi.

Korona virüsle gayrette hadise sayıları bir daha günlük 20 binleri geçerken Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, salgınla çabada aşının ehemmiyetine dikkat çekerek aşı olmayan milyonlarca kişiyi aşıya davet etmişti. Aşısız vatandaşların oranının yüksek olması ve varyantların tesiriyle olumluluk oranının yükselmesi salgında yeni bir pik ihtimalini gündeme getirirken Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, salgına ait İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

“İnfeksiyonun bulaşmasını engelleyecek oranda aşılama oranı yok”

Salgına ait konuşan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Halen enfeksiyonun bulaşmasını engelleyecek oranda toplumda bir aşılama oranı yok. Hala maskemizi takmalıyız hala kalabalık ortamlara girmemeliyiz, açık havada bile olsa kalabalık ortamda yakın temastan kaçınmalıyız. Hele ki aşısızsak bunların hiç birini yapmamalıyız. Çok riskli bir devirdeyiz. Delta varyantı dediğimiz varyant sahiden çok bulaşıcı, bu biçimde kritik bir devirdeyiz. Önümüzdeki günler biraz sorunlu olacak üzere görünüyor. Eylül ekimden epeyce ağustostan telaşlıyım. Eylül ekime kadar aşı oranımız baya artacak diye varsayım ediyorum. Şu andakinden 2 kat tahminen 3 kat kadar artmasını bekliyorum. Ağustos’ta şu andaki yüzde 30’luk toplum bağışıklığı oranımızla bu enfeksiyonun yayılmasını kesemeyiz. Ağustos epeyce daha dertli görünüyor benim açımdan bu süratle giderse on günde bir ikiye katlanacak enfeksiyon oranı” dedi.

“Hızla çoğalacak, piki ağustosta yaşayacağımızı varsayım ediyorum”

Salgında değerli bir noktaya gelindiğinde söz eden Prof. Dr. Yavuz, “Şu an sahiden kritik bir noktadayız, aslında aşısızların salgını haline geldi bu salgın. Türkiye’de de dünyada da hastalananların büyük çoğunluğunu şu anda aşısızlar oluşturuyor. Ölenlerin neredeyse tamamı aşısızlardan oluşuyor. Aşılanmak salgının suratını kesmek açısından da epey kritik. Süratle çoğalacak, bu sayı artacak yani ağustos ayı tehlikeli bir ay oluyor bu durumda. Hem aşımız düşük hem süratli yayılan bir varyant var elimizde, bu piki ağustosta yaşayacağımızı kestirim ediyorum. Gereğince insanı aşılarsak eylül ekimden daha ümitliyim. Bulaştırma zincirini kıracak tedbirler almak zorundayız. ya aşı olacak bu beşerler, hayır ben aşı olmuyorum diye ısrar ediyorsa bu biçimde da kesinlikle test yaptırarak belli yerlere girmesi gerekir diye düşünüyorum. O niçinle bu biçimde uygulamalara geçmemiz gerekecek üzere gözüküyor. Hastalık var mı yok mu göstermek için PCR testini kullanmaları gerekecek. Buna muhtaçlık olduğunu düşünüyorum. Aşısızsa bir insan ve toplu bir ortama girecekse en azından PCR testinin negatif olduğunu göstermesi gerekir. Yoksa öteki türlü bu kadar bulaşıcı bir virüsle başa çıkmamız mümkün değil” diye konuştu.

“Önce okullar açılmalı, en son okullar kapanmalı”

Salgında en son kapatılacak alanların okullar olduğunu belirten Prof. Dr. Yavuz, kelamlarını şu biçimde sürdürdü, “Bizim temel önceliğimiz okullar olmalı şu an, okulları açmak için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Bu çocukların bir gün daha eğitimden uzak kalacak durumu kalmadı her manada. Bunun için de yazdan itibaren hazırlık yapmak gerekiyor. Çocuklarda da aşı yapılabilir, aşikâr yaş kümelerine inebilir. Zira ruhsat aldı çocuklarda da belli yaş kümelerinde birincisi o olabilir. İkincisi okullarda test yapmak, süratli testlerle. Test haricinde okulda alt yapının güzelleştirilmesi, havalandırma sistemlerinin nasıl olacağının belirlenmesi. Bir kısıtlamadan daha sonra birinci açılması gereken şey okullar olmalı son kapanması gereken şey okullar olmalı. Bizde maalesef bu biçimde olamadı, bir tenkit olarak kendimize yapmamız gerekiyor. Biz de çoklukla birinci okullar kapatıldı en son okullar açıldı üzere oldu. Önümüzdeki süreçte bunu bu biçimde yapmamamız gerekir. Evvel okullar açılması en son okullar kapanmalı”

“Başvuran hasta sayısı katlanarak da artıyor her geçen gün”

Prof. Dr. Yavuz, “İstanbul hakikaten şu anda enfeksiyon oranı fazlaca arttı, biz kendi kurumumuzda da görüyoruz. Hem test olumluluk oranı fazlaca arttı hem başvuran hasta sayısı katlanarak da artıyor her geçen gün. Delta tesiri bu, ağustos ayımız sıkıntı geçecek üzere görünüyor. Tam aşılılar, tam aşılı olan beşerlerle görüşürken maske kullanmayabilirler. İki doz CoronaVac gerisinden BioNTech olmuş ya da iki doz BioNTech olmuş olanlara tam aşılı diyoruz. Yerli aşıyı beklemenin bir manası yok nitekim bunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim. Sonuçta elimizdeki aşılar da son derece tesirli ve inançlı. örneğin Sinovac da inaktive virüs aşısı bizim aşımız da Sinovac tipi bir aşı. Elimizde yerli aşı olması hayli fazlaca büyük bir avantaj olacak bizim için, epey destekliyorum fakat şu anda yerli aşıyı beklemek için epey akla yatkın bir vakit değil. Şu an birinci bulduğunuz aşıyı olmanız gerekiyor. Bilim dünyası bu salgının grip üzere olacağını öngörüyor” tabirlerine yer verdi.

“Öneriler ortasında hangilerini hangi vakit uygulayacakları konusunda bilgim yok”

Dünya Sıhhat Örgütü’nün salgınla ilgili önerdiği tedbirler olduğunu belirten Yavuz, “Ne üzere kısıtlamaların yapılması gerektiğiyle ilgili tavsiyeleri var, aslında biz bunları öneriyoruz aslına bakarsanız fakat salgının idaresi tabi ki hükumette. Hükumetin usulü daha değişik oluyor, bu teklifler ortasında hangileri hangi vakit uygulayacakları konusunda bilgim yok. bundan evvel aşısını olsun beşerler. Salgın maalesef şu anda berbat bir evreye girmiş durumda Türkiye’de” dedi.

Koronavirüs son durum ve son dakika koronavirüs haberleri. Koronavirüs tablosu, covid-19 hadise sayıları.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ