Bu canavar bir seçim yılı. At yarışının dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Tuncer

New member
Bu sabah ofisime nasıl geldiğime dair hiçbir fikrim yok. yani ben Yapmak Bilirsiniz: Evimin yakınındaki metro istasyonuna yürüdüm, trene bindim, birkaç durak sonra başka bir trene bindim, ofisimin yakınında indim ve kısa bir süreliğine içeri girdim. Kahvaltılık sandviç almak için bir kafede durdum. yolda.

Ancak bu adım listesi bilgimin sınırını tanımlıyor. Metro istasyonunu kimin açtığına ya da çalışır durumda kalması için ne yapılması gerektiğine dair hiçbir fikrim yok. (Ya da turnikelerden birinin neden yarı açık bırakıldığını ve kimsenin durumu hakkında acı verici bir alarm vermediğini.) Bir trenin nasıl sürüleceğini, bakımını nasıl yapacağımı da bilmiyorum. Ve eminim ki Londra halkı, bir metro tünelinin nasıl kazılacağını veya bir demiryolu hattının nasıl döşeneceğini düşünmek zorunda kalmadığım için çok minnettardır.

Ancak eğer bu olaylar uzmanlar tarafından planlandığı ve profesyoneller tarafından yürütüldüğü şekilde doğru sırayla gerçekleşmeseydi şehir kapanacaktı. Bu kapatma aslında bu hafta neredeyse gerçekleşti çünkü ulaşım grevi son anda iptal edildi.

Kurumların büyüsü budur: Karmaşık süreçlerin otomatik olarak gerçekleşebilmesi için var olurlar, böylece büyük insan grupları yeni sistemler kurmaya gerek kalmadan birlikte çalışabilir ve böylece benim gibi insanlar, o uzmanlığa az da olsa sahip olmadan uzmanlığa güvenebilirler.

Ancak kurumlar genellikle arka planda fark edilmeden çalıştıkları için ne zaman çökeceklerini belirlemek zor olabilir. Ve beni hayal kırıklığına uğratan şey, gülünç derecede sıkıcı görünmeden kademeli düşüş hakkında yazmanın daha da zor olmasıdır.

Bu beni endişelendiriyor çünkü 2024 dünya tarihinin en büyük seçim yılı olacak ve nüfusun yaklaşık yarısı oy verecek. Yarışmalar şüphesiz önemlidir: Cumartesi günü yeni bir başkan seçecek olan Tayvan'dan, tüm uluslararası düzen için çok büyük sonuçlar doğuracak olan Kasım ayındaki ABD seçimlerinin sonuçlarına kadar.

Yine de medyanın bu kampanyaları ele alma biçiminde gerginlikler var: At yarışını takip etmek, heyecan verici olsa da, dünya çapında pek çok kişinin yavaş yavaş deneyimlediği farklı kurumlarda olup bitenlerin daha uzun süreli, artan hikayesini gölgelememelidir. bozunma veya hızlandırılmış bozunma.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde Donald Trump'ın yeniden seçilmesi jeopolitika, ülkenin müttefikleri ve düşmanları ve ABD'nin kendisi açısından çok büyük sonuçlar doğuracaktır. Uluslararası düzen üzerinde biriken baskıyı ortadan kaldırın çünkü Kongre'deki kurumsal tıkanıklık devam edecek ve Cumhuriyetçi Parti'deki işlev bozukluğu da devam edecek.

Ukrayna'daki savaşın finansmanının devam etmesi konusundaki anlaşmazlığın gösterdiği gibi, her iki faktör de mevcut yönetim altında ABD dış politikasını zaten çarpıtıyor. Bunun, müttefik olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne güvenen diğer birçok ülke için çok büyük sonuçları var: Para şimdilik akmaya devam etse bile, belirsiz bir taahhüt, belirli bir taahhütten daha az değerlidir.

Columbia Üniversitesi'nde ABD dış politikası üzerine çalışan siyaset bilimci Elizabeth Saunders bu hafta bana, “Artık ABD'nin dünyaya sorgusuz sualsiz katılımı vaadini kabul edemeyiz” dedi. “Başkanlık seçimini kim kazanırsa kazansın, bu gerçekle yüzleşmek zorunda kalacak.”

Kurumlar, güçlü bir güven ve güvenilirlik temeline dayandıklarında ve köklü sistemlere dayandıklarında en iyi şekilde çalışırlar. Metro benzetmeme dönecek olursak, her gün güvenilebilecek bir metro sistemi, işe gidip gelenler için konut seçeneklerini genişletiyor, daha az araba satın alabilecekleri anlamına geliyor ve günlük rutinin dayanak noktası haline geliyor.

Aksine, sıklıkla kullanılamayan bir sistem tüm bunları destekleyemeyecektir. Tüm sistem daha az iyi çalışıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde siyasi kutuplaşma, popülist hükümetler ve yıllarca süren siyasi kaos, mahkemelerin ve diğer kurumların altını oydu ve tam olarak bu tür bir sorun yarattı. Hâlâ çalışıyorlar, hâlâ büyük ölçüde amaçlanan rollerini yerine getiriyorlar, ancak artık onlara aynı ölçüde güvenilemez. Bu dünyada belirsizlik giderek daha önemli hale geliyor. Bu dünyada daha fazla yedekleme planına, daha özelleştirilmiş çözümlere ve daha fazla yedekli altyapı katmanına ihtiyacınız var. Daha az verimlidir.

“Kurum giderek daha az güvenilir hale geldi” ifadesi tam olarak tıklama tuzağı değildir. Ama bazen en önemli hikaye budur.