Cezayir’den iki yeni doğalgaz projesi

sezer

New member
Cezayir, ülkenin güneyinde iki yeni projeyle günde 14,6 milyon metreküp doğalgaz üreterek memleketler arası arzı artıracağını duyurdu.

Cezayir ulusal güç şirketi Sonatrach’tan yapılan yazılı açıklamada, şirketin üst yöneticisi Tevfik Hakkar’ın ülkenin güneydoğusundaki İlizi kentinde yer alan Ayn Tesile doğalgaz alanı projesinde incelemede bulunduğu açıklandı.

Ayn Tesile doğalgaz alanı projesinin 2023’ün birinci çeyreğinde tamamlanarak üretim evresine geçeceği kaydedilen açıklamada, projeyle günde 10 milyon metreküp doğalgaz, 3 bin 400 ton da ağırlaştırılmış doğalgaz ve sıvılaştırılmış petrol gazı üretileceği aktarıldı.

Açıklamada, İlizi kentindeki öbür bir doğalgaz alanı Ohanet’teki projenin ise yüzde 97’sinin tamamlandığı söz edildi.

Kelam konusu projenin haziran ayında tamamlanacağı ve üretim basamağına geçeceği lisana getirilen açıklamada, bu doğalgaz alanında ise günde 4,6 milyon metre küp doğalgaz ile 1200 ton ağırlaştırılmış doğalgaz ve sıvılaştırılmış petrol gazı üretileceği kaydedildi.

Cezayir ile İtalya içinde doğalgaz mutabakatı

Sonatrach’dan 11 Nisan’da yapılan açıklamada, Cezayir’den İtalya’ya doğalgaz tedarikini artırma ve gaz fiyatlarını global piyasalara bakılırsa gözden geçirmeyi içeren bir mutabakatın imzalandığı duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ve ülkesini ziyaret eden İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin huzurunda imzalanan muahedenin, TransMed boru çizgisinin kapasitesini kullanarak İtalya’ya doğalgaz sevkiyatını artırmayı hedeflediği belirtilmişti.

İmza merasiminde konuşan İtalya Başbakanı Draghi, “Hükümetlerimiz, güç bölümünde ikili iş birliğine ait bir niyet bildirgesi imzaladı. Buna, ENI ve Sonatrach içindeki İtalya’ya doğalgaz ihracatını artırma muahedesi da ekleniyor.” tabirlerini kullanmıştı.

Draghi, “Ukrayna’nın işgalinin çabucak akabinde İtalya’nın, Rus doğalgazına bağımlılığını süratle azaltması gerektiğini açıklamıştım. Bu mutabakatlar, bu stratejik maksada ulaşmada değerli bir karşılık.” diye konuşmuştu.