Çikolata kisti ve bağırsağını tıkayan lezyon alındı, hayat kalitesi arttı

sable

New member
CEYHAN, ADANA (İHA) – Çikolata kisti ve bağırsağını tıkayan lezyon alındı, hayat kalitesi arttı

KONYA – Konya‘da gençliğinden itibaren şiddetli ağrılar yaşayan, bedeni şişen bayanda çikolata kisti ve bağırsak endometriozisi lezyonu saptandı. 41 yaşındaki hanımın kalın bağırsağını yüzde 50’den çok tıkayan lezyon ile çikolata kisti, bağırsak segmentiyle birlikte çıkarılarak tedavi edildi.

Medicana Konya Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ceyhan Baran, endometriozis hastalığının doğurgan çağdaki bayanların yaklaşık yüzde 10’unda görüldüğünü kaydetti. Op. Dr. Ceyhan Baran, endometriozis hastalarının yaklaşık yüzde 10’unda bağırsak tutulumunun da görüldüğünü aktararak, “Bağırsak tutulumu olan hastalarda, endometriozis hastalığının klasik semptomları olan bağlantı esnasında ve adet devirlerinde şiddetli ağrının yanı sıra tutulan bağırsak segmentinin tutulma derecesiyle alakalı olarak hastalarda daima gaz sorunu, karında şişkinlik şikayetleri, büyük abdest esnasında tam boşalamama, büyük abdest yapmada zorlanma ya da yapamamanın yanı sıra büyük abdest esnasında makata vuran şiddetli ağrı halinde şikayetlere sebep olabilmektedir. Tedavisi cerrahi olarak lezyonun ya da ilgili bağırsak segmentinin yani bağırsağın bir kısmının çıkartılması biçimindedir. Cerrahi tedavi seçeneği olarak operasyon esnasında daha az kanama, operasyon daha sonrasında daha az enfeksiyon, hastanede daha az kalış mühletine, iş ve gündelik yaşama daha az müddette dönüş imkanını sağlamasının yanı sıra kozmetik olarak daha az cerrahi yara izi bırakması niçiniyle laparoskopik cerrahi tercih edilmelidir. Endometriozis cerrahisi, bilhassa laparoskopik endometriozis cerrahisi makul bir tecrübenin yanı sıra birfazlaca branşın bir ortada ve eşgüdümlü olarak çalışmasını gerekli kılmaktadır” dedi.

Çikolata kistinin yanı sıra bağırsakta, bilhassa kalın bağırsağı yüzde 50’den çok tıkayan bir bağırsak endometriozisi lezyonu saptandı

Hastalarından A.F.B’nin çikolata kisti denetimi şikayetiyle kliniğe başvurduğunu anlatan Dr. Ceyhan Baran, “Hastamız uzun müddettir çikolata kisti ve ağrı yakınması şikayeti olmasının yanı sıra uzun müddettir karnında şişkinlik olduğunu tabir etmekteydi. Yapılan muayene ve tetkikler kararında hastamızda çikolata kistinin yanı sıra bağırsakta, bilhassa kalın bağırsağı yüzde 50’den çok tıkayan bir bağırsak endometriozisi lezyonu saptandı. Laporoskopik cerrahi ile ilgili bağırsak segmentiyle birlikte çikolata kisti çıkarılarak tedavi edildi” biçiminde konuştu.

“Ameliyattan daha sonra hayat kalitemin arttığını hissettim”

Genç kızlığından bu yana daima kahır yaşadığını tabir eden A.F.B. ise “Çikolata kistim olduğu söylendi. Sıkıntı çocuk sahibi olmamdan bahsedildi. Bunun yanı sıra şiddetli ağrı, baş ağrısı, adet ağrısı üzere sancılar da çekiyordum. Aşikâr periyotlarda denetime de gelmem gerekiyordu. bir daha ağrılarım sıklaştı fakat artık ağrı benim için hayli kıymetli değildi. Farklı yan tesirleri olmaya başladı. Bedenim şişiyordu, karnım şişiyordu. Burada şikayetlerimi anlattım ve bağırsağımda bir külfet olduğu tespit edildi. daha sonra ameliyatım gerçekleşti. Ameliyattan daha sonra hakikaten ömür kalitemin arttığını hissettim” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Enver Furkan Çelebioğlu – Son Dakika Haberleri