ColorOS 12 resmen tanıtıldı! İşte öne çıkan yenilikler

ahmetbeyler

Active member
Oppo, bugün yeni işletim sistemi ColorOS 12’yi resmi olarak duyurdu. Gerçekleştirilen lansmanla şirket, ColorOS 12 beta sürümünü küresel kullanıcıları için resmi olarak yayınlayarak Android 12’yi çalıştıran birinci OEM’lerden biri oldu. Oppo, birinci vakit içinderda Endonezya, Tayland ve Malezya’daki Find X3 Pro’ya sunduğu sürümü, önümüzdeki aylarda daha fazla ülke ve bölgeyi kapsayacak biçimde daha fazla modelde sunmayı planlıyor.

Kapsayıcılık, varlığını 68 ülkede sürdüren ve dünya çapında 440 milyon kullanıcının ömrüne dokunan ColorOS 12’nin geliştirilmesinde temel bir tema oldu. ColorOS 12, farklı lisanlara ve kültürlere uygun daha hayli simge, animasyon ve bilgi ekranlarıyla farklı telefon formatlarına uyarlanabilir bir yapıyla birlikte geliyor.

Yeni ColorOS 12, hem konfora birebir vakitte dayanıklılığa odaklanıyor. Uzun vadeli çalışmalar kararında ColorOS 12, başta sistem eskimesi yanılgılarının önüne geçmek ve akıllı kaynak tahsisi sağlamak için, uzun periyodik kullanıma bağlı gecikmeleri ve sistem takılmalarını yok etmede üstün bir muvaffakiyet sergiledi. bu biçimdece, 3 yılda %2,75 oranında daha düşük bir sistem yaşlanma oranı, ortalama %30 daha az bellek kullanması ve %20 daha düşük pil tüketimi kaydedildi.

Görsel sezgilere hitap eden Quantum Animation Engine, gerçeğe yakın animasyon efektleri elde etmek için 300’den çok geliştirilmiş animasyon kullanıyor. Direnme, durağan kalma ve geri reaksiyon verme üzere fizikî davranışları taklit eden bu özellik, daha gerçekçi ve sezgisel olması için genel tecrübesi insan beyninin bilişsel yapısına ve alışkanlıklarına daha uyumlu hale getiriyor. PC Connect, Google Lens tarafınca desteklenen 3 Parmakla Çeviri Hizmeti, FlexDrop ve Phone Manager üzere pratik özellikler, ColorOS 12 kullanıcılarının birden çok senaryoda üretken olmasını sağlıyor.

ColorOS 12, net, görselleştirilmiş menüler ve düğmelerle kullanıcıların kendi gizliliklerinin yöneticisi olmasını sağlayan Kapalılık Panoları, Yaklaşık Pozisyon Paylaşımı ve Mikrofon ve Kamera Göstergelerinin dahil olduğu sırf Android 12’ye mahsus tüm gelişmiş güvenlik ve kapalılık özellikleriyle birlikte gelmiyor. Yeni sürüm hem de OPPO grubunun geliştirdiği Özel Sistem, Özel Kasa ve Uygulama Kilidi üzere faydalı özelliklere de sahip bir biçimde kullanıcılara sunuluyor.

ColorOS 12 ne vakit sunulacak?

OPPO, bugün birinci vakit içinderda Endonezya, Tayland ve Malezya’da Find X3 Pro 5G için ColorOS 12’nin genel beta sürümünü kullanıma sunacak. 2021’in kalan aylarında ve 2022 yılında öbür ülkelerde ve ek modellerde de adım adım dağıtılmaya devam edilecek. Şirket, ColorOS 12’yi 150 milyon kullanıcıyla 110’un üzerinde modele ulaştırmayı hedefliyor.