Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, 52 yıl sonra tahttan çekildiğini duyurdu

Tuncer

New member
Avrupa’nın en uzun süre hizmet veren hükümdarı olan Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, beklenmedik bir şekilde yarım asırdan fazla bir süre sonra tahtından çekileceğini açıkladı ve Pazar günü yaptığı Yeni Yıl konuşmasında yerini en büyük oğlu Veliaht Prens Frederik’in alacağını duyurdu.

83 yaşındaki Margrethe, konuşmasında, 50 yılı aşkın süredir kraliçe olarak görev yaptıktan sonra kararının verilmesinde yaşının ve sağlığının çok önemli olduğunu söyledi. “Bu kadar uzun bir zaman kimsenin, hatta benim bile farkına varmadan geçiyor” dedi. “Zaman geçiyor ve belirtiler artıyor.”

Özellikle bu yıl geçirdiği sırt ameliyatının “geleceği, sorumluluğu gelecek nesle devretme zamanının gelip gelmediğini” düşünmesine neden olduğunu söyledi.

Konuşmasında “Şimdi doğru zaman olduğuna karar verdim” dedi. “Sevgili babamın yerine geçtikten 52 yıl sonra Danimarka Kraliçesi olarak görevimden ayrılacağım.”

14 Ocak’ta istifa edeceğini söyledi. Veliaht Prens Frederik 55 yaşında.

Margrethe, Kral Frederik IX’un üç kızından en büyüğü. ve Kraliçe Ingrid, 1972’de babasının ölümünden sonra tahta çıktılar ve Danimarka, tahtın kadınların geçmesine izin veren bir anayasa değişikliği yaparak kralın en büyük çocuğu Margrethe yerine erkek kardeşine geçmesine izin verdi.

Danimarka kraliyet ailesi, İngiliz ailesi gibi, parlamenter hükümet altında büyük ölçüde törensel bir role sahip. Ancak Margrethe, Danimarka monarşisini modernleştirme ve popülerliğini yeniden kazanma konusunda itibar sahibidir.

Yeni hükümdarı ilan eden ilk başbakan olacak Başbakan Mette Frederiksen, yaptığı açıklamada kraliçeye teşekkür etti.

Bayan Frederiksen, “Hükümdarın görevleri ve rolü 1000 yılı aşkın bir süredir miras alınsa da, taht değişikliği zamanının geldiğini anlamak hala zor” dedi. “Birçoğumuz hiçbir zaman başka bir hükümdar tanımadık. Kraliçe Margrethe, Danimarka’nın somut örneğidir ve yıllar boyunca bizi bir halk ve ulus olarak tanımlayan sözleri ve duyguları ifade etmiştir.”

Margrethe konuşmasında Danimarka halkının yanı sıra “her zaman birlikte çalışmaya değer olan birbirini izleyen hükümetlere ve bana her zaman güvenen Danimarka Parlamentosuna” teşekkür etti.

Kraliçe’nin popülaritesinin büyük bir kısmı kişiliğinden ve sanatsal yönünden kaynaklanmaktadır. 13 yaşında tahta geçtikten sonra bile sanata olan ilgisini sürdürdü, Cambridge Üniversitesi’nden tarih öncesi arkeoloji alanında diploma aldı ve Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi, Sorbonne ve London School of Economics’te okudu.

Ayrıca müzelerde sergilenen resimler, bir tür kes-yapıştır sanatı olan dekupajlar ve çizimler de dahil olmak üzere kendi sanat eserlerini de üretti. (Çizimleri Ingahild Grathmer takma adı altında Yüzüklerin Efendisi kitabına uyarlandı; kitabın yayıncısı, 1970 yılında JRR Tolkien’e hayran postası olarak kopyaları gönderdikten sonra onunla iletişime geçti.)

Son olarak, bir peri masalını uyarlayan ve kendi çizimleri ile diğer sanat eserlerinden yola çıkılarak gardıroplar ve setler içeren bir Netflix filmi olan “Ehrengard: The Art of Seduction”da kostüm ve yapım tasarımcısı olarak görev yaptı. Geçen yıl Haberler’a “Zaman bulduğumda çalışıyorum ve genellikle vakit buluyorum.”

Margrethe, Avrupa’daki diğer kraliyet mensuplarını rahatsız eden tabloid tartışmalarından büyük ölçüde kaçınmış olsa da, aile üyeleri geçmişte manşetlere çıkmıştı. Kocası Prens Henrik uzun süredir kendisinden kral veya kraliyet eşi olarak anılmadığından ve finansman için Margrethe’ye bağımlı olduğundan şikayet ediyordu. Sonunda maaş aldı ancak 2017’de 83 yaşındayken artık Kraliçe’nin yanına gömülmek istemediğini açıkladı.

Altı ay sonra öldü ve yakıldığı, küllerinin yarısının Danimarka sularına dağıldığı, diğer kısmının ise Kopenhag’ın kuzeyindeki bir kalenin özel bahçelerine gömüldüğü bildirildi.

Kraliçe, 2022’de dört torununun kraliyet unvanlarını elinden almasının ardından aile üyelerinden de şikayette bulundu.

Maya Tekeli raporlamaya katkıda bulunmuştur.