Desa/Çelet: Ulus’ta daire fiyatına İtalya’da fabrika aldık

sezer

New member
Türkiye’de 50 yıldır faaliyette olan deri perakendecisi Desa, İtalya’da bir üretim tesisi açmak için kolları sıvadı. İtalya’nın Toskana bölgesinde kurulan Ar-Ge ve üretim tesisinin 2023’ün birinci çeyreğinde açılacağı kaydedildi. Dünyanın ünlü markalarına üretim yapacak olan yeni tesis için işçi alımının ise Ocak 2023’te başlayacağı açıklandı.

Markanın İtalya yatırımının bilgilerinı ve gelecek amaçlarını kıymetlendiren Desa CEO’su Burak Çelet, “Türkiye’de doğan, bu topraklarda üreten ve büyüyen, yarım asrı geride bırakmış bir Türk şirketi olarak, deri modası üzere İtalya’nın uzman olduğu bir bölümde kelam sahibi olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

İtalya’nın Toskana bölgesinde kurdukları üretim tesisine kiracı olarak girdiklerini anlatan Çelet, yatırım ortamının uygunluğunu tespit ettikten daha sonra fabrikayı satın almaya karar verdiklerini tabir etti.

Çelet, “Dünyanın tüm önde gelen lüks markalarının deri mamul tasarım ve üretim tesislerinin kümelendiği Toskana bölgesinde yaptığımız bu yatırım yardımıyla bir yandan mevcut müşterilerimizin tüm gereksinimlerine daha süratli bir biçimde yanıt vereceğiz bir yandan da yeni müşterilere ulaşacağız. Fabrikayı, İstanbul Ulus’ta 2+1 daire fiyatına aldık. 2 bin metrekarelik bir alanda kurulan tesisin 4’te 3’ünün yenilenmesi tamamlandı. Ar-Ge ve üretim tesisi olarak planlanan ve bugüne kadar 2 milyon euro yatırım yapılan tesis, Mart 2023 itibariyle tam kapasite üretime geçecek” diye konuştu.

Çelet, İtalya’daki tesis için 200’ün üzerinde müracaat aldıklarını, lakin birinci etapta 50 kişi istihdam edeceklerini söylemiş oldu.

“Üretim yapılan ülkenin imajına bakıyorlar”

Desa CEO’su Burak Çelet, yatırım için niye İtalya’yı seçtiklerinden de bahsederek, “Katma bedelli eser yapmamıza, değerli lüks markalarla çalışıyor olmamıza karşın başımızı gelip çarptığımız bir cam tavan var, o da ‘made in’ konusu. En üstte konumlanan markaların da bir ‘made in’ stratejisi var. Hangi ülkede üretim yaptığınız hem bu markalar tıpkı vakitte onların en son tüketicileri için hayli kıymetli. En lüks markalar, bilhassa Fransızlar, mamüllerin içine ‘made in Italy’ ya da ‘made in France’ haricinde bir şey yazmayı kabul etmiyor. Siz ülke olarak ne kadar mahir olsanız da ne kadar fiyat avantajı sağlasanız da maalesef markaların uyguladığı ülke stratejisi ve üretim yaptığınız ülkenin imajı sizi geri çekiyor. İtalya yatırımı yapmamızın en kıymetli niçini işte budur” diye konuştu.

Toskana’daki fabrika yardımıyla önyargıları kırmayı hedeflediklerini anlatan Çelet, “Bu sayede daha evvel üretim yapmadığımız markalarla üretim alakasına girmeye başlayabileceğiz. Bu yatırım iş yapış halimizi göstermek ismine değerli olacak. Çok daha yüksek bir maliyet bazına sahip bir ülkede yatırım yapıyor olmak birinci etapta baktığınızda son derece riskli üzere görünüyor, lakin bunun stratejik bir yatırım olduğunu düşünüyoruz ve Türkiye’deki tesislere bir çarpan tesiri yapmasını bekliyoruz. Oradaki 50 kişi burada bize 500 kişilik bir istihdam daha yaratacaktır” dedi.

60 bin bayan çantası üretecek

İtalya’daki üretilecek olan deri çantalar için derileri Çorlu’da bulunan 20 bin metrekare kapalı alanla sahip deri sürece fabrikasından temin edeceklerini anlatan Çelet, “Önceliğimiz kendi ürettiğimiz derilerimizi kullanmak ve kendi iş gücümüzü yetiştirmek olacak. bu biçimdece bu tesisin hem hammaddemizi birebir vakitte üretim gücümüzü daha yüksek bir katma pahayla satabilmemize imkan sağlayacağını ve yeni müşteri segmentlerine adım atmamıza vesile olacağını öngörüyoruz” formunda konuştu.

Çelet’in verdiği bilgiye göre, yıllık 60 bin bayan çantasının üretileceği tesiste, ilerleyen devirde yeni kapasite yatırımlarıyla üretim adedi artırılacak.

‘Made in Italy’ olarak tüm lüks markalarla hizmet verebilecek biçimde tasarlanan tesisten, birinci etapta yalnızca İtalya ve Fransa’da üretim yapan markalara hizmet verilmesi hedefleniyor.

Çelet, önümüzdeki periyotta Dünya’da lüks segmentin kıymetli oyuncuları ile işbirlikleri yapacaklarını da kelamlarına ekleyerek, yurtharicinde marka satın almak için fırsatları incelemeye başladıklarını da anlattı.

“Resesyonun ihracata tesiri olacak”

Burak Çelet, iktisattaki gelişmelerin perakendeye tesirleri hakkında da konuştu.

Resesyon devirlerinde lüks tüketimin daralmadan en az ve en son etkilenen segment olduğunu söyleyen Çelet, “Çünkü gelir dağılımı bozulduğu için zenginin daha varlıklı olduğu bir devirden geçiyoruz. Geliri daha yüksek lüks segment müşterisi harcamalarını daha az erteliyor” dedi.

Hazır giyside biroldukca markanın ve üreticinin kapasitelerini azaltmaya başladığına dikkat çeken Çelet, “Çünkü alt segmente hitap eden markalar alımları durdurdular. Çoğunlukla Avrupa’daki markalardan bahsediyorum. ötürüsıyla, genelde hazır giysi üreticimizin kıymetli bir kısmı alt segmente hitap ettiği için onlar da fazlaca etkilendi. Bu manada önümüzdeki periyotta risk var. Avrupa’daki resesyonun ülkemizin ve dalımızın ihracatımıza olumsuz tarafta tesirleri olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Çelet, 2022’de Desa’nın cirosunda artış yaşandığını da bildirerek, “2022’de gerek iç tüketimin enflasyon tasası ile artması, gerekse de başarılı bir turizm dönemi geçirilmesi niçini ile perakende cirolarında yüzde 282’lik bir artış yakaladık. İhracatta da misal bir performans ile yeniden yüzde 269’luk bir artış ile karşılaştık. Yıl sonu prestiji ile DESA, Samsonite ve Adesa şirketlerini içeren küme cirosunun 2,5 milyar TL’yi geçmesini bekliyoruz” varsayımın paylaştı.