Dr. İsmet Uçma Tuzla Kitap Fuarı’nda anıldı

Perez

Global Mod
Global Mod
Anıların anlatıldığı sırada başta İsmet Uçma’nın ailesi olmak üzere iştirakçiler his dolu anlar yaşadılar. Geçen ay hayatını kaybeden AK Parti Kurucu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Dr. İsmet Uçma anısına Tuzla Belediyesi Kitap Fuarı’nda anma programı düzenlendi. Düzenlenen programa, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya, Ravza Kavakçı Kan, Osman Boyraz, Hasan Turan, Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı ile birlikte epeyce sayıda kitapsever katıldı. Programa katılan konuşmacılar İsmet Uçma ile ilgili anılarını anlattılar. Anıların anlatıldığı sırada başta İsmet Uçma’nın ailesi olmak üzere iştirakçiler his dolu anlar yaşadılar. O anlar kameralara saniya saniye yansıdı. Anma programının akabinde AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya ve Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı, kitaplarını imzaladı.

“ÜLKEMİZE ÇOK PAHALI TABİRLER VE KAZANIMLAR KATMIŞTIR”

Anma programında kelam alan Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı,” Ben bir ağabeyim hakkında konuşacağım. Kendisi ile partimizin kuruluşunda, siyasete adım attığım günlerde bir fikir fırtınası grubunda bulunduğum günlerde tanıştım. Çok eskiye dayanan bir beraberliğimiz başladı. daha sonrasında, birfazlaca ortamda kendisinin fikirleri ve fikirleri ile tarihe baktığı perspektif ve açmış olduğu fazlaca farklı perdeler ve bakış açıları ile birlikte geleceğe nasıl bakılması konusundaki vermiş olduğu epeyce kıymetli fikirlerinden istifade etme fırsatı buldum. ötürüsıyla kendisini bir ağabey ve fikri olarak tedrisatından geçmiş bir kardeşi olarak nitekim bana hayli şey kattı. Her kitap fuarında, yazmış olduğumuz kitaplarda herkesi kesinlikle okumaya teşvik ederken, fikri ömrümüzde epeyce kıymetli olan dergicilik konusunda epey teşvikleri ile yalnızca kendi topluluğunda değil, partimizde değil, ülkemiz için epey kıymetli tabirler ve kazanımlar katmıştır” dedi.

“BANA ÇOK BÜYÜK BİR UFUK AÇMIŞTIR”

İsmet Uçma’nın okul senelerında bile koltuğunun altında kitap olduğunu belirten Lider Yazıcı,” Kendisi okul senelerında bile koltuğunun altında kitapla gezerdi. Kitabı bilgi kaynağı olarak hiç bir vakit eksiltmeyen ve herkesi okumaya teşvik ettiği üzere hem de hangi kitap olursa olsun, ‘Kitap zehir bile olsa, panzehri bir daha kitaptır’ kaygısı. Kendisinin her vakit bize katmış olduğu o hoş tabirlerden dolayı, daima farklı açılardan bakmayı öğrendiğimizi tabir etmiştim. Bana fazlaca büyük bir ufuk açmıştır” dedi.

“BİZİM ARAMIZDAKİ HUKUK BİR EVLAT BABA İLİŞKİSİYDİ”

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz,” İsmet Ağabey ile her insanın özel bir hukuku vardır lakin bizim aramızdaki hukuk bir evlat baba bağıydı. Her daim söz ediyorum kendisiyle tanıştığımız 11 yılda evlatlarından daha epeyce vakit bana ayırdığını, benim de anne ve babama ayırdığım vakitten daha fazlasını İsmet Ağabeye ayırmıştım” dedi.

“AĞABEY İZ BIRAKAN İNSANLARDAN BİR TANESİYDİ”

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan,” Birtakım beşerler kimseye dokunmaz fakat kimi beşerler hayatlara dokunur, kalplere dokunur ve iz bırakır. İsmet Ağabey de iz bırakan insanlardan biriydi. Benim hayatımda gençlik senelerından beri tanıdığım, tanıştığım bir ağabeyimizdi. Öteki tüm sıfatların ötesinde bizim için İsmet Ağabeydi” dedi.

“O EVLATLARINA AŞIK OLAN İNSANDI”

AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya,” İsmet Ağabey, çeyrek çok aşan yakın dostluğumuzun bir sureci yarım asra yaklaşan da bir kadim dava dostluğumuz olan bir ağabeyimizdi. O evlatlarına aşık olan insandı. hayatını bir daha tanzim etmeyi düşündüğünde; ‘Sen yapamazsın, sen çocuklarına aşıksın’ dedim. daha sonra geldi bana, ‘Doğru söylüyorsun’ dedi. Kendisinden küçüklerin ağabeyi, yaşıtlarının arkadaşı, büyüklerinde dava adamı temsili noktasında mükemmel bir insandı” dedi.

“OKUYUN, EBEDİYEN OKUYUN, OKUYAN BİREYLERDEN OLUN”

İsmet Uçma’nın oğlu Mehmet Ali Uçma konuşmasında his dolu anlar yaşayarak,” Babamın bize tembihlediği şu biçimde bir konu vardı. Okuyun, ebediyen okuyun, okuyan bireylerden olun ve daima okutun. Şu örneği verirdi, ‘Bir sayfa kitap okuyan hiç kitap okumayana, 10 sayfa kitap okuyan ise bir sayfa kitap okuyana fark atar’ sıkıntısı. Biz de evlatları olarak bu titizlikle hareket etmeye itina gösterdik. Bu program bizim için hayli manalı. Çok teşekkür ediyorum” dedi.