Dünyaca ünlü hocadan kimsenin beklemediği kelamlar: Keşke bir gün Türkiye’de çalışabilsem

Firat34

New member
İtalya Serie A’da liderlik koltuğunda oturan Napoli’nin hocası Luciano Spalletti açıklamalarda bulundu. Antalya’da ekibiyle kampta olan İtalyan hoca, Türk futboluna dair çarpıcı kelamlar söylemiş oldu.

“ÇOK KALİTELİ HOCALAR BURAYA TESADÜFEN GELMEDİ”

Bir gün Türkiye’de çalışıp çalışmayacağı sorulan Spalletti, “Burada antrenörlük yapmak hoş olur. Keşke bir gün burada antrenörlük yapabilsem. Çok kaliteli hocalar buraya tesadüfen gelmedi.” sözlerini kullandı.

Luciano Spalletti’nin açıklamalarının devamı şu biçimde:

“BİR GÜN TÜRKİYE’DE ANTRENÖRLÜK YAPMAK İSTERİM”

“Şu anda Montella, Pirlo ve Farioli burada. Farioli’yi epey yakından tanırım, arkadaşım. Onun ne kadar kaliteli bir futbol adamı ve potansiyelli olduğunu bilirim. Montella da puan tablosunda 3. sırada. Fenerbahçe ile Galatasaray ardında yer almak için olağanüstü bir şeyler yapmış olmalı. Kendisi benim eski futbolcum. O devirde bile kendisinden bir şeyler öğreniyordum. Teknik adam olarak da karşı karşıya geldik. Futbolcu yahut teknik adam olarak karşılaştığımızda ne kadar kuvvetli bir rakip olduğunu her vakit gördüm. Futbol bilgisi fazlaca üst seviye. Artık hoca olarak da herkese kanıtlıyor. Kendisine karşı yenilgiler yaşadım. Bir gün Türkiye’de antrenörlük yapmak isterim.

“BURADAKİ FUTBOL AVRUPA’DAN UZAK DEĞİL”

Buraya kıymetli teknik yöneticiler geliyorsa bu bir tesadüf değildir. Buradaki potansiyeli görmüşlerdir. Bu potansiyeli öne çıkararak kıymetli Türk kadrolarında yahut Avrupa’daki kıymetli gruplarda çalışma fırsatı yakalamak için uğraşıyorlar. Buradaki futbol Avrupa’dan uzak değil. Buraya gelen hocalar hem kendilerini tıpkı vakitte buradaki futbolu geliştirmek için hayli çalışıyorlar.

FATİH TERİM’DEN ÖVGÜYLE BAHSETTİ

İmparator Fatih Terim, vaktinde İtalya’ya gelmişti. ‘İmparator’ sözü bile ne kadar güç verebildiğini, futbolculara ne kadar fazlaca hakimiyet kurabildiğini ve onlara bir şeyler katabildiğini gösterebiliyor. Türkiye futbolu asla ikinci düzeyde değildir. Avrupa ile eşdeğerdedir. Futbolcular her yerde yetişebiliyor. En değerlisi o futbolcuları en verimli biçimde kullanabilmek ve onları geliştirerek piyasaya sunabilmektir. Türkiye’deki futbol o yüzden hayli kaliteli. Fatih Terim ile bir arkadaştan daha fazla bağımız var. senelerca görüşmeyebiliriz lakin birbirimizi gördüğümüze güya aileden birini görüyor üzereyiz. Sarılıyoruz, konuşuyoruz, kıssalar anlatıyoruz. Floransa’nın haricinde yaşayan birisiyim. Orada da insanların Fatih Terim ile ilgili ne düşündüğünü anlayıp gördüm. Ne kadar büyük bir insan olduğunu da oradan anlayabilirsiniz.

KIM MIN-JAE’NİN TRANSFERİ

Koulibaly’nin gidişinden daha sonra fazlaca büyük bir futbolcu transfer etmemiz gerekiyordu. Kim Min-Jae’yi birinci seyrettiğimde ne kadar kaliteli bir futbolcu olduğunu sezmiştim. Bize geldikten daha sonra gördüğümde ne kadar fazla kaliteye sahip olduğunu, ne kadar büyük bir şampiyon transfer ettiğimizi anladım. Koulibaly’nin gidişinden daha sonra oraya fazlaca değerli bir oyuncu almamız gerekiyordu ve yerini epeyce âlâ bir biçimde doldurdu.”