Erdoğan’ın atadığı isim Vakit gazetesinden çıktı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Erdoğan’ın atadığı isim Vakit gazetesinden çıktı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanan sonucuna bakılırsa, Talim ve Terbiye Heyeti Başkanlığına Prof. Dr. Cihad Demirli, Talim ve Terbiye Konseyi üyeliklerine ise Prof. Dr. Mehmet Karataş, Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Prof. Dr. Bülent Dilmaç, Doç. Dr. Cem Gençoğlu, Dr. Mehmet Gündüz ve Dr. Hüseyin Yorulmaz atandı.

Erdoğan’ın atadığı Prof. Dr. Cihad Demirli, iktidara yakınlığıyla bilinen Başkan İmam Hatipliler Derneği’nin (Önder) İdaresi Şurası üyeliği yaptı. Erdoğan’ın atadığı bir öbür isim Prof. Dr. Mustafa Gündüz de BAŞKAN ve Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) içerisinde çalışma yapan isimlerden biri.

Odatv atamaların akabinde Ulusal Eğitim Bakanlığı koridorlarının nabzını tuttu. Buna bakılırsa atamalardaki TÜGVA; LİDER, YEKDER ve TÜRGEV yakınlığı olan isimlerin varlığı ise tek bir ismi işaret ettiğini ve o ismin de Bilal Erdoğan olduğunu dün yazmıştı.

Bugün ise Talim ve Terbiye Şurası üyeliklerine atanan bir ismin dikkat çeken bir özelliği olduğu ortaya çıktı.

Atanan isimlerden Prof. Dr. Mustafa Gündüz’ün 18 Kasım 2013’te FETÖ’nün yayın organı Vakit gazetesine, AKP hükümetinin FETÖ’nün dershanelerini kapatma teşebbüsüne karşı bir yazı yazdığı anlaşıldı.

“ESKİDEN OLDUĞU ÜZERE DÜRÜST MEFKURE SAHİBİ ADAMLAR YENİDEN KELAM SAHİBİ OLSUN”

Dinci eğitimi savunan Gündüz’ün “Eğitim Islahatına Yanlışsız Yerden Başlayamamak” ismiyle kaleme aldığı yazının içeriği ise büsbütün kaldırıldı. Gündüz’ün yazıda dershanelerin niye kapatılmaması gerektiğini anlattığı öğrenildi. Gündüz’ün yazıda, “Elverir ki evvelce olduğu üzere dürüst mefkûre sahibi adamlar yeniden kelam sahibi olsun. Bu şayet olmazsa hiç güzel şeyler beklemiyor bizi. Maalesef eğitim sistemimiz büyüyen Türkiye’nin öncüsü değil, ona ayak uydurmada zorlanıyor. Onun gelişmenini köstekleyen bir iç pürüz üzere duruyor” tabirlerini kullandığı da belirtiliyor.

O denli ki Mustafa Gündüz, “Türk basınında sekiz yıllık mecburî eğitim” başlıklı yüksek lisans tezinde sekiz yıllık zarurî eğitime karşı tutum almasıyla da dikkat çekti.

İSTANBUL MUKAVELESİ TERSİ

İstanbul Mukavelesine de karşı çıkan Prof. Gündüz, Türkiye’nin teşebbüsleriyle yaratılan mukavelenin Batı taklitçiliği olduğunu belirterek, “Tanzimat’tan beri bu ülke kendi sıkıntısını kendi kavram ve metotlarıyla çözmek yerine taklit kolaycılığına gidiyor/batıyor. Sadece bu yüzden bile ‘İstanbul Sözleşmesi’ iptal edilmeli ancak bu sıkıntıyı kökünden çözecek bir tedvin de yapmalıdır” dediği de görüldü.

HİLAFETİ VE MEDRESELERİ SAVUNUYOR

Hilafetin savunulduğu paylaşımları da toplumsal medya hesabından aktaran Mustafa Gündüz, Osmanlı siyasal çağdaşlaşmasının hilafet ile mümkün olduğuna dair fikirleri öne çıkarıyor.

hem de medreseleri de savunan paylaşımlar yapan Gündüz, bir tweetinde “Medresenin emeli: ‘İnsan aklını, şuurunu ve bilgisini korumak’” tabirleriyle de görüşünü açıklıyor.

HARF İHTİLALİNE KARŞI

Gündüz’ün tek savunduğu görüş bu da bu değil.

Cumhuriyet ihtilallerine karşı açık bir hal alan Prof. Dr. Mustafa Gündüz Harf Devrimi’ne ait açıklamaları ile gündeme gelmişti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine nazaran “Yeni kurulan devletin ideolojik temellerini oturtmak kıymetine geçmiş bütün birikiminin inkâr edildiğini” savunan Gürbüz, bu vakitte gerçekleştirilenleri “Batıya yapılan şirinlikler” olarak nitelendirmişti.

Harf Devrimi’ni amaç alarak da “Yeni kuşağın lakin iktidar yanlılarının yazdıklarını okuyacak olması, gelecek ismine büyük bir avantaj ve itimat vermişti. Alfabe değişikliği geçmişi unutturmak emeli yanında, yeni jenerasyonun neyi, nasıl okuyacağını planlamıştı. Bir de 1930 daha sonrasında, tarih öncesi mitolojiye sığınılarak kurgulanan lisan ve tarih kültürüyle kanıyı kdolayım haline getiren gelişmeler oldu” tabirlerini kullanmıştı.

Mert Taşçılar

ALINTIDIR