Ertuğrul Özkök yazdı… Kullanılmayan son üç molanın sırrı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Ertuğrul Özkök yazdı… Kullanılmayan son üç molanın sırrı
Gazeteci Muharrir Ertuğrul Özkök’ün Tansu’ya Mektuplar’ı devam ediyor.

Ertuğrul Özkök bugünkü yazısında Anadolu Efes’in Euroleague’te aldığı şampiyonluğu ve daha sonrasında yaşananları yazdı.

Ertuğrul Özkök, “Bu yazıyı maç bittikten ve Koç Ergin Ataman’a kutlama bildirisini attıktan daha sonrasında yazıyorum” dedi.

Ertuğrul Özkök şunları yazdı:

Euroleage Final Four maçını Paris’te oteldeki odamda seyrettim.

Bu yazıyı maç bittikten ve Koç Ergin Ataman’a kutlama iletisini attıktan daha sonrasında yazıyorum.

Maçtan evvel Efes Koç’u Ergin Ataman’a attığım WhattsApp iletisinde, “Hocam hepinizle gurur duyuyoruz” dedim.

İLK HİSSİM: ERGİN HOCA AVRUPA BASKETBOLUNUN GUARDİALA’SI

Hemen maçtan daha sonraki birinci hissimi söyleyeyim.

Duygularımı lakin abartarak tabir edebilen bir beşerim.

Benim için Ergin Ataman Avrupa basketbolunun Guardiola’sı’dır… JurgenKlopp’udur…

İKİNCİ HİSSİM: TUNCAY ÖZİLHAN REAL MADRİD LİDERİNDEN DAHA VİZYONER

Ama Tuncay Özilhan da Real Madrid Kulüp Liderinden daha büyük bir basketbol vizyonerdir.

Çünkü Türkiye üzere bir ülkede, ardında kuvvetli bir futbol kulübü olmadan basketbola 1976’dan beri inanılmaz bir dayanak veriyor. Yılmıyor, geri adım atmıyor.

ERGİN ATAMAN’IN OBRADOVİÇ’TEN FARKI

Dün akşam bir sefer daha anladım. Ergin Ataman, farklı, fazlaca farklı bir teknik yönetici.

Fenerbahçe’nin büyük ve efsane koçu Obradoviç, maçı daha epey yüzü bençteki oyunculara dönük yönetirdi. Maç sırasında bençte bekleyen oyunculara konuşuru daima.

Ergin hoca ise daima alana bakarak yönetiyor.

Çok kendine özgün bir saha idaresi ve psikoloji idare usulü var.

Hatta basketbolun değişmez kurallarını bile kırmayı göze alıyor.

Bir paradigma kırıcısı yani.

ATAMAN DÜN GECE BİR BASKET İDARE PARADİGMASINI YIKTI

örneğin her koçun maç psikolojisi açısından en tesirli olan ve sonuna kadar kıskançlıkla kullandığı mola hakkını değişik halde kullanıyor.

Dünkü maçta Real Madrid mola hakkını gereken vakitten erken bitirirken, o son 3 mola hakkını kullanmadı.

Başa baş, kıran kırana son 3 dakikaya girmiş bir maçta son molalaları kullanmamak nitekim büyük bir karardır.

Bilmiyorum dünya basket tarihinde, bu biçimde başabaş gidip de son 3 molayı kullanmadan şampiyon olan diğer bir koç var mıdır?

Dün maçtan daha sonra hocaya bu soru soruldu.

“Takım ikinci yarı hayli yeterli gidiyordu. Suratını kesmek ve motivasyonunu bozmak istemedim” dedi.

MAÇTAN EVVEL 78 SAYI YAPAN KAYBEDER DENİYORDU, 58 SAYI YAPAN KAZANDI

Bu maçın bir özelliği de 60 sayının altında biten bir final olmasıydı.

bu biçimde düşük skorlar son 20 yılda erkek basketbol maçlarında az görünüyor.

Spor yorumcuları maçtan evvel “78 sayı yapan bir kadro kaybeder” diyordu.

Dün gece 58 sayı yapan grup kazandı.

NBA PLAYOFF’LARININ 110 SAYI ALTINDA BİTMEDİĞİNİ DÜYÜNÜRSEK

NBA finallerinin 110 sayısın altında bitmediğini dikkate alırsak sanki bu final Avrupa basketbolunun son senelerda yükselişe geçtiği tezinin bir hurafe olduğunu mu gösteriyor.

Sayılara bakarsanız öyle…

Ama bu maç son senelerda az gördüğümüz bir savunma maçı oldu.

Yani maç sonunu skorerlerden epeyce savunmacılar belirledi.

BELGRAD’DA TÜRK SEYİRCİ NİÇİN AZ VE ETKİSİZDİ

Bu maçın Türk basketbolu açısından bir öteki özelliği de şuydu.

Belgrad’da salonda Türk seyirci sayısı hayli azdı. Üstelik de takviye hayli heyecanlı değildi.

Aynı salonda daha evvel Fenerbahçe’nin oynadığı Final Four’u izlemiştim.

Belirgin bir Fenerbahçe taraftarı yükü vardı.

Bu yıl Final Four’u oynayan 4 gruptan 3’ünün ardında kendi ülkelerinin en kuvvetli futbol ekipleri var.

Real Madrid, Barcelona ve Olimpiyakos.

Aralarında şirket kadrosu olan tek kulüp Efes…

YOKSA EKONOMİK KRİZ EVVEL FİNAL FOUR SEYİRCİSİNİ Mİ VURDU

Basket Avrupa’nın futboldan daha sonra yükselen ikinci sporu. Ve Efes artık Avrupa’nın en büyük gruplarından biri.

Bence daha tesirli bir taraftar dayanağını hak ediyor.

Tabii bir de Türkiye’deki enflasyon ve ekonomik krizin tesirini de unutmamak lazım.

Bence Efes bu yıl biraz da iktidarın iktisat siyasetinin gelir düzeyinde yol açtığı büyük düşüşün bedelini ödedi.

ESKİ BİR GENEL YAYIN DİREKTÖRÜ OLARAK ÇOK BÜYÜK SİTEMİM VAR

Esik bir gazete yöneticisi olarak Türkiye’nin hem klasik birebir vakitte dijital yeni medyasını eleştireceğim.

bu biçimdesine büyük bir ulusal zaferin öncesindeki heyecanı okurlarına, izleyicilerine hiç hissettirmediler.

Bundan anladığım şu.

Öyle sanıyorum ki; Gazete ve internet sitelerinin, televizyonların yöneticileri, Türkiye’nin basketbolda elde ettiği büyük başarılardan heyecan duymuyor.

Her akşam televizyon kanallarına çıkıp, vasat siyasetten öteki hiç bir şey konuşmayan konuşan başlardan bunu beklemiyorum. Lakin yöneticilerinden bekliyordum. Düş kırıklığına uğradım.

BELEDİYELER niye MEYDANLARA DEV EKRAN KURUP BU HEYECANI YAŞATMADI

Bir eleştirim de belediyelere.

Beklerdim ki, belediyeler, Efes’le işbirliği yaparak, yurdun dürt bir tarafında kentlerin kasabaların meydanlarına dev ekranlar kursun, gençleri meydanlarda toplayıp bu büyük finali seyrettirsin.

Ne yazık ki onu da goremedim.

halbuki ben Paris’te otel odamı arenaya çevirdim ve eşim Tansu’nun hayret dola bakışları altında bağıra çağıra bu finali seyrettim.

Neticede şu an memnunum.

Türk basketbolunun geldiği noktadan, dev kulüplerin üçte biri bütçelerle daima başa koşarak Türkiye’nin ismini Avrupa’nın en büyükleri ortasına yazdırdılar.

Futbolda bugüne kadar hiç bir vakit elde edemediğimiz başarılara imza attılar.

BU ZAFERİN SAHNE ÖNÜ VE ARDINDAKİ KAHRAMANLARI

Bir basketbolsever olarak, bu büyük muvaffakiyet için teşekkür etmek istediğim isimler var.

(*) BİR: Efes ve Anadolu Sanayi Holding’e 1970’li yollardan beri basketbola verdiği bu büyük dayanak için teşekkür ediyorum.

(*) İKİ; Şirketin CEO’i Tuncay Özilhan 1976 yılından beri hiç yorulmadan, hiç moralini bozmadan fevkalade bir vizyonla Efes kadrosuna hem ekonomik, hem moral, hem vizyon takviyesi verdi. Hayranlıkla izliyor ve kutluyorum.

(*) ÜÇ; Ergin Ataman hoca için düşündüklerimi ise yukarda söylemiş oldum. Maçtan daha sonra attığım WhatsApp bildirisinde hislerimi bütün samimiyetimle yazdım.

(*) DÖRT; Alışılmış ki bütün oyuncular. Olağanüstü bir iş çıkardılar.

Kutluyor ve teşekkür ediyorum.

EUROLEAGUE’İN TOPTAN TEŞEKKÜR ETMESİ GEREKEN KURUM THY’DİR

Bir de Türk Hava Yolları’na teşekkür ediyorum.

Aslında Avrupa’da bütün kadroların ve basketbolseverlerin de teşekkür etmesi gerekir.

senelerdır büyük bir vizyonla Avrupa basketbolunu destekledi.

Euroleage sponsorluğu yapıyor.

Pandemi sırasında dev global şirketler sponsorluklarını gözden geçirirken THY Euroleague’e dayanağını hiç kesmedi.

Her Euroleague maçında THY amblemini tekraren görür görmez keyifli oluyor ve daima tıpkı şeyi düşünüyorum.

Sadece basketbola değil, Türkiye’ye de büyük bir hizmet yapıyorlar.

Evet, dün gece Paris’te seyrettiğim maçın benim gözümdeki özeti.

Ertuğrul Özkök

ALINTIDIR