Eski Uffizi direktörü Eike Schmidt, Floransa belediye başkanlığına aday olmak istiyor

Tuncer

New member
Schmidt tipik bir sağcı aday değil. Geçen ay Roma gazetesi La Repubblica'ya verdiği röportajda Schmidt, kendisini merkezci seçmenlerin ilgisini çekecek ılımlı bir ayrım olarak tanımladı ve kendisinin “anti-faşist” ve “anti-Nazi” olduğunu ve öyle kaldığını vurguladı.

Schmidt'in aday olacağı İtalya'nın Kardeşleri partisi, İtalya'nın başarısız faşizm deneyinin yıkıntılarından ortaya çıktı, ancak partinin mevcut lideri İtalya Başbakanı Giorgia Meloni partinin faşist köklerinden kesin bir şekilde uzaklaştı. Floransa Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü Alessandro Chiaramonte, “Kendisini destekleyecek koalisyonla karşılaştırıldığında alışılmadık bir aday” dedi ve tipik seçmenlerin “çok dilli kültüre sahip bir kişiye” oy verme olasılığının daha düşük olacağını ekledi. Schmidt gibi. Ancak Chiaramonte, “kararsız ve merkezci seçmenlerin tam olarak ilgisini çeken şeyin bu olabileceğini” ekledi.

Uffizi'de geçirdiği sekiz yıl boyunca Schmidt, ustalıkla halka açık bir profil oluşturdu ve çoğu zaman kendisini kamusal tartışmalara dahil ederek ilgi odağı haline geldi. Geçen yaz vandallar Uffizi Müzesi'nin Arno Nehri'ne bakan bir bölümünü tahrip ettiğinde, Schmidt bu eylemi hemen kınadı ve sert bir ceza talep etti. “Sembolik cezalar ve olağandışı hafifletici koşullar yeter! Burada kanunun sert yumruğuna ihtiyacımız var” dedi. Daha sonra mesai saatleri dışında müzenin dış alanlarını denetlemek için silahlı korumalar tuttu.

Schmidt ayrıca müzeyi ziyaret eden ünlüler ve fenomenlerle birlikte koleksiyondaki ünlü eserlerin önünde poz vererek sosyal medyada da rol aldı. Uffizi'yi iyi yönettiği, birçok galeriyi yenilediği ve müzenin markasını güçlendirdiği kabul ediliyor.

La Repubblica için Floransa siyasetini takip eden Simona Poli, “Sağ için katma değer, mükemmel yönetim becerilerine sahip olduğunu göstermiş olmasıdır” dedi. Son aylarda Schmidt'in, güvenlik de dahil olmak üzere çeşitli konularda Floransa'nın merkez sol belediye başkanı Dario Nardella'ya açıkça saldırdığına dikkat çekti. Poli, “Bu neredeyse bir mesajı yaymak gibiydi: 'Onun yerinde olsaydım daha iyisini yapardım'” dedi.