Fatih Terim’den basın toplantısında Marcao yorumu: Bir kusur yaptı cezasını çekiyor

Firat34

New member
UEFA Avrupa Ligi Play-Off Tipi’nde Randers’la karşılaşacak Galatasaray‘da teknik yönetici Fatih Terim, yarın oynanacak müsabaka öncesinde açıklamalarda bulundu. Oğulcan Çağlayan konusunda Çaykur Rizespor’la anlaşıldığını belirten Terim, Giresunspor maçında yaşanan olaylara da değindi.

Fatih Terim’in açıklamalarından satır başları:

“KULÜP ÇIKARLARIMIZ her neyse ONA NAZARAN HAREKET EDECEĞİZ”

Marcao bir yanılgı yaptı, cezasını da çekiyor. Daha da çekecekmiş üzere görünüyor. Galatasaray pahalarını ben topluluğumuzun en değerli insanlarından öğrenmekte kalmayı, şahsen yaşayarak öğrendim. Galatasaray bedellerini, menfaatlerini yalnızca dün değil bundan daha sonra da en güzel biçimde koruyacağıma herkes emin olabilir. Kulüp çıkarlarımız her neyse ona bakılırsa ilerleyeceğiz.

“OLAYLARI DİĞER YERLERE ÇEKMEK GERÇEK DEĞİL”

Yok Kosecki olayı yok Melo olayı… Futbol aleminde her idmanın içerisinde, soyunma odasında çeşitli hadiseler olur. şayet olmazsa aslına bakarsan hepimizin sıhhat olarak bir tabibe gözükmemiz gerekir. Bunlar daima olur. Bu olay (Marcao) saha içerisinde gerçekleşti ve bunu yönetmek de o kadar kolay değildi… Biz kimseden bir şey saklamıyoruz ancak Galatasaray da kimsenin söylemiş oldukleriyle hareket etmeyecektir. Biz çeşitli baskılara maruz kalırız. Yazılar, telaffuzlar, yönlendirmeler, akıl vermeler… Bunlar, kimin, hangi niyetle (iç, dış) söylemiş olduği şeylerdir. Olayları öteki yerlere çekmek yanlışsız değil.

“MARCAO İLE İLGİLİ BİR KARAR VERİLECEKSE, LİDER VERİR”

Marcao ile ilgili bir karar verilecekse, lider verir. Marcao bizim oyuncumuz, kulübümüz de gerekli açıklamayı yapmıştır. Marcao da özür dilemiştir, maç daha sonrasında daha akil, daha akıllı davranmıştır. Bu bilindiği için olay olmuştur, birfazlaca kulüpte bilinmeyen birfazlaca şey olmuştur, olabilirdi. Marcao bizim oyuncumuz ve nereye kadar bu değişim devam edecek. Eylül’ün 7’sine kadar… aslına bakarsanız bizim bir transfer tasarrufumuz var. Futbol dinamik bir oyun, her şey değişebilir. Hiç kimsenin baskısıyla, telaffuzuyla Galatasaray hareket etmez. Liderimiz, idare şuramız daima birlikte otururuz, en son sonucu da lider verir ve çıkıp bu karar anlatılır. Marcao sonucunı dikte ettirircesine ya da bir daha sonraki hamleyi düşünerek Galatasaray’ı sıkıntı duruma sokmayı planlamak epeyce hakikat değil… Liderin açıklamalarına da katılıyorum.

“BU YARALAR ÇOK ÇABUK SARILACAKTIR”

Kerem genç lakin Marcao da 35 yaşında değil. Marcao özür diledi, üzgün olduğunu gösterdi. Kerem’e olanı da aslına bakarsan annesinden, babasından özür dileyerek ortaya koymaya çalışıyor. Ferdî kusurların tedbiri yok. Bunun disiplinle, kurallar ile alakası yok. Genç bir küme… Bu yaralar hayli çabuk sarılacaktır. Marcao ile şu ana kadar görüşmedim. Bütün Galatasaraylılar, Kerem’e en düzgün biçimde yardım ettiler. Yapan da yapılan da bizim oyuncumuz. Bir yerde mağdur var, bir yerde hatalı var. Ne yapılacağına da biz karar veririz. Ne hatalı bulduğumuzu kimsenin önüne atarız ne de mağdur durumda olanı yalnız bırakırız.

“İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNE DENK GELDİK”

Ekibe yük bindi, kimi yerlerde 15-20 dereceye varan gündüz, gece farklılıkları ötürüsıyla meşakkatler oldu. İklim değişikliklerine denk geldik. Bu atlet için de olağan insan için de kolay şeyler değil. O denli bir oyun oynuyoruz ki, hiç bir niçininiz geçerli olmaz. Bizde “pardon” yoktur. Futbolcularımızın da bir sorun yok.

“DIAGNE DÜZGÜN GİDİYOR”

Mbaye Diagne, bize katkısı olan bir futbolcu.. Gitti, geldi… “Diagne şampiyonlukta katkısı olan oyuncu. O bu sene geç geldi. Ayın 1’ine kadar WBA ile sözleşmem var dedi. Tamam dedik. Gruba epey geç katıldı. Takımın her modülünü kullanırım fakat gitmesi gereken var ise sarfiyat. Galatasaray’ın bana sunduğu kadroyu her biçimde kullanmak isterim fakat gitmesi gereken var ise sarfiyat, kalması gereken var ise da kalır. “Hani o gidecekti” diye bir şey yok, herkesi kullanmak isteriz. Diagne de yeterli gidiyor, üst üste de oynuyor; inşallah daha da düzgün şeyler yapacak diye düşünüyorum.

“OĞULCAN KONUSUNDA LİDERLER ANLAŞTI”

Oğulcan Çağlayan’ın konusu muhakkak ve bir basın toplantısında da Tahir Kıran liderle anlaşırız dedim. Sağ olsunlar liderler bu hususta anlaştı. Biz, bir genç alıyoruz da üç tane genç veriyoruz üzere bir durum oluşmasın. Biz bu genç arkadaşları esasen oynasın diye veriyoruz. Ali Yavuz Kol büsbütün gitmiştir fakat alacağımız vakit öncelikli Galatasaray alacaktır, sayısı da muhakkaktır. Yunus ve Atalay da kiralık olarak gidecek. İkisi de bizim evladımızdır. Yunus’un oynamasını istiyoruz, 20 maç barajı da koyduk. Atalay’ın da oynamasını istiyorum, geçen dönem da gitti. Verdiğimiz bütün kiralık futbolcuları izleyen, rapor eden bir departmanımız var.