Fintech şirketlerine siber güvenlik için tavsiyeler

ahmetbeyler

Active member
Uygulama güvenlik açıkları

Yanlışlar ve güvenlik açıklarıyla bağlantılı kayıpları önlemek için, borsa platformu kodlayıcılarının, kullanıcı oturumunu otomatik kapatma, şifreleme ve zayıf parolaların yasaklanması üzere ögeleri evvelde düşünerek, geliştirme basamağında güvenliği göz önünde bulundurmaları gerekir. Ayrıyeten, yanlışlar için kodu sistemli olarak gözden geçirmeli ve çabucak düzeltmeliler.

Tedarik zincirlerine yapılan akınlar

Vakit ve paradan tasarruf etmek için, birçok şirket sırf kendi kodlarını yazmakla kalmaz, beraberinde üçüncü taraf geliştirmeleri, çerçeveleri ve hizmetleri de kullanır. Bir sağlayıcının altyapısı ele geçirilirse, onu kullanan şirketler de ziyan nazaranbilir. Muhtemel tuzaklardan kaçınmak için her vakit emniyetli, güvenliğe değer veren iş ortakları seçin ve yalnızca onların müdafaa düzeneklerine asla güvenmeyin. Finans alanında faaliyet gösteren her bir şirket, sıkı bir güvenlik siyaseti benimsemelidir.

Müşteri sıkıntıları

kimi vakit kullanıcılar, berbat emelli yazılım indirerek, kimlik avı sitelerine parolalarını girerek yahut öteki bir biçimde sorumsuzca hareket ederek, sizin şirketinizin yahut uygulamanızın yanılgısı olmadan para kaybederler. Bu durumda da ne yazık ki borsa platformunun aleyhine tezlerde bulunabilirler. Birtakım ülkelerde, şirketler yasal olarak en azından ne olduğunu çözmekle yükümlüdür. Bu niçinle, vakit zaman satıcıları potansiyel tehlikeler konusunda uyarmak ve onları kendilerini korumak konusunda uyarmak kıymetlidir.

Ayrıyeten, müşterilere rastgele bir üçüncü taraf yazılımın, bilhassa korsan olması yahut kuşkulu kaynaklardan edinilmesi durumunda bir tehdit oluşturabileceğini periyodik olarak hatırlatmak da âlâ bir fikir. Örneğin, borsa hesaplarınınkiler de dahil olmak üzere parolaları çalabilir.

Müşterileri de siber hatalıların onların kimlik ayrıntılarını almak için sizin hizmetinizi taklit edebilecekleri konusunda uyarın. Hizmetle ilgili sıkıntılar hakkında e-postalara hayli dikkat etmelerini, gönderenin adresini ve iletiyi yazım yanılgıları ve yanlış lisan bilgisi açısından dikkatlice denetim etmelerini tavsiye edin. Rastgele bir kuşku durumunda URL’yi bir tarayıcıya manuel olarak girmelerini, uygulamayı açmalarını yahut müşteri dayanağını aramalarını önerin.

Kaspersky Türkiye Pazarlama Müdürü Ünsal Yurdakonar şunları söz ediyor: “Parayı yönetim etmek büyük sorumluluk gerektiriyor. Güvenliği ihmal etmek de fintech şirketlerine epey değerliye mal olabilir. Kullanıcıların güvenlik şuurunun fazlaca kıymetli bir şey olduğuna inanıyoruz. Bu, bilhassa küçük ve orta ölçekli işletmelerin, çalışanlarını bilinçlendirmeleri, bu biçimdece para kaybetmemeleri ve işlerini sürdürmeleri açısından değerlidir. Türkiye’de şirketler, Türkçe lisanında çalışan eğitim platformumuzdan faydalanabilir. Bu eğitim platformu, mikro öğrenme yaklaşımı ve otomatik öğrenme yolları, işçinin iştirakini sağlamanın yanı sıra hünerlerin kolay kazanılmasını sağlar ve tahripleri önler.”

Uzmanlar, kullanıcılara şu tavsiyelerde bulunuyor:

Uygulamalarınızın ve programlarınızın güvenliğinin takipçisi olun. Güvenlik açıklarına karşı taramanızı yapın, yanlışlara ve problemlere karşı sıfır tolerans gösterin.

İş aygıtlarına bir güvenilir güvenlik çözümü kurun. Bulut tabanlı ve tek bir denetim panelinden en âlâ biçimde yönetilen bir tahlil.

Çalışanlarınıza, siber güvenliğin temelleri konusunda eğitim verin. bu biçimdece size ve müşterilerinize para ve gerilime mal olacak yanlışların önüne geçmiş olursunuz.

Çalışanlar ve üçüncü taraf sağlayıcılar için uygulanabilir en katı güvenlik siyasetini uygulayın.

Müşterilere paralarının güvenliğinin büyük ölçüde onlara bağlı olduğunu hatırlatın. Borsa süreçleri için kullandıkları aygıta bir güvenlik tahlili yüklemelerini ve bu aygıtta gereksiz hiç bir uygulama kullanmamalarını önerin.

1. günden itibaren geliştirmelerinizde güvenlik sistemleri uygulayın. Bu, evvela zayıf parolaları engellemek, şifreleme yapmak ve oturumu aktif olmayan kullanıcıların oturumlarını otomatik olarak kapatmaya başlamak manasına geliyor.